Vuosi vaihtui, uudistuimmeko mekin?

Moni palstalainen toivotti hyvää uutta vuotta. Minäkin taisin noin tehdä.

Meni ensimmäinen päivä vuodesta, eilinen, sunnuntai.

Tänään on tämän vuoden ensimmäinen arkipäivä, jollaista kutsutaankin työpäiväksi.

Meidän työpäivämme avasi jouku tuntematon "palstamestari", joka tuomitsi koko palstan kelvottomaksi, minä, Ruuneperi, varmaan kelvottomin.

Olen ollut palstalla yli kymmenen vuottaeikä palsta ole tuona aikana ole ollut noin huono kuin kerrot.

Viime aikoina on näkynyt tarvetta ikäänkuin pilata palstaa asiattomuuksilla ja ilkeyksillä.

Nimetty ilkeily jotain palstalaista kohtaan ei saa jatkua!

Ehdotuksia tilanteen muuttamiseksi odotan palstalaislta.

Parempaa vuoden jatkoa vain uskallan toivottaa!
12114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En tiedä voiko uudistumiseksi sanoa, kun yhtiövastike on noussut 94€/kk vuoden takaiseen verrattuna. Samansuuntaisia korotuksia energian hintoihin on tullut.

Äänestä

Pitikö Sinun avata uusi juttu eilisen avauksen johdosta?
Etkö voinut siellä kommentoida palstan tilasta, siksihän kai se avaus olikin tehty, eli HERÄTTEEKSI PALSTAN TILASTA:

Siinä avauksessa ei ollut ainuttakaan ilkeyttä !

Oma nimi etusivulle, onko se tärkeintä?
Enpä laita omaa nikkiäni, sitä puskanikkiä, koska minulle ei tarvitse vastata, mieti mielessäsi mitä pitäis tehdä ja tee se, eli turhat minä, sinä, hän, jaottelut hiiteen ja jankuttaminen saman asian puitteissa stoppinapin taakse!

1Äänestä
  • Nimimerkki ´silmät ymmyrkäisinä´ voisi avata keskustelun aiheesta ´Onko sopimatonta avata uutta keskustelua aiheesta, joka jo löytyy palstalta´?

    Omasta mielestäni kyllä voi. Varsinkin jos jokin aihe on poikinut kymmeniä, jopa yli sata puheenvuoroa. Jos aihe on minua kiinnostanut, on ollut tuskastuttavaa etsiä kymmenien joukosta uusimmat kommentit.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Tosiaan!

    Ei loukattu ketään, ei muuta kuin koko palstaa ja jokaista sen kirjoittajaa. Tällaisilla näkemyksillä siis eteenpäin!

    Äänestä

Joo, muutamia ihanan terhakoita ituja sain Uudelta Vuodelta!
Yks' tuttu Pryylkreeni niitä tiputteli ja pari söin heti, ja yhtä varjelen lämpimässä, ja vien heti aurinkoon kun se vahvistuu!

Äänestä

Älä välitä Rune.
Meillä suomalaisilla
kun on paljon
rodullisia virheitä.

Äänestä

Oli aika pois---

Kiitos nyt on aika tavallinen.

Ruuneperi kiitos sinulle että olet aito tavallinen suomalainen.

Äänestä

Tuo paineensietokyky on niin erilainen eri ihmisillä. Se hakee purkautumisväyliä hm, joskus kyseenalaisin keinoin!

Moni yksinäinen, joka ehkä on tottunut lähimpiinsä purkamaan kiukkuaan, onkin yksin nyt ja käyttää palstaa, (ei ehkä tietoisesti) ärtymyksensä purkamiseen.

Pitkä pimeä, auringoton syksy, ilmastomuutosten uhkakuvat, sekä taloudellinen epävarmuus niin EU:ssa kuin maailmalla tekee ihmiset levottomiksi ja huolestuneiksi tulevaisuudesta.

Meidän pitäisi muistaa E. Leinon runon säkein: "Te ihmiset toistanne ymmärtäkää, niin kaunis, kaunis on maa! "

Pieni kiitos minultakin Ruuneperille, joka jaksaa kannustaa meitä ajattelemaan,--- löytyykö meiltä rahkeita uudistua ja avautua kunnioittamaan kanssaihmisiämme tässäkin yhteisössä!

Äänestä
  • Aika oli epätavallinen-- jos aika on tavallinen jatkan, sillä haluan pitää tämän tason kielessä.

    Äänestä

.

Äänestä

Onko tapahtunut mitään palstan tasossa kuudessa vuodessa ?

Äänestä

Ken haluaa saada kuvan palstan hengestä kaikessa raadollisuudessaan, sen kannattaa vilkaista ketjua , jonka nimi on jotakin sellaista kuin "aloitteita"," yhteishenkeä" ... (lainausmerkit kuuluvat otsakkeeseen).

Siellä muihin asiallisesti kirjoittaviin palstalaisiin kohdistuvat loukkaukset, jotka sisälsivät väitteitä mm. näiden älynlahjoista, eivät suinkaan ole poikkeuksellisia. Voi todeta, että tätä palstaa tuskin pystyy paljoa "parantamaan" siinä mielessä , kuin ylempänä tarkoitetaan. Vihaa ja vastenmielisyyttä on siksi syvällä. - Mainittu ketju kokonaisuudessaan on muuten palstan antoisimpia.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_6403 kirjoitti:

Moni palstalainen toivotti hyvää uutta vuotta. Minäkin taisin noin tehdä.

Meni ensimmäinen päivä vuodesta, eilinen, sunnuntai.

Tänään on tämän vuoden ensimmäinen arkipäivä, jollaista kutsutaankin työpäiväksi.

Meidän työpäivämme avasi jouku tuntematon "palstamestari", joka tuomitsi koko palstan kelvottomaksi, minä, Ruuneperi, varmaan kelvottomin.

Olen ollut palstalla yli kymmenen vuottaeikä palsta ole tuona aikana ole ollut noin huono kuin kerrot.

Viime aikoina on näkynyt tarvetta ikäänkuin pilata palstaa asiattomuuksilla ja ilkeyksillä.

Nimetty ilkeily jotain palstalaista kohtaan ei saa jatkua!

Ehdotuksia tilanteen muuttamiseksi odotan palstalaislta.

Parempaa vuoden jatkoa vain uskallan toivottaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu