Venäläiset käyvät täällä vain ja ainoastaan niin kauan kun täällä on halvempaa kuin heillä. Sen jälkeen ostosmatkailu hiipuu ja ainoastaan lomailu kylpylöissä mökkilöissä ja laskettelukeskuksissa kiinnostaa, jos ne eivät ole muuttuneet liian kalleiksi. Tähän voi mennä kymmenen vuotta tai sitten se voi tapahtua vaikka ensivuonna jos venäjä tiputtaa tullejaan. Sitä paitsi kyllä Venäläiset ymmärtävät että toinen puoli Suomalaisista toivottaisivat heidät kernaasti takaisin itään ja toinen puoli Suomalaisista himoitsee vain heidän rahojaan, eivät he kuitenkaan niin sinisilmäisiä ole.
Venäläiset poistuvat
12
457
Vastaukset
- aivan liikaa
menisivätpä niin nopeasti kuin pääsisivät, niitä ei täällä kaivata !!!
- slaavitorttua
Mihis unohdit sen porukan, mikä himoitsee niiden naisia. Meitä on paljon jotka ihailee kauniita ja hoikkia venättäriä. Suomalaiset ynseet ryhävalaat oksettaa!
- Sinkku poikamies
Asiasta toiseen, mitäs mieltä muuten ootte Ikean lihapullista? Miusta ne on hyviä.
- Sinkku ukkomies
En ole niitä lihapullia maistellut, mutta se pizza oli hyvää.
- Iisakki.
Suomalaisten on hyvissä ajoin vastattava tähän ongelmaan ja yksi ratkaisu on, että tuotteita ja palveluja myydään entistäkin edullisemmin.
- ekoholisti
Tulevaisuudesta ei kukaan osaa sanoa mitään.
Jos ja kun Euro jollain tavalla hajoaa tänä vuonna,jää nähtäväksi mitä silloin tapahtuu.
Kauhu skenaario tähän venäläis hommaan on se että Euro menee nurin ja markka tulee takaisin euro hinnoilla,kunnon deflaatio.Silloin kyyti on kylmää.
Kovat on panokset.
Pari ensimmäistä pörssipäivää on muuten mennyt suuntaa antavasti mitä tuleman pitää.Nousua ilman syytä.
Normi aikana normaali vuoden vaihde mutta nyt ei.
Ottakaa pulkat esiin kun luntakin on tullut,helmikuussa viimeistää on jyrkkä mäki edessä.
Edelleen,kovat ajat tulloo.Toppahousujen kanssakin. - -Demari-
Kun Paavo Lipposesta saadaan presidentti, niin hommat järjestyy. Lipposella on todella hyvät suhteet Venäjän tulevaan presidenttiin. Lipponen on tehnyt onnistunutta bisnestä Putinin kanssa kaasuputki asioissa. Presidentin tehtävissä Lipposella olisi entistä paremmat mahdollisuudet luovuttaa korvauksetta Suomen aluetta Venäjän tarpeisiin.
- temari.,,
Böööööööööö........toveri Demari.......Böööööööö....
- Gruppenfuhrer
temari.,, kirjoitti:
Böööööööööö........toveri Demari.......Böööööööö....
Temarikomukkaa vituttaa kun me oikeistolaiset otamme vallan sosialisteilta!
- temari.,,
Gruppenfuhrer kirjoitti:
Temarikomukkaa vituttaa kun me oikeistolaiset otamme vallan sosialisteilta!
Minkä vallan ja mitä sillä tekisitte?
Suomessa on valta hajautettu kaikkien kansalaisten kesken = demokratia.
Mikäli mielii saada sitä valtaa, se pitää ottaa jokaiselta erikseen. Voipi olla niinkin, etteivät kaikki halua sitä luovuttaa. - brunetti/blondi
Toivottavasti tuo oli sarkasmia.Valta vaihtuu kohta,onneksi ja putkipaavot ovat menneisyyden kaikuja.
- Hyi helvetti
Hyvät suhteet kun ei tunnista edes kuvasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462219- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471319Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41826
- 14810
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647