Tietääkö kukaan siis yhtään luotettavia kesyrottakasvattajia? Kaksi edellistä karvakuonoa kuoli melko nuorena kasvattajan huonojen ohjeiden ja vastuuttomuuden vuoksi, ja nyt olisi suunnitelmissa 2- 3 uutta rottapoikaa hyvältä kasvattajalta. Dumbo rottia kovasti toivoisin, eli jos tiedät kasvattajia jotka kasvattavat dumboja, kerro! Mutta muutkin luotettavat käy (:
Luotettavia kesyrottakasvattajia ?
2
85
Vastaukset
- 7+15
Hyviä kasvattajia ovat kaikki Suomen Kesyrottayhdistyksen viralliset kasvattajat. Lisäksi voi suositella joitakin epävirallisia kasvattajia, joiden tarkoitus on hankkia kasvattajanimi (jyrsijöiden kohdalla ennen nimen hakemista tulee olla jo kasvattaja ja rottien osalta asiaan kuuluu mm. kasvattajakurssi loppukokeineen); heitä tapaa pääosin Kesiksen foorumilla.
Dumbo ei ole Suomessa standardiin hyväksytty muunnos, eikä siitä ole sellaista tulossakaan. Dumbouteen liittyy paljon asioita (ennen kaikkea terveyteen), joita on selvitettävä, ennen kuin muunnosta voi suositella. Suomessa kukaan virallinen kasvattaja tai sellaiseksi haluava ei kasvata dumboja - siinä yksi vinkki hyvän kasvattajan etsintään. Dumbouden on väitetty aiheutuvan samankaltaisesta kromosomivirheestä kuin mistä aiheutuu ihmisten Downin syndrooma. Asiaa ei liene todistettu, mutta mitä olen vuosien varrella dumboista lukenut, se ei vaikuta muunnokselta jota olisi järkeä kasvattaa. - rottenroll<3
Tota en tiennytkään dumboista, ajattelin sen vaan olevan jonkinlainen muunnos.. En ollut vielä ottanut mitään selvää, kiitos vastauksesta ! (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861