Tervehdys kaikille.
Olen itse osa-aikatyössä ja puolisoni on täysipäiväisessä työssä. Vuokrat maksamme puoliksi, koska puolisoni maksaa auton kuluja. Minäkin tarvitsen autoa silloin tällöin. Tuloni ovat noin 500 - 600 ( sis. kilometrikorvaukset ) euroa työttömyyspäivärahoineen kuukaudessa. Vuokraan menee siis 350 euroa kuussa/hlö ja ymmärrettävästi kuukaudessa elämisen käyttöön ei jää juurikaan mitään. Kuntoa yritämme pitää yllä ja siihen kuluu 40 euroa kuussa/hlö. Muita ns. ylimääräisiä menoja ei ole. Asuntomme ei ole mikään lukaali. Tämä on 2004 valmistunut 45 neliöinen muovimattoinen kulahtanut kaksio 3 kilometriä Tampereen keskustasta.
Laittakaapa kommentteja onko tässä enää mitään järkeä?
Tuolla hinnallahan matkustaisi jo melkein kaksi henkilöä Amerikkaan edestakaisin.
Onko 700euroa liikaa?
6
337
Vastaukset
- hvgr
Omistusasuminen maksaa kanssa.Jos ostatte asunnon siihen tulee lainanlyhennykset,yhtiovastikkeet,laskut vakuutukset ja verot paalle.
Nyt maksate vuokraa,josta vuokranantaja maksaa vastikkeet,verot ja taas verot.Lisana on sijoitusriski,jolloin kaikki alkaa menna omasta pussista.
Eli vedetaan yleinen linja.
Mksi asuminen on Suomessa niin jumalattoman kallista?
Voisiko asuntojen lampoja pudottaa hiukan talvisaikaan/muita kuluja vahentaa?
Tanavuonna nousi vuokratulon verotus 30%:iin 28:sta.Samalla kustannukset heijastuvat asumiseen 5%.
Yksityisen vuokranantajan homma ei todellakaan ole mitaan kadehdittavaa puuhaa.Sijoittaa rahaa ja ei saa rahoilleen kunnon tuottoa.
Koko juttu haisee.
Valtion pitaisi alkaa tukemaan vuokra-asumista sen riistamisen sijaan.
Jos markkinoille saataisiin enemman tuettua kilpailua-asuminen olisi halvempaa.- Onko tämä elämää?
Hyvää informaatiota, kiitos. Omistusasuntoa ja jotain sadantuhannen lainaa emme ole harkinneetkaan ja se ei kyllä tulisi kuuloonkaan. Emme halua sellaista velkataakkaa. Mutta on myös totta, että tällä 700 euron vuokralla saisi varmaan hyvin asunnon jo Tukholman keskustastakin. Eikä ole ollenkaan poissuljettuvaihtoehto opiskeluun sun muuta. Nimittäin tällä hetkellä ei ole varaa edes pääsykoekirjoja ostaa.
- asdfghjklååååååååååå
Ja ennen muuta huomioi myös se, että ostaja on laittanut varansa likoon joille varoille pitäisi saada se 3% inflaatiokompensaatio kuitenkin, jotta ei köyhtyisi.
Jos taas vanhenevan ja rapistuvan asunnon numeraalinen hinta vähän nousisikin, niin siitä numeraalisesta myyntivoitosta menee 30%
- KannattaaHarkitaOmaa
Karkeasti yleistäen asuntovuokrausbisneksessä tuottoprosentti pyörii noin viidessä prosentissa. Pienemmillä kasvavilla paikkakunnilla usein enemmän ja pääkaupunkiseudulla alkaa olla jo vaikeuksia saada edes kolmen prosentin vakaata tuottoa, koska asunnot ovat kysyttyjä ja hinnat nousevat lähes joka vuosi.
Monet ostavat asunnon vasta sitten kun kumpikin käy töissä ja muutenkin vakaa elämä. Vaakakuppi kääntyy siinä vaiheessa reilusti omistusasujan eduksi kun pitäisi jäädä eläkkeelle eli nettotulot tippuvat noin puoleen, mutta vuokra pysyy samana. Tällöin vuokralaisella on oikeasti köyhä vanhuus jos on ollut koko elämänsä alle keskituloinen (pieni verokertymä, pieni eläke).
Aikoinaan teininä minua ärsytti kun vanhempani patistivat ostamaan oman. En oikeasti tajunnut silloin mitä järkeä siinä on kun ajattelin silloin aivan liikaa vain lähitulevaisuuteen. Olen lähemmäs 40v ja kaksio hki alkaa olla suht velaton sekä osakkeitakin omistan jonkin verran. Vasta jälkikäteen tajusin että miksi minun tapauksessani omistusasuminen oli järkevä valinta. Kun on ylimääräistä rahaa niin se avaa taas uusia ovia tehdä elämän valintoja ja mahdollistaa parempaan elämään esim. lomamatkoihin ja parempaan autoon.
Asuntolaina on toki kuin maraton eli alku tuntuu raskaalta ja loputtomalta, mutta kun enään muutama kilometri jäljellä, niin juoksuaskeleet alkavatkin tuntua henkisesti kevyemmiltä. Monet noin 50v vuokralaiset ovat tällöin hieman kateellisia kun hehkutetaan että viimeinenkin erä on nyt maksettu. Vuodet kun vierivät yllättävän nopeasti... - heippan
Kyllä tuntuu, että 700 euroa 45 neliön kaksiosta ja 3 kilometriä keskustassa on Tampereella aika paljon. Ehkä keskustassa voisi tuon maksaa, mutta jos nyt miettii näitä Kaleva, Rantaperkiö, Pispala yms., niin kyllä pitäisi löytyä halvemmallakin kaksio! Itse en kyllä tuollaista vuokraa maksaisi Tampereella.
- hu hhuh
700€:lla lyhentää 100000€uron lainaa.
Jos on vähänkään varaa vielä niin vastikkeeseen menee 150-200€ joten 900€/kk ja asunto 20vuoden päästä oma.
kahdellasadalla/kuukausi.
Senverran saa vaikka pulloja keräämällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832