Olen nyt 3 viikkoa popsinut tätä lääkettä. Väsymys on ihan tolkutonta. Olen kokeillut siirtyä aamupilleristä iltapilleriin,mutta ihan sama vaikutus.
Tänään suunnittelin,että nyt lopetan...vähitellen.
Onko itselläsi ollut vastaavia väsymysoireita vielä 3 viikon käytön jälkeen?
Tänään suunnittelin,että nyt lopetan...vähitellen.
Onko itselläsi ollut vastaavia väsymysoireita vielä 3 viikon käytön jälkeen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Moi!
Olen syönyt E. Actavista (Cipralexin rinnakkaislääke) 15 mg/päivä nyt puolisen vuotta. Otan lääkkeen aamuisin. Pari tuntia lääkkeen oton jälkeen iskee halolla päähän väsymys, että vaikea keskittyä mihinkään miettimistyöhön. Monipuolisen lounaan jälkeen alkaa helpottaa iltapäivää kohti. Aina olen tykännyt nukkua pitkiä yöunia, mutta nyt tuntuu etten tule toimeen edes 8 tunnilla yössä. Unet ovat useinmiten turhan elävän tuntuisia. On tämä toki parempi vaihtoehto kuin se kamala ahdistus ja unettomuus yms. johon tätä sain silloin aluksi. Miten AP jatkoitko käyttämistä vai lopetitko?
Oma annostukseni on ollut viime kesästä lähtien 20 mg/päivä ja samat oireet tunnistan itsessäni.
Koetan vähentää nyt annoksen puoleen ja sitten lopettaa kokonaan.
Minkälaisia vieroitusoireita on odotettavissa, tietääkö kukaan?
Voit lukea täältä: www.recovery-road.org tai täältä: www.beyondmeds.com tai täältä www.comingoff.com tai... tai... tai...
Googlea vaan niin löytyy.
Kiitos.
Minulle ei ole tullut väsymystä, mutta aluksi oli pitkään haukottelua. Haukotutti vain tolkuttomasti, eikä se mitään varsinaista väsymystä ollut hyvin nukutun yön jälkeen. Otan lääkkeen aamulla, joten haukottelen eniten aamupäivisin.
No, masennuslääkkeillä nyt tunnetusti on kaikenlaisia sivuvaikutuksia, valitettavasti. Itse napsin yli vuoden verran sitalopraamia (sepram) masennus- ja ahdistusoireisiin. Nyt en ole neljään kuukauteen enää lääkinnyt tuolla aineella itseäni ja olen ollut huomattavasti pirteämpi. En oikeastaan edes tajunnut koko väsymystäni lääkityksen aikana, kai olin jotenkin niin tottunut siihen uneliaaseen tilaan. Ei auta, täytyy varmaan vaan päättää että lääkkeet ja väsymys tai sairaus ja mahdollinen pirteys (vaikka okei, mahdolinen sairauskin tod.näk. väsyttää)..
ei vaan --- päätä että lääkkeet,väsymys ja sairaus tai ei mieliala "lääkkeitä" (myrkkyjä,maskeerausta), terveys ja pirteys ;)
Älä käytä mitään mieliala lääkkeitä.
Jos tahdot parantua niin ilman lääkkeitä ja oikeeta apua siihen että oire hoidetaan eikä maskeerata ja koko paranemisen mahdollisuus katoaa mahdollisesti loppuelämäksi kun lääkkeiden pauloihin/kierteisiin sortuu.
Läheisten avulla ja juomisen,polttamisen(tupakan )lopetuksen ,itsetutkiskelun ja muun avulla voi jo parantua kannattaa katsoa mistä johtuu.
Mielialalääkkeiden avulla menetät kalliin elämän ja mahdollisuudet nolliin.
Mullakin tämä Cipralex väsyttää ihan tolkuttomasti pari tuntia sen ottamisen jälkeen. Apua, en meinaa pysyä hereillä ja annos on 7.5mg ja käyttänyt kaksi viikkoa. :((
Mulla Cipralex annostus 40mg/vrk ja väsyttää tosi paljon. Sen seurauksena sain rinnalle Voxran, että tuo väsymys loppuisi.
Ayttaako cipralex ja voxra yhdessä?
http://www.youtube.com/watch?v=UDlH9sV0lHU