Äänikomento-ongelma Nokia C5-03:ssa!

hennetarviiapua

Eli siis aina, kun käynnistän soittimen, niin puhelin käskee hakemaan omalla puheella nimeä osoitekirjasta. Mistähän tää johtuu ja miten voin saada sen pois? Musiikkia kuuluu ensin n. sekunnin ajan ja sitten sen tauottua tulee käsky, että "Sano nimi". Minulla on kuulokkeet plugi aivan niin pohjassa kuin se menee, ei näy metallia ja naksaus kuulu! (luin täältä, että jonkun toisen puhelimen kohdalla se olisi auttanut). Oon täällä aivan hermona tuon kanssa, luulin jo melkein, että se ois täydellinen, mutta eeeei todellakaan! Neuvoja siis todella tarvitaan! Kiitos :)

9

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko kokeillut ottaa äänikomennot kokonaan pois käytöstä?


      Äänikomennot
      Äänikomentojen ottaminen käyttöön
      Pidä soittonäppäintä valittuna aloitusnäytössä ja sano komento. Äänikomento on
      listassa näkyvä sovelluksen tai profiilin nimi.
      Jos haluat nähdä äänikomentoluettelon, valitse Valikko > Asetukset ja Puhelin >
      Äänikomennot.
      Valitse Valinnat ja valitse sitten jokin seuraavista:
      Asetukset — Voit muokata asetuksia.
      Äänikom. opetusohjelma — Voit avata äänikomentojen opetusohjelman.
      Komennon vaihtaminen tai toistaminen
      Pidä komento valittuna ja valitse pikavalikosta Muuta komentoa tai Toisto.
      Komennon poistaminen
      Pidä komennolle määritetty sovellus tai profiili valittuna ja valitse pikavalikosta
      Poista.

      http://nds1.nokia.com/phones/files/guides/Nokia_C5-03_UG_fi.pdf

    • hennetarviiapua

      Anteeksi, mistä siis saan ne pois? Menin asetukset -> äänikomennot enkä sieltä ainakaan löytänyt mitään mahdollisuutta poistaa ne. Voiko tuon soittimen ja komentojen mystisen yhteyden jotenkin poistaa?

    • Tuleeko vastaava äänikomenta jos irroitat kuulokkeet kännykästä ja aukaiset soittimen?

    • hennetarviiapua

      Ei tule. Mietin tässä, että voiko vika oikeasti olla coloud-kuulokkeissani. Unohdin puhelimen mukana tulleet kuulokkeet toiselle paikkakunnalle, niin en voi niilläkään testata nyt. Mutta siis coloudeissa on kolmion mallinen se muoviosa mistä plugi tulee, ja hieman takakuorta kohti kupertuva puhelimeni tällöin paljastaa takakuoren puolta katsellessa n. puoli milliä korkean alueen plugia, joka tulee ulos reiästä. Onko tässä ongelman ydin?

    • hennetarviiapua

      Mutta siis mistä saisin äänikomennot pois?

    • 5230,. (500)

      Resetoinnilla lähtee eli puhelin tehtaan pakettiin,uutena puhelimessa ne ei ole päällä ellet hyväksy kun se tyrkyttää niitä "otetaanko käyttöön"..saan omastakin puhelimesta 5230 ne sekasin kun kytkee kuulokkeen huonosti ja soitin päällä mutta normaalisti äänikomennoista ei ole mitään ongelmaa

    • hennetarviiapua

      Selvä, kiitos paljon! Ite tosiaan taisin laittaa, että "otetaan käyttöön", ku en ees vanhaa kapulaa ennen käyttäneenä tienny mikä on äänikomento, ja aattelin että "no senhä varmasti saa sitte pois, mutta jos se vaikka liittyis jotenki tähän soittimeen.." Ja meen ehkä huomenissa sonera kauppaan henkistä tuke hakemaan tuohon tehdasasetusten palauttamiseen, ettei vaan käy taas jotai kämmiä! Osaako kukaan muuten sanoa MIKSI Nokian puhelimissa on tämä tällainen ihme systeemi kuulokkeiden ja niiden äänikomentojen suhteen?

    • Sinun ei tarvitse mennä suotta Soneran liikkeeseen vaan tehdasasetusten palautus onnistuu myös kotona. Eli jos puhelimessa ei ole tärkeitä tiedostoja niin kirjoita tämä koodi numeronsyöttö kohtaan: *#7370#

    • 5230,. (500)

      Mun uus 500 kyseli aika usein "otetaanko käyttöön" johon vastasin ei kunnes huomasin että se jatkaa vaan kyselyä eli oli parempi hyväksyä ne äänikomennot ettei sitä kyselyä tule joka päivä jatkuvasti,eipä niistä haittaakaan ole vaan melkein päin vastoin joskus tulee käytettyäkin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5970
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5555
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3255
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1821
    Aihe