Xbox 360 langaton vastaanotin ongelma

eivaantoimi

Eli siis kotonani ei jostain syystä langaton vastaanotin toimi. Laite oli aluksi kaverillani ja siellä toimi moitteettomasti ja olen myös kokeillut sitä uudelleen toisella kaverillani ja sielläkin toimii mutta kotonani ei. Nettiin ja liveen pääsen kumminkin jos vedän modeemista johdon boxiin, mutta se ei aina ole mahdollista joten olisi kiva saada apua miten saada tämä vastaanotin toimimaan..

8

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ratkaisulan Erkki

      Kokeileppas pitää sitä nappia pohjassa (edestä) ja ohjaimen yläpuolla myös sitä pikku nappia, kalibroinnissa on siis ongelma.
      Oleppa hyvä.

    • eivaantoimivieläkää

      siis kalibroida samalla tavalla kuin ohjaimet? painamalla xboxia ja ohjainta? kokeilin äskettäin mutta mitään ei tapahtunut edelleen palaa punainen valo. onko siinä jokin tietty hetki kun se pitää kalibroida?

    • 1) Kokeile yhdistää uudestaan langattomaan verkkoon?

      2) Minulla boksi hukkasi langatonta yhteyttä kun oli käytössä DNAlta saatu ns. mokkulareititin MF60, mutta kun muuton yhteydessä vaihdoin ADSL-yhteyteen ja dlinkin reitittimeen niin ongelma katosi. Myöhemmin selvisi että se MF60 oli viallinen. Toimiiko muut vehkeet kotiverkossa?

      • eipätoimi

        Kokeilin että unohda verkko ja sitten syötin verkon salasanan uudestaan mutta edelleen ei toimi.. kun kokeilen sitä että test xbob live connection niin tyssää jo ensimmäisessä vaiheessa eli ei löydä yhteyttä edes nettii? Kaikki muut toiminu moitteetta.. tietokoneet,iphonet... jne.


    • eitoimiiii

      en ole saanut toimimaan tuonkaan avulla ihan toivotonta touhua.. en ymmärrä missä voi olla vika kun löytää langattoman ja salasanan hyväksyy mutta vastaantotin ei vaan kykene siirtämään minua nettiin ja liveen..

    • meneehermot123456

      Itselläni kanssa ongelmia eli ostin tuollaisen http://catalog.huvipiste.fi/opencart/index.php?route=product/product&path=63_73&product_id=883. Pleikassa tuo toimii mainiosti mutta samassa huoneessa olevassa xboxissa ei toimi. Xbox ei tunnista koko laitetta koska kun menen System settings->Networks settings-> ja tule se, että langallinen tai langaton ja painaa langaton, niin se kysyy adapteria vaikka se on jo kiinni. Olen koittanut kaikkia kolmea USB-porttia mutta ei toimi. Mikäköhän voisi olla vikana? Ja modeemina toimii Thomson tcw770.

    • Nöre

      Väär suojaus käytössä WLAN- tukarissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      970
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      762
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      672
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      506
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      465
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      450
    Aihe