Opintotuet ja asumislisät

TheWanderer

Me oltais mun tyttöystävän kanssa muuttamassa tyttöystäväni äidin tyhjillään olevaan vuokrakämppään. Tyttöystävän äiti siis "asuu" kihlattunsa kanssa eri paikkakunnalla.
Itse täytän kuukauden päästä 17 ja tyttöystäväni on 16-vuotias. Millaisia tukia siis saisin 17 vuotta täytettyäni? Tarkoitan siis että miten se vaikuttaa asiaan että vuokrakämppä on tyttöystäväni äidin nimissä?

7

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hder

      Ei se tyttöystävän äidin osuus tuossa vaikuta mitenkään tukiisi. Ihan muut asiat vaikuttaa.

    • TheWanderer

      Okei, kiitos vastauksesta : )

      Ja vielä kysyisin sitä, että voiko äitini laillisin perustein kieltää minua muuttamasta omaan kämppään?

    • ugobhikn

      Alaikäisenä et voi tehdä vuokrasopimusta omalla nimelläsi tai jos joku hullu vuokranantaja sellaiseen suostuukin, niin saatat itse löytää itsesi kusesta, kun sinut voi koska tahansa heittää pihalle, kun vuokrasopimus ei ole laillisesti sitova. Äitisi on pakko olla osallisena vuokrasopimuksen teossa. Jos hän ei siihen suostu, niin sillepä ei voi sitten mitään.

    • TheWanderer

      Ei tässä mitään sopimuksia tarvii tehä.

    • TheWanderer

      se kämppä on siis mun tyttökaverin äitin nimissä ja se maksaa vuokran siitä.

      • hm.m.m.

        Jotta jotain vuokratukia saisitten vuokrasopimus pitää olla teidän nimissänne. Kela vaatii sen todistuksen kun haette tukea.


    • uohnijk

      Jos välit menee tyttöystävän kanssa poikki, sinut siitä asunnosta lempataan välittömästi. Tiedät vaan sen, ettei sinulla ole mitään oikeusturvaa tuossa. Ja jos et kerran tee vuokrasopimusta, et saa asumiseen mitään tukea. Etkä tietysti tukea tarvitsekaan, jos ei vuokraa tarvitse maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      46
      4994
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      63
      2825
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      244
      1180
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1104
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      1074
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1065
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1038
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      994
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      905
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      894
    Aihe