Kaikki teollinen tuotanto on tehotonta meillä.Joka alalta löytyy tuotannonaloja , jotka maailmalla on tehokkaampia kuin suomessa.Ei tarvitse mennä kuin 80 km etelään niin esim metalliteollisuus on huomattavasti halvempaa kuin Suomessa. Vaateteollisuus leluteollisuus on Kiinassa vain murto-osa Suomen hinnoista.Etelä-Amerikassaa metsäteollisuus pyörii kuukauden samalla palkkarahalla mitä Suomessa kuluu muutamassa päivässä.Sokeria tuotetaan Brasiliassa orjatyövoimalla murto-osalla Suomen hinnoista.Elintarviketyöläinen tekee Intiassa valmisruokia 100 kertaa edullisemmin kuin Suomen duunari.Suomessa työn tekeminen ei kannata ja silti ollaan vaatimassa lisää liksaa ja lyhempiä työaikoja.Työnanjia kiristää SAK-mafia lakkojen avittamana.Siinä sinulle maatalousvastaisuudesta takaisin.
Ainoastaan maatalous on tehokasta,
7
50
Vastaukset
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- Tehokasta???
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/agronet/Nauta/Maitotilojen tulokset/Maidontuotanto 2005
"Kotieläintyötuntia kohti maitoa tuotettiin 69 kg, lisäystä edelliseen vuoteen on 11 kg. Tanskassa vastaava lukema on 250, Hollannissa 170 ja Ruotsissa 130 kg/kotieläintyötunti."- Kyllä on
Tanskassa 100 euroa tappiota, Suomessa sentään 4,5 euroa plussalla..
- jahas,
Sitten tanskassa on ne kateutta herättävät kiiltävät ja miljoonia maksavat lypsyrobotit..."miljjoona omistajat", kuten täällä sanotaan.
- Äitiliini 1958
Totta että Tanskan maatilat on melkein kaikki pankkien omistamia. Maanviljelijät maksavat vain korot ja pankki on tyytyväinen kun saa säännöllistä tuloa koko ajan. Toinen vaihtoehto olisi penätä maanviljelijöitä maksamaan maatilansa, mutta maanviljelijät eivät pysty. Maatila menisi konkurssiin ja sitten pankki ei saisi mitään.
Suomessa maatilat omistetaan. Pankkilainaa maksetaan koko elinikä ja jälkipolvillekin jää maksettavaa mutta pankki saa aina omansa. Kaikkineen.
Kävin Tanskassa ja siellä asunut suomalainen oli hyvin perillä sen maan maatalouden ongelmista. - Harhapoluille?
Miten tää taas livahti Tanskan maatalouden mollaamiseen? Vaikka tuottavat mm sianlihaa sen verran että yhden kuukauden tuotanto kattaa Suomen koko vuoden kulutuksen. Konkurssipesissä?
Kysehän oli siitä että meillä on tuottavuus eli työtuntia maitolitraa kohti merkittävästi huonompi kuin Tanska, Ruotsi, Hollanti. Tuohon voidaan varmasti listaan lisätä ainakin Saksa ja Ranska vielä joissa on tehokkaampaa tuo tuotanto kuin meillä. - Tanskasta vielä...
Sen verran vielä että itse muistan että 70-luvun lopulla ja 80-luvun alussa kun yliopistossa opeteltiin mm rakennusoppia, sikataloutta, nautakarjatalouttakin niin kyllä siellä lähes aina oli esillä ja ihasteltiin tanskalaisten systeemejä ja tehokkuutta. Tilat olivat jo tuolloin velkaisempia kuin suomalaiset ja pahan ilman linnut ennustivat jo tuolloin tanskalaisten maatalouden kaatuvan parissa vuodessa. Tuosta on nyt jo sitten 40 vuotta ja yhä edelleen porskuttaa ja tuottaa tehokkaammin kuin suomalainen maatalous.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854614Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1103830Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1753620Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.582052Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891259- 1291114
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 57963
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä27882