Mistä ufot tulevat?

-----

Ufokeskusteluihin liittyy edelleen runsaasti tabuja ja ristiriitoja. Siitäkään ei päästä yksimielisyyteen, että onko ufoja olemassa, vai ei. Keskustelussa "skeptikot ovat fundamentalisteja" on linkitettynä uutinen josta ilmenee, että meriufoja on tutkittu virallisestikin NL:n laivaston toimesta. Nuo ufot kykenevät liikkumaan sulavasti vedessä ja ilmassa. Ufoja siis kiistattomasti on olemassa. Ainoastaan ufokieltäjät ja jotkut ufoasioista heikosti perillä olevat ovat enää sitä mieltä, että ufoista ei ole todisteita. Meriufojen olemassaolon tunnustaminen herättää luonnollisesti monia kysymyksiä, kuten, että "mitä ufot tekevät merissä ? "ja "kuinka ufot voivat liikkua vedessä niin nopeasti ja sulavasti kuin niiden on kuvailtu tekevän ? "

Monet ufotutkijatkin ovat nykyään sitä mieltä, että kaikkien ufojen alkuperä ei ole ulkoavaruudessa. Jotkut tutkijat taas ovat sitä mieltä, että ufot ovat yliluonnollinen ja uskonnollinen ilmiö. Minua Itseäni kiinnostaa erityisesti ufojen ja henkimaailman suhde. Mikä on tuo "henkimaailma" josta uskonnotkin jatkuvasti puhuvat? Voisiko se maailma olla jopa niin todellinen, että sieltäkin saattaisi tulla ufoja vierailulle? Esimerkiksi "Fatiman ilmestyksen" perusteeella voisi näin päätellä. Kyse olisi siten korkeamman ulottuvuuden maailmasta, joissa ihmissielutkin ehkä elävät fyysisten elämiensä väliajat (ainakin jollakin tasolla ja jossakin maailmassa). Enkeliolennot olisivat eräs tuon korkeamman maailman keskeinen olentoryhmä. Urantiakirjakin saattaa siten olla hyvinkin oikeassa siinä, että maailmankaikkeudessa on suuri jumalallinen keskushallinto, joka on jakautunut pienempiin osiin. Alemmissa fyysisyyden maailmoissa ei aina välttämättä edes ymmärretä sitäkään, että ulottuvuuksia ja todellisuuksia on paljon korkeampiakin.

Ps. skeptikot voisivat ennen kommenttejaan perehtyä tosiasioihin, eli lukemaan tuon alussa mainitun uutisjutun ja tutustumaan Fatiman ilmestykseen.

6

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ufoja on varmaan

      Jos ajattelemme realistisesti, ufoja, tai oikeammain maapallon ulkopuolisen elämän/teknologian olemassaolo on enemmän todennäköistä, kuin se, että sitä ei olisi. Ajatellaan vaan pelkästään avaruuden suuruutta. Sieltä löytyy iha taatusti elämää sellaista mikä voi olla oman käsityskykymme yläpuolella.
      Uskon kyllä että päivä, jolloi se selviää ei ole kovinkaan kaukana.

      • weather balloon

        Hohhoijaa mitä latteita kliseeitä sulla.

        Kyllähän kosmoksessa voi tosiaan olla elämää ja älykästäkin, mutta tekeekö se avaruusmatkoja? Missä lähimmät sivilisaatiot ovat? Miten vastata Fermin paradoksiin? Kuinka yleinen ilmiö abiogeneesi on? Entä älyllisen elämän kehittyminen, joka on vielä kiinnostunut avaruusmatkailusta? Miten matkustaa valonnopeudella. Se lienee edellytys uhvojen ET-hypoteesin suhteen. Hypoteesi muodostettu siis asiasta eli uhvoista, joka itsekin on hypoteettinen, eli onko niissä muutamassa prosentissa toistaiseksi selittämättä jääneissä tapauksissa jotain uutta vai ei ja millaista? Jne. Ehkä interstellaariseen avaruusmatkusteluun kykenevää sivilisaatiota ei vain tällä hetkellä ole tässä galaksissa? Jossain toisessa ehkä voi ollakin? Galaksien väliset etäisyydet ovat todella, todella huimia. Esim. Linnunradan lähigalaksi Andromeda on 2,5 miljoonan valovuoden etäisyydellä. Alkaa valonopeuskin käydä hitaaksi...


    • Spiral.

      "Alkaa valonopeuskin käydä hitaaksi..."

      Totta. Ainoa järkevä keino liikkua pitkiä matkoja avaruudessa olisi käyttää madonreikiä. Se on sitten asia erikseen, kuinka tuhottoman kehittynyttä sivilisaatiota ko. teknologia vaatisi.

      • weather balloon

        Niinpä. Ehkä tähän voisi todeta kuten scifikirjailija ja ufoskeptikko Arthur C. Clarke:


        "Tarpeeksi pitkälle kehittynyttä teknologiaa ei voi erottaa taikuudesta."

        "Toisinaan uskon meidän olevan yksin maailmankaikkeudessa. Toisinaan taas en. Kumpikin vaihtoehto on yhtä järisyttävä."


    • .-,.-,.-.

      "Mistä ufot tulevat?"

      Ihmisen mielikuvituksestahan ne tulenevat, kuten allahit, kummitukset ja tonttu-ukotkin.

    • -----

      Faktatietoa siis on ufojen olemassaolosta ja henkimaailman olemassaolosta. Uskontoa ja tiedettäkään ei voi erottaa kokonaan toisistaan, kuten monet ateistit mielellään asian näkevät, sillä se mikä uskonnollisuudessa on totta ja tieteellisesti todistetavissa, kuuluu myös tieteeseen. Aurinkoihmeistä ja ilmestyksistä on tehty tieteellinenkin tutkielma (se öytyy hakusanoilla "Apparitions and Miracles of the Sun"). Tekstissä todetaan faktat ja pohditaan myöskin sitä mahdollisuutta, että voiko ilmestysten ja aurinkoihmeiden takana olla ET-taho.

      Onko siis ET-taho - vai Jumala - aurinkoihmeiden ja ilmestysten takana? Niiden takanahan voi olla vain maapallolta peräisin oleva taho, tai maanulkopuolelta oleva taho. Enkeliolennot ja henkiolennot kuitenkin ovat voineet asua tällä maaplaneetalla hyvinkin pitkään ja he ovat osa "yliluonnollista" Taivaallista Hallintoa. He eivät siten ole varsinaisesti maanulkoisia olentoja, vaikka heidän alkuperänsä luonnollisestikin on maapallon ulkopuolella.

      Monet ihmiset ajattelevat ja jaoettelevat asioita hyvin mustavalkoisesti (tiede on oikeassa - uskonnot ovat väärässä, Jumala on - Jumalaa ei ole, ufoja on - ufoja ei ole jne) mikä johtaa yleensä siihen, että objektiivinen todellisuus vääristyy ja aito totuus unohtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe