Luotettavia kesyrottakasvattajia ?

rottenroll<3

Tietääkö kukaan siis yhtään luotettavia kesyrottakasvattajia? Kaksi edellistä karvakuonoa kuoli melko nuorena kasvattajan huonojen ohjeiden ja vastuuttomuuden vuoksi, ja nyt olisi suunnitelmissa 2- 3 uutta rottapoikaa hyvältä kasvattajalta. Dumbo rottia kovasti toivoisin, eli jos tiedät kasvattajia jotka kasvattavat dumboja, kerro! Mutta muutkin luotettavat käy (:

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7+15

      Hyviä kasvattajia ovat kaikki Suomen Kesyrottayhdistyksen viralliset kasvattajat. Lisäksi voi suositella joitakin epävirallisia kasvattajia, joiden tarkoitus on hankkia kasvattajanimi (jyrsijöiden kohdalla ennen nimen hakemista tulee olla jo kasvattaja ja rottien osalta asiaan kuuluu mm. kasvattajakurssi loppukokeineen); heitä tapaa pääosin Kesiksen foorumilla.

      Dumbo ei ole Suomessa standardiin hyväksytty muunnos, eikä siitä ole sellaista tulossakaan. Dumbouteen liittyy paljon asioita (ennen kaikkea terveyteen), joita on selvitettävä, ennen kuin muunnosta voi suositella. Suomessa kukaan virallinen kasvattaja tai sellaiseksi haluava ei kasvata dumboja - siinä yksi vinkki hyvän kasvattajan etsintään. Dumbouden on väitetty aiheutuvan samankaltaisesta kromosomivirheestä kuin mistä aiheutuu ihmisten Downin syndrooma. Asiaa ei liene todistettu, mutta mitä olen vuosien varrella dumboista lukenut, se ei vaikuta muunnokselta jota olisi järkeä kasvattaa.

    • rottenroll<3

      Tota en tiennytkään dumboista, ajattelin sen vaan olevan jonkinlainen muunnos.. En ollut vielä ottanut mitään selvää, kiitos vastauksesta ! (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe