Voiko Suomen pitää väkisin EMUssa?

???

Siis voiko pakottaa että Suomi pysyy EMUssa? Ken tietää?

15

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      jos kysytään kansan mielipidetä vasus on,,, EI, tavallinen kansa, meitä on enemistö haluaa suomelle itsenäisyyden takasi, meitä on noin 80% joka äänestää EMUA vastaan.
      Vain muutamat mijonäärit on emun kannalla koska niitten rahat on kiinitetty emuun
      kansaa uhkaillaan kaikilla kauheuksilla ja ne kauheudet kokoajan toteutuu juuri siksi kun olemme EMUSSA, ihmetllä täytyy kuinka ne saa uhkailla kanssaa työttömyydellä ja lamalla, KUN SE ON JO työttömyys on päätä huimaava,,, nuorilla EI OLE tulevaisuutta, kaikki tämä on jo totta, ja vielä vaan samalla UHATAAN kansaa, melko naurettavia on nuo miljonäärit,,,,,,, se kauheus ON JO SUOMESSA ja ainavaan menee HUONOMPAAN SUUNTAAN mitä kauemmin olemme EMUSSA !!
      JOS erotaan EMUSTA suomi TOIPUU jokatapauksessa, suomesta tulee itsenäinen talouden hallinta on helpompaa, KATSOKAA RUOTSIA ja tanskaa ym emun ulkopuolella olevia maita ne voi kaksinverron paremmin kuin suomi, niillä ei ole maksuvelvoitteita nii nkuin suomella,,,MIETTIKÄÄ,,, mitä suomi saisi niillä rahoilla joita se syytää etelä euroopan hyväksi, itse nuolemme vain paskasia kynsiä, niinistön mukaan vaan lisää on pantava rahaa likoon jotta suomi pelastuu,,,, mihin mennään nauramaan,,,, niinistö mukana me hukumme täydellisesti ,,, paremasta ei tietoakaan,,,,

      • Me voimme tehdä halumme mukaan. Yhtenäistä kansaa ei voida alistaa.

        Meillä ei ole vieläkään voimia tehdä halumme mukaan. Yksi vahva puolue tai muutamia, joilla on sama päämäärä.

        Uhkana kokoomus ja demarit, toiveet perussuomalaisissa ja kepussa.

        Mahdollisuud voimannäyttään tulee jo kunnallisvaaleissa, hiukan suuntaa jo presidentinvaaleissa.


      • Hyvä näkemys
        Ruuneperi kirjoitti:

        Me voimme tehdä halumme mukaan. Yhtenäistä kansaa ei voida alistaa.

        Meillä ei ole vieläkään voimia tehdä halumme mukaan. Yksi vahva puolue tai muutamia, joilla on sama päämäärä.

        Uhkana kokoomus ja demarit, toiveet perussuomalaisissa ja kepussa.

        Mahdollisuud voimannäyttään tulee jo kunnallisvaaleissa, hiukan suuntaa jo presidentinvaaleissa.

        ja toivorikas! Kunpa noin tapahtusikin, rauha laskeutuisi ja ilo voisi elää taas kevättä, valoa ja lämpöä kohti mentäessä! :)


    • u.m****

      Juuri Suomen uutisissa oli asiantuntia joka sanoi että Emun velkamaiden asiat on sivuseikka. nyt onkin tärkeämpää INTEKRAATIO ---mikä tarkoittaa yhdentymistä. Siis liillovaltioo.
      Näitä velkamaita pudotetaan eurosta Sellaiseen käsitykseen minä tulin ,viimeisen tiedotteen suhteen --muuten onkin aika hiljasta , ihan kuin myrskyn edellä.

      Sai se Merkel Bergusoonin pudotettua --mitääs nyt papin likalla on mielessä --lisää valtaa , arvelen.

    • JOS Suomea pidetään

      väkisin EMUsa kuten lehmää pilttuussa kytkyet kaulassa, ja siitä lypsetään etelän maiden väelle maitoa pakolla, kuten pakkoruotsi Suomessa.

    • .

      valtaosa kansasta EI tahdo liittovalito ajatusta,,, tulee varmasti melkonen sisällis-sota, jos kansaa ei kuunelle,

    • NII mut

      Jos ei meiltä kysytä lupaa vaa pakotettaa

    • 61

      Poliitikot ajaa vain liittovaltiota,eivätkä ajattele,miten euro

      voi,siitä heitä jopa joku moitti.

      Kaippa he nyt voi viimein tajuta,ettei näin voi jatkua!

      Haluamme oman rahan,markan! Jo Snelman sanoi aikoinaan,että itsenäisellä maalla on oltava oma raha,se on itsenäisyyden tunnusmerkki.

    • näin se menee

      äänestämäälä oikein saamme itsenäisyyden takasi, se on Timo Soini, tai Paavo Väyrynen,,, niinistö vie suomen täydelliseen tuhoon,,, sillä ei ole älyä,,,,

    • Maanpetturit!

      Lipponen ja Niinistö veivät meidät EMUun kysymättä lupaa meiltä. Kyllä kansanäänestys olisi pitänyt olla.
      Nyt olemme jo pitkään saaneet kärsiä seurauksista, nuo diktatooriset runnojat ovat syypäitä vaikeuksiimme.
      Pakkoruotsi yksi sen Lipposen ilkeimmistä kolttosista, sai tietenkin rahaa ruotsalaisilta sen maksuksi!

    • irti emusta,,

      Suomele itsenäisyys takai,
      Timo Soini ja Paavo Väyrynen on ainoa mahdollisuutemme paremasta tulevaisuudesta.

    • Raha ratkaissee vaal

      Pahalta näyttää, rahakkaat ostavat presidentinviran itselleen lahjomalla mediaa ja muitakin ihmisiä.

    • Oikeutta haetaan.

      Niinhän se menee Ruotsalaisillakin on paljon laitettu siihen heidän ehdokkaalle --Säätiöillä on paljon millä mällätä. Eivät maksa verojakaan niinkuin pitäis.

    • mekin äänetetään

      Änestäkää tekin PAAVO VÄYRYSTÄ,,,, Väyrysen suosio on nyt valtavassa nousussa, tavallista sivistyneemät ja fisumatkin vihdoin on huomanneet Paavo Väyrysen suuren arvon suomen kansalle.

    • Unkari putoomis-

      hilkulla.


      > Rehn: Unkari rikkoo EU:n lakeja

      LONTOO. EU-komission varapuheenjohtaja Olli Rehn pitää Unkarin äskettäin hyväksymää keskuspankkilain muuttamista Euroopan unionin lakien vastaisena. Rehnin mukaan lakimuutoksesta luopuminen on ennakkoehto EU:n ja Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n talousavulle.

      EU:n liberaaliryhmän kokoukseen osallistunut Rehn arvioi, että laki horjuttaa Unkarin keskuspankin itsenäisyyttä.

      Unkarin uusi keskuspankkilaki lisää korkokomitean jäsenten sekä varapääjohtajien määrää. Uudet varapääjohtajat nimittää Unkarin hallitus, minkä pelätään lisäävän poliitikkojen vaikutusvaltaa pankissa.

      Pääministeri Victor Orbanin johtaman oikeistohallituksen toimet ovat aiheuttaneet laajalti ärtymystä EU:ssa ja IMF:ssä, jotka katkaisivat joulun alla neuvottelut uudesta valmiusluotosta. Unkari on hakenut valmiusluottoa maan talousvaikeuksien vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      83
      4597
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3820
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      173
      3612
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      55
      2046
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1104
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe