Kone ei tule varsinaisesti pelaamiseen, mutta ei olisi haittaa, vaikka sellaiseen kävisikin. Tuo win 7 pro lienee aika pakollinen, jotta kone on pitkäikäinen ?
Win 7 pro + EI matta näyttö + halpa + nopeahko = mahdottomuus?
dfsdsfsdfsfff
17128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Käyttöjärjestelmän malli vaikuttaa lähinnä käyttöjärjestelmän käyttöikään, ei koneen.
Tietokoneeseen on tyypillisesti asennettavissa monia eri käyttöjärjestelmiä niin kauan kuin se fyysisesti toimii.
Ei win 7 pro koneesta tee pitkäikäistä, sen aikaansaa vaan laatu ja se lisää hintaa. Määrittele budjettisi, mitä läppärissä tulee olla matan näytön lisäksi ja osta sitten sellainen. Sulla on tuo halpuus yks kriteeri joten älä odota läppäriltä pitkää ikää (3-4 vuotta lienee ihan järkeenkäypä eliniän odotus, voip kestää pitempäänkin jos käy tuuri). Halpuus tarkoittaa ajastusta, eli valmistaja ajastaa läppärin hajoamaan tietyn ajan kuluttua.
Halpuus tarkoittaa ajastusta, eli valmistaja ajastaa läppärin hajoamaan tietyn ajan kuluttua.
Taas todellinen asiantuntijan kommentti.
Kyllähän tarpeeksi huonoilla osilla ja etenkin rakenteen suunnittelun puuttumisella (->kuumeneminen, pölyyntyminen) saadaan läppäri hajoamaan melko nuorena ilman sen kummempaa ajastusta.
Niin. Esimerkiksi makeissa on akkuja räjähdellyt.
http://hopeinenomena.net/viewtopic.php?f=50&t=96561&start=0&sid=2ecfb04b8f64befc59a5f72e33178f5e
No, daaa :D
Mullakin yhden esiin ottmasi merkin akku pullistui puolessa vuodessa. Se oli kuitenkin valmistusviallinen, sillä takuuna kotiin roudattu malliltaan samanlainen korvaava akku toimi monta vuotta. Mitäpä itse arvelet tunnetusti laajalla tietämykselläsi, viallinen vai ylipäätään huono?
Normaali suomea osaava aikuinen ihminen ymmärtää, että "viallinen" ja "huono" eivät välttämättä tai yleensäkään tarkoita samaa.
Tässä yhteydessä en voi olla mainitsematta, että esiin ottamasi merkin mahdolliset vialliset osat vaihdetaan yleensä nopeasti Suomessa, kun taas lukuisien muiden merkkien osat ulkomailla viikkokausien reissulla. Lisäksi mainitsemasi merkki yleensä tulee yhdellä korjauksella kuntoon kun osat eivät ole sinänsä huonoja, kun taas ne muut eivät välttämättä kuntoudu koskaan, kun kelvollista osaa ei voi sisään edes vaihtaa.
Tässä on kyllä merkittävä tapaus, myönnetään. Avaaja tuolloin yli 4 vuotta sitten kertoi että PowerBookin (mallia 2005 tai vanhempi) akku räjähti, ja kun häneltä kysytään tarkempaa tietoa, avaaja ei vastaa mitään. Tämä on siis hyvin todistusvoimainen keissi ja osoittaa kiistatta, että "makeissa on akkuja räjähdellyt". :D
Ehkäpä hän vaihtoi windowsiin, eikä vaivautunut enää palstalle koska vastaukset olivat hyvin ivallisia ja vähätteleviä.
http://www.youtube.com/watch?v=lfpTDgtHifs
Näin on väitetty että käyttis vaikuttaisi koneen rautaa, jos siis käyttis on Starter on kone lyhyt ikäinen, jos siihen asentaa pron koneesta tulee pitkäikäinen.
Totuushan on se että hyvä rauta ei riipu millään käyttiksestä.
Onko noin?
Jos häpättimeen missä on Starter asentaa Pron voi olla että siitä tulee "pitkäikäinen" kun se ei toimi (= ei enää tee mitään järkevää).
Kyllä tällaisia vastauksia olen aikanaan täältä saanut ja nauranut.
Eli jos asennan vaikka Ubutubun niin koneeni on kuin taikaiskusta pitkäikäisempi.
Ei kuitenkaan tietenkään pidä paikkaansa vaan jopa Win7 Starter kone voi kestää 5-10 vuotta, käyttiksen vaihdolla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
Toimiihan ne koneet jopa Pro Windowsillakin kun karsii, mutta sellaistakin on sanottu että Pro ei ole sen raskaampi kuin muutkaan versiot, soopaa tämäkin.
Eli kukaan muukaan ei ole löytänyt nämä kriteerit täyttävää konetta, en minäkään vieläkään.
Milloin turvapäivitykset ym. loppuvat windows 7 home premium käyttikseen? Pärjääkö ilman niitä muutaman vuoden? Olisi paljon parempia koneita tuolla käyttiksellä ja pro käyttistä mietin ainoastaan noiden turvapäivitysten takia.
2015 ainakin saa normaalisti päivityksiä ja vielä voi surffailla pitkään kotiversion Windowsilla mutta silloin on jo monissa laitteissa Windows8 ja Pro, Ultimate ym. jakelut on silloin samassa pisteessä kuin home versio ja Starter nyt, eli vanhenee monien mielestä liian aikaisin, silloin 2015 kannattaa jo Win8 laittaa varmaankin mutta siihen on aikaa vielä ja koneetkin vaihtuu jo usein siinä ajassa.