olen nyt miettinyt suhteellisen pitkään omaan asuntoon muuttoa. tukia saisin sen verran että 320e vuokran jälkeen käteen jäisi hieman päälle 100e (laskut mukaan lukien eli sähkölasku arvio 2kk ajalta poistettuna summasta) rahaa jäisi siis n.120e. Ja uskon tulevani toimeen tuolla rahasummalla sillä olen hyvin nuoresta joutunut hoitamaan talouttamme.
mutta ongelmaksi tulikin sitten se, että kesällähän ei saa 2kk tukia vai onko se jopa 3kk? sen tiedän että tulevan kesäni kesätyöstä saan n.900e jolla pystyn maksamaan 2kk vuokran. Mutta täytyisikö minun hankkia lisätöitä ja mistä saisi jotain mikä ei ole niin raskasta?
muutto
5
219
Vastaukset
- Ei hyvältä näytä
No 10 pv 120 e mahd voisi elää jos ei laske muita kuluja kuin ruokakuluja siihen.
- Ei riitä
Vesimaksu, kotivakuutus, puhelin, netti, ruoka, vaatteet, lääkkeet ja lääkärikäynnit, hygienia (wc-paperit, saippua jne), matkakulut esim. bussikortti... Et saa näitä katettua 100 eurolla, et millään. Pelkkään ruokaan se voi juuri ja juuri riittää, mutta ei muuhun.
- ap
olen laskenut nuo kaikki muut kulut kyllä poies. eli 100e jäisi ruokaan.
3-4 eurolla päivässä menu on ainakin helppo:
Aamiainen: kaurapuuro puolikas omena
Lounas: kaurapuuro 3 viipaletta lauantaimakkaraa näkkileipäviipaleella (mahdollisesti puolikas tarjoustomaatti)
Päivällinen: kaurapuuroa ( mahdollisen onnistuneen roskisdyykkauksen jälkeinen pikkuruinen voisilmä)
Iltapala: näkkileipää ja tonnikalaa (mahdollisesti toinen puolikas tarjoustomaatista).
Järkevästi ostamalla pääset näinkin monipuoliseen ruokavalioon, tosin yksikin suklaalevy vei pahimmillaan yhden päivän kaikki ruokarahat..
Onko järkevää vai ei, sinä sen päätät, ei kukaan muu..- Ei riitä
Ensin sanoit että olet laskenut mukaan vain sähkölaskun. Ja nyt että kaikki. Kummin päin se nyt on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192552
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau561911Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221632- 1291498
- 681273
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3501205Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711157- 891045
- 88929
- 127890