Korvausten hakeminen Vatajankosken sähköltä

Juudas61545454153

Onkos kukaan käytännössä hakenut noita korvauksia ja myös saanut?

Lueskelin tuossa jotain kapulakieltä ja pisti silmään tieto että olisi oikeutettu johonkin korvaukseen jos katko kesti 12 tuntia tai enemmän.

Jos jollakin nyt on tarvetta jauhaa etiikasta ettei muka olisi oikein vaatia korvauksia niin muistutan että Vatajankosken sähkön hinnoittelupolitiikka on yksi suomen röyhkeimpiä, suurin osa kalliimmista sähkösopimuksista tuotetaan täysin uusiutuvilla energialähteillä, joka luonnollisesti kuuluukin olla kalliimpaa.

7

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nälänhätäisiäkin on

      Älkää rutisko olemattomista asioista.

      • Syöttöporsaitakin on

        On nälänhätää mutta on myös halvempia sähköyhtiöitä
        http://www.sahkonhinta.fi

        Minun oma säästöni sähköyhtiötä vaihtamalla on noin 50€ luokkaa, jos olisi sähkölämmitys puhuttaisiin helposti 200€ säästöstä


        Tässä toinen säästövinkki
        http://eroakirkosta.fi/

        Oma säästöni 450€ vuosi mutta hieman pienemmilläkin tuloilla helposti 300€ säästö.

        Itse saan siis 500€ vuodessa eli yli 40€ kuussa puhdasta rahaa kahdella näin pienellä säästötoimenpiteellä, enkä joudu tinkimään mistään.


    • Koiranohjaaja

      En hakenut, enkä hae, olen kytkenyt sähköt kulkemaan ohi mittarin ja toimii hyvin, ei haittaa vaikka sähköt ovat poikki, ei edes huomaa laskussa.

    • Eeki52

      Monelta on ollut sähköt poikki jo yli viikon, eikä mitään voi muutako lämmitellä takkoja .

    • Leevi:

      Muistakaa, ettei ne ole sähkölaitoksen puita jotka niitä linjoja rikkoo!! Vaan teidän nuljujen asiakkaiden jotka ei raaski kaataa linjojen lähellä olevia puita. Meillä on onneksi vielä paikallinen sähköyhtiö.

      • näin se menee

        Laki oikeuttaa yli 12 tunnin katkoksista korvaukseen alkaen 10 pros, vuotuisesta siirtomaksusta. Yli viikon ajalta korvaus on koko vuoden siirtomaksun verran.


      • fytgtrdt

        Toivottavasti eivät asenna maakaapeleita, minä en ainakaan ole valmis korottamaan sähkölaskua harvaanasujien sähkön toimitusvarmuuden vuoksi.
        Se on oma valinta, kärsikööt yksinään.

        Jos jokin laki suomeen tarvitaan niin mieluusti sellainen jossa puun omistaja on vastuussa siitä aiheutuvista vahingoista. Maanomistaja sitten saa ihan itse päättää kaataako puita vai makseleeko vahingonkorvauksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe