Propral tehosi punastumiseeni

Jari423

Huhhuh.. Oli ihan pakko tulla kirjoittamaan siitä miten onnellinen olen tällä hetkellä.

Olen siis 20 vuotias mies. Päätin vuosi sitten lukion ja tällä hetkellä käyn töissä kunnes armeijani alkaa heinäkuussa.

Kärsin vuosia pahasta sosiaalisten tilanteiden pelosta joka oireili _todella_ pahana punastumisena. Kituutin masennuksen partaalla peruskoulun sekä lukion läpi puhumatta siitä kenellekkään, mutta lopulta minun oli pakko mennä puhumaan asiasta psykologin kanssa joka kehotti hakemaan reseptin lääkäriltä propraliin.

Aiemmin kaikki normaalista poikkeava sai minut punastumaan; jos kaupan kassalla näpyttelin väärän tunnusluvun tai pudotin kolikon, valahdin tulipunaiseksi. Jos juttelin kenellekkään muulle, kuin lähipiirilleni, valahdin tulipunaiseksi. Puheenaiheen ei tarvinnut olla edes nolo. Riitti vain, että avasin suuni ja huomio keskittyi minuun. Tytöille puhuminen ei aikaisemmin tullut kuuloonkaan.

Reseptin saatuani hain lääkkeet samantien ja pakko myöntää, että propralin ansiosta olen kuin uudelleensyntynyt. Uskalsin vihdoin mennä puhumaan työpaikkani vieressä olevan leipomon söpölle työharjoittelijalle ja kävimme tänään yhdessä kahvilla helsingissä enkä punastunut koko illan aikana kertaakaan! Siitä saa vaan mielettömän itsevarmuuden ja hyvän olon kun huomaa, että istuu siinä tekemässä asioita mitä ei koskaan uskonut pystyvän tekemään eikä mikään tunnu enää punastumisen arvoiselta.

Tiedän, että on monia samasta ongelmasta kärsiviä. Useimmilla punastuminen tuskin on yhtä paha ongelma kuin minulla ja osa ei varmaankaan edes välitä punastumisestaan, mutta minulle se oli ylitsepääsemätön este onneen. Kehotan kuitenkin muita jotka näkevät sen ongelmana menemään lääkäriin puhumaan asiasta. Reseptin saa todella helposti, sillä propral ei ole millään tapaa vaarallinen eikä riippuvuutta aiheuttava. Se ei myöskään ole rauhoittava lääke, vaan beetasalpaaja, joten lääkäri määrää sitä mielummin kuin rauhoittavia.

4

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko muka totta?

      No ei ole! Alkaa kyllä tuntua siltä, että tällä palstalla on tietoinen Propralin markkinointi- ja mainoskampanja käynnissä. Tiedän useita, itseni mukaan lukien, sosiaalisesta jännittämisestä ja varsinkin vaikeasta punastelusta kärsineitä, joille Propralista/beetasalpaajista yleensäkään ei ole ollut mitään apua. Aivan liian tehoton lääke tosijännittäjälle - ei se, että pulssi vähän laskee tarjoa mitään ihmeparannusta!
      Tämä edellinen teksti etenkin oli kuin suoraan mainostoimiston tuutista :-)

      • Näi on nääs

        No kylä näin on. Beetasalpaajat auttaa hiukan ns. normaalin esim. esiintymisjännitykseen ja kilpa-ampujat ottaa hiukan ettei käsi vapise tähdätessä jos ei ols pelkoa doupingtestistä :-) Ei niistä tosijännäri kunnon apua saa. höpö-höpö vaan alottajalle.


    • pharmageddon

      Punastuminen...

      Let's lääkitään!

      Siis VOI VITTU!!!

      Deal with it.

      Noh, lekurit tykkää.

      "Ongelmansa" kullakin...

    • Kysynvaa

      Auttoko samantien vai söitkö hetken ennenkun auttoi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2130
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    Aihe