Tuhnut, meni jo (TAAS)

huhhuh, kylmää kyytiä!

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/01/03/kaleva-nuoret-ostavat-velaksi-sijoitusasuntoja/201220189/139

uusi sukupolvi ei tee pullamössöodottajasukupolven virheitä!
18145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Marssi pankkiin ja ota miljoonia lainaa. Asialla voi olla tosin yksi iso este, arvaatko mikä?

Äänestä
  • aijai sentään, katkeraa tilitystä odottajalta. montako vuotta on lipunut ohi? 10?

    Vuokralla olet sinä syntynyt, vuokralla olet sinä elävä ja vuokralla olet sinä kuoleva. Ja kuolemasi jälkeen kirkon vuokramultiin sinut heitetään, vaikka tuskin kukaan haudallesi edes eksyy.

    Äänestä

  • huh huh sentään kirjoitti:

    aijai sentään, katkeraa tilitystä odottajalta. montako vuotta on lipunut ohi? 10?

    Vuokralla olet sinä syntynyt, vuokralla olet sinä elävä ja vuokralla olet sinä kuoleva. Ja kuolemasi jälkeen kirkon vuokramultiin sinut heitetään, vaikka tuskin kukaan haudallesi edes eksyy.

    Minulla on oma VELATON asunto. Entäs sinulla LUUSERI.

    Äänestä

  • Itseasiassa TEKISIN!!!

    Lue HS tänään ja katso mitä EKP suosittelee:
    Otat rajoittamattoman määrän lainaa 1% korolla, ja ostat kriisimaiden lainoja , välituotto 4-5%

    Ongelma on, ettei miljardeja myönnetä yksityishenkilöille.

    Äänestä

30vuotias lainan tuollaiseen 10-20 asuntoon? Joo ja ollaan joukolla liikkellä, oliskohan ASPilaiset liikkellä;)

Äänestä
  • Riittää, että on 3-6 asunnon verran omaa rahaa ;)

    Äänestä

Nythän tuo ostaminen on varsin kannattavaa, kun reaalihinnat ovat rommanneet. Itse hommaisin sijoitusasuntoja yksi kerrallaan. Noin monessa asunnossa on riski, että liian moni jättää vuokrat rästiin. Noin isolla velkavivulla talous ei välttämättä kestä vuokrien perintää oikeusteitse.

Äänestä

uutisen kommentit, pahoin pelkään, että asuntomarkkinoilla käy samoin, kuin diisseli autoilijoilla, ensin annetaan ja sitten otetaan,kaksin käsin takaisin;)

Äänestä

Ainakaan pk-seudulla tuossa ei ole paljonkaan järkeä, vuokratuotot ovat sen verran pieniä. Määräaikaistalletuksestakin saa suunnilleen saman tuoton paljon pienemmällä riskillä, kun huomioidaan tuottoa syövät vastikkeet (joka nousee jatkuvasti), jatkuvat pienet remontit ja hankalat vuokralaiset, joita taatusti tulee vastaan (osa lähes tuhoaa asunnon, osa jättää vuokrat maksamatta). Muualla vuokra-asunnot sen sijaan saattaa kannattaa, mutta muualla ei ole myöskään vastaavaa pulaa vuokra-asunnoista, joten vuokra-asunto ei usein mene nopeasti vuokralle.

Äänestä
  • "Määräaikaistalletuksestakin saa suunnilleen saman tuoton paljon pienemmällä riskillä, kun huomioidaan tuottoa syövät vastikkeet (joka nousee jatkuvasti)"

    joo vastikkeet ne nousee kuten vuokratkin muttei lyhennys.
    4-5% (keskim. vuokratuotto) tuottoa saa helpommin muualtakin, mutta tässähän on suola se että samalla myös kohteen arvo nouseen 15vuodessa sen 100%

    Serkkuni teki niin että lainasi isältään ilman korkoa n. 10vuotta sitten kahden neukkukuution verran, eli markoissa 900tuhatta. Vuokratuotosta sijoitti aina ylimääräiset ja 5vuoden päästä osti kolmannen asunnon. 8-9 vuoden päästä kolmas velaton. Sitten möi yhden pois ja maksoi 150tuhatta€ isälleen (käytännössä tulee takaisin, ainoa perillinen)

    Sviddu ku oisin itsekin tajunnut tuon tehdä mutta eikaise vieläkään myöhäistä ole.

    Noin ne mersut ostetaan muuten!

    Äänestä

Ei kuulosta ihan järkevältä, ei ainakaan ainoana sijoitusmuotona.

Äänestä

kun aloittaja kavereineen käy kaikki pikavippifirmat läpi.

Äänestä

Tunnen erään jolla on 11 asuntoa vuokralla. Kaikki ostettu isolla velkavivulla mutta pikkuhiljaa ne maksavat itseään takaisin. Ihan täysi työ siinä on kun pitää hoitaa uusia vuokralaisia poismuuttavien tilalle, heittää köyhiä pakkaseen jne...

Äänestä

Tiedän erään joka myymässä yksiötä,äsken keskustelimme puhelimitse.

Myyjä ostanut 2005 ja nyt myymässä samaan hintaan kuin 2005.

Putkiremontin maksanut myyjä,7 vuotta kulunut ja sama hinta ja putkiremontti tehty.

Lopuksi sanoin kiitos tiedoista.


Toinen kohde ok-talo myyjä sanoi arvio tehty,Luki kysyi ja milloin,myyjä vastaa vuosi sitten syksyllä.Eli toista vuotta sitten että silleen nämä myyjä veijarit myy.


Aina vaan enempi ja enempi naurattaa nämä myyjät.

Äänestä

Uusi sukupolvi tekee kuvitelma virheen.

Äänestä

Halki poikki ja pinoon tuokin legenda.

Äänestä
  • Mistähän se rahoitus tulee? kun ei ole pankeilta.

    Tätä mietin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Laupias. kirjoitti:

huhhuh, kylmää kyytiä!

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/01/03/kaleva-nuoret-ostavat-velaksi-sijoitusasuntoja/201220189/139

uusi sukupolvi ei tee pullamössöodottajasukupolven virheitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu