On aivan turha käydä kouluja vl-naisen. Lukio korjeintaan. Sitten on 20 v.
Sukukypsä. Naimisiin ja ei muuta kuin lapsia tekemään.
Töissäolija, akateeminen olisi muuten aina äitiyslomalla, niin kuin
kokemus näyttää ja kallis.
Näinhän ne vanhat saarnamiehetkin ovat aikoinaan sanoneet. Kouluista
pois, kotitöiden pariin.
Sukukypsä. Naimisiin ja ei muuta kuin lapsia tekemään.
Töissäolija, akateeminen olisi muuten aina äitiyslomalla, niin kuin
kokemus näyttää ja kallis.
Näinhän ne vanhat saarnamiehetkin ovat aikoinaan sanoneet. Kouluista
pois, kotitöiden pariin.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ja höpsis. Töissäkin ehtii olemaan.
Missä välissä? Kesätöissä ja omaishoitajana?
Kerrohan aivopesty ny meille tietämättömille, että missä vaiheessa elämässään vl-nainen on ansiotyössä, kiitos.
Moni jää myös vanhaksipiiaksi. Kyllä silloin hyvä koulutus on etu.
AINOAT veronmaksajat koko vl-yhteisössä ovat vanhatpiiat ja -pojat. Perheelliset vaan syövät verorahojamme.
Minäpä lähdin opiskelemaan kun ei tuo sukukypsyys näyttänyt jatkuvan kahta lasta pitemmälle. Olis vissiin pitänyt jäädä kottiin makkaamaan, koska oon vl.
Jumalanvaltakunta kasvaa sisältäpäin. Se on tarpeellista! Tarvitaan todella paljon työvuorolaisia pyörittämään nykyisenlaajuista toimintaa.
Höpö! Ei se ole yhden naisen tehtävä hankkia toista kymmentä penskaa, jopa lähemmäs paria kymmentä. Kyllä siinä molemmilla osapuolilla seisoo kumpikin pää, joka tällaiseen marttyyrin urakkaan rupiaa. Aattele nyt itekki....mitä se tällainen lisääntyminen tarkoittaa? Synnytetään tietenkin, joilla siihen tarpeita on, mutta eihän sen tarkoitus ole alkaa tehtailemaan joka vuosi. Järki päähän ja vedä käteen välillä, niin helpottaa kumpaakin ihmeen lailla.
Kasvaako todella? Onko teillä tietoa millainen prosentti lapsista jää vl-yhteisöön aikuiseksi päästyään?
Noin 64% vl-perheiden lapsista eroaa vl-yhteisöstä. Käytännön tutkimustulos on 100 vl-perhettä ja noin 750- 800 vl-perheiden lasta, joista nuorimmat ovat nyt nelikymppisiä.
Pitää siittää ihan älyttömästi, jos aikoo tuolla hävikillä kasvattaa porukkaansa...
Uskovaiset naiset menestyvät ahkeruudella. Monta naista on suorittanut vaikkapa tohtorintutkinnon ja toimii haastavissa tehtävissä. Siinä ei lapset paljoa paina tai ole esteenä. Uudemman polven uskovaiset akateemiset ovat ratkaisseet ongelman si-ten, että ehkäisevät reilusti. Eli hoitavat vain niin monta lasta kuin jaksavat!
MONTAKO naispuolista vl-tohtoria tunnet? Niitä on YKSI, jota kaikille esitellään esimerkkinä siitä, että kahdeksan lapsen äiti tekee öisin vaitöskirjaa lapsi olkapäällään...
Hehe.hheeee elä puhu potaskaa! on paaaaaljooon enemmän tohtoreita :p .....
Mutta EI olla tilivelvollisia SULLE :d
Olet säälittävä!
Nyrkin ja hellan tohtoreitako?
Luettele vl-surkimus näitä tohtoreitanne, kiitos.
ei ihminen voi jakautua, ei äitikään. Lapset siinä eniten kärsivät, jos sekä isä että äiti luovat uraa ja siinä sivussa kasvattavat aina kasvavaa katrasta. Useimmiten naiset uhraavat itsensä, jotta mies voi elättää perhettä tai rakentaa omaa uraansa. Lapset jäävät massaksi, eivät he yksilöitä ole.
10-18-lapsinen perhe on joka tapauksessa yhteiskunnan elätettävä -riippumatta siitä kävikö jompikumpi vanhemmista töissä vai ei.
Juu.. Nämä lapset maksaa myöhemmin sun eläkkees ja vaihtaa pas.kavaippas vanhainkodissa, että parempi kahtoo vähän pitemälle ja pistää suu suppuun!
Toivottavasti olet oikeassa, eikä kierre jatku. Onneksi nuorissa vl:ssa on paljon äitejä, jotka ovat töissä, siis kodin ulkopuolella.
Opettele raukka laskemaan. Kun vl-megasynnyttäminen jatkuu seuraavaankin sukupolveen, kuka siellä mitään veroja maksaa?
KUKA niistä?
Jos kierre jatkuu ja jokainen vl-nainen synnyttää päätyökseen koko ikänsä, ei veronmaksajat ainakaan lisäänny!
Kenen eläkkeitä vl-kotiäiti "maksaa" elämällä koko työikänsä yhteiskunnan elättinä kotona?
Tämä vl-matematiikka kiinnostaa, joten kertokaa ihmeessä, kiitos.
Ennen vanhaan sanottiin, että vl uskovaisen ei kannata turhaan
käyvä kouluja.
Muistan Iiin kunnassa vl miehen, joka sano, että en kouluta lapsiani,
koska,tekevät vain lapsia.
Kyllä sita saarnamiehetki sano, että turha kouluja käyvä, ei sitä
töihin jouva.
Eihän tuo lastenteko ole ainoa syy miksi tyttöjen ei pitäisi käydä koulua saarnamiesten mielestä. Hehän pelkäävät, että jos nainen opiskelee, hän pian osaa ajatella omilla aivoillaan, eikä enään "suostu" osaansa. En tarkoita uskovaisuutta, siihenhän jokainen löytää parhaat ohjeet Raamatusta, vaan tätä vl-yhteisön naisen alistamisen ja muutoinkin omituisten (ilmeisesti miesten keksimien) sääntöjen ja kieltojen hössötystä.
Tahtoo olla niin. Naispuoliset on tarkoitettu vl opin mukaan
synnyttjjiksi, ns." sisäpuolelta" Näinhän tohtori Lohikin kirjoittaa, että
jos ehkäisy sallitaisiin, vl liike loppuisi kohta kokonaan.
Jos ovatkin koulutettuja, niin kalliita työntekijöitä. Ei ole pienyrittäjällä varaa tuollaiseen hulluuteen, jatkuvasti olla sijaista hankkimassa kun joku 6 lapsesta sairastaa ja taas mammalomakin painaa päälle.
On se hyvä että on valtion ja kunnan työpaikkoja, ilman niitä jäisivät työttömiksi. En tunne kuin yhden korkeakoulutetun vl-tytön. Hänkin kunnan palveluksessa, koska mikään yritys ei palkkaisi noin kallista työntekijää.
Eikä sitäpaitsi naisen koulutusta edes arvosteta. Vaikka Marja olisikin juuri vieraalla kielellä opiskellut, yliopiston käynyt ja korkein arvosanoin valmistunut, voittaa aina se miespuolinen serkku Juhani joka pääsi lukemaan insinööriksi. Mutta kun se Juhani on niin menestyksekäs siellä koulussa, voi herttileijaa sentään!
VL-naisen täytyy päästä vakituiseen työpaikkaan ennen avioitumistaan ja salaten vakaumuksensa. Muuten ei vakituista työpaikkaa kukaan anna. Ei edes kunta, valtio tai seurakunta!
Minä en ainakaan palkaa nuorta vl lösynaista töihin.
Aina saa vatvoa äitiyslomittajaa, työlästä koulutta sijaista jne.
Pitäkööt vl vaikka saarnaläskit ajatuksensa ja puuterinsa pinnassa.
Kurjuutta se vain on, että kehotetaan tässä maailmanajassa loistamaan ja kunnostautumaan, ihmisten kunniaa ja vääriä rikkauksia tavoittelemaan. (Kirkkoisä Augustinus)
Ajattelepa, moniko saa töitä lasten kautta. Kotona hoidetaan lapset.
esim. lastenlääkärit, opettajat. Vaate- ja ruokakaupat.
( työväki vie lapset kunnalliseen päivähoitoon, Kunnalle maksaa päivähoitolapsi n.800-1000 €. huoltaja maksaa kunnalle vain 200-300 €)
.
Jos yksinäinen henkilö kuluttaa , matkustamiseen, ruokaan, vaatteisiin, ym. yhden henkilön verran. Kerropa se vaikka 12. kummassa saa useampi töitä.
Juu, kyllähän lapset työllistää mutta mistä saadaan se raha? Suurin tulo tulee vientiteollisuudesta. Kouluttaminen, sosiaali- ja terveysmenot eivät itsessään TUOTA yhtään mitään.
Mieti niitä kuluja mitä tulee monilapsisesta perheestä - lapsilisät, kotihoidontuki, terveyspalvelut, sosiaalipalvelut, koulutus, jne. Oletetaan että 14 lapsesta 7 on poikia, he menevät aikuisina töihin ja 7 heistä on tyttöjä jotka alkavat jälleen kuluttaa tukia ym. avustuksia aviouduttuaan ja jäävät kotiin lapsia hoitamaan TUOTTAMATTA yhtään mitään.
Kahden lapsen vanhemmat taas ovat työelämässä ja tuottavat suurimman osan aikaa jotakin. Kahdesta lapsesta saatavat avustukset ja tuet ovat huomattavasti summaltaan pienemmät joten oletettavasti vanhemmat maksavat suurimman osan kasvatuskuluista itse.
On se onni että tässä maassa on niin paljon ei-vanhoillislestadiolaisia että lestadiolaisilla on varaa tällaiseen elämäntyyliin - ilman valtion avustusta tuskin olisi.
Niin ei ne lessut niin paljon lapsia tekisi jos ei olisi niin hyvät yhteiskunnan tuet, ei ainakaan duunariperheet. Jo lapsilisät on huikeat ja jos niitä ei olisi niin miten ne tavallisella palkalla eläisi? Pitäisi sitten sossun luukulle mennä.
Ei se runsas lasten hankkiminen ole pelkästään negatiivinen asia. Heistä saadaan tulevaisuudessa hyvää työvoimaa. Pienen perheen lapset yritetään kaikki kouluttaa ainakin pikkuherroiksi. Niitähän on jo nyt aivan liikaa. Suurperheen lapsilla ei ole yhtä hyviä mahdollisuuksia koulutukseen, joten he menevät useammin oikeisiin töihin ja myös yrittäjiksi. Kyllä esimerkiksi Sievin teollistumisessa vl-työvoimalla lienee suuri osuus. Talotehtaat alkavat kai olla jo suurimmaksi osaksi vl-porukan käsissä. Kun on lapset pienet ja vatsat suuret, niin on pakko keksiä selviytymiskenoja.
Jos KAIKKI olisivat megaperheellisiä, kuka ne verot maksaisi, joilla teidän kotona loisimisenne kustannetaan?
Vastatkaahan nyt tähän, niin jatketaan sitten keskustelua.
KUKA ne verorahat siis valtiolle maksaa jos kaikissa perheissä on 8-18 lasta? KUKA ja missä välissä? Miten noin yksinkertainen asia ei mene vl-sosiaalikuppaajille mitenkään kaaliin?
Juu Sievissä löytyykin näitä vl-heppuja, joka paikasta. Rakennusmestari, toinen pappi, toinen lääkäri, kunnan vuokra-asuntojen ainokainen isännöitsijä, kiinteistöhuolto kaikkine työntekijöineen jne. ps. kaikki siis miehiä
Kun ainoastaan vl-perheen mies käy töissä ja kotona on vaimo 10-15 yhteiskunnan elätettävää, ei kaikkien vähennysten jälkeen jäävästä vl-miehen pikkuruisesta verokertymästä kustanneta edes oman perheen vaippalaskua!
Kertoisinko kuka joutuu keksimään eniten selviytymiskeinoja? Olisiko VL-liikkeestä erkaantuneita ihmisiä jotka joutuvat hakeutumaan normaalien ihmisten pariin ja sietämään uskovaisten sukulaisten hirveää painostusta ja syyllistämistä. Hehän ne vasta selviytymiskeinojen sankareita ovatkin, joutuvat tukemaan itse itseään alusta asti ja rakentamaan elämänsä ilman suvun tukea.
Mitä selviytymiskeinoja keksii se jolla lapset pienet ja vatsat suuret? Kelaan meno ei kovin paljon selviytymiskeinoja vaadi.
Vl-uskovaisilla on yhtä hyvät mahdollisuudet korkeaan koulutukseen kuin kenellä tahansa Suomen maassa. Se ettei jaksa odottaa että pääsee kokeilemaan luvan kanssa seksuaalielämää poika/tyttöystävän kanssa ja pitää avioitua mahdollisimman nuorena, ja sitten lapsia alkaa tulemaan, ei ole mikään syy väittää ettei muka ole mahdollisuuksia koulutukseen. Suomessa mahdollisuus koulutukseen on erittäin hyvä jokaiselle sitä haluavalle.
Ainoastaan oma vastuu on jos lihalliset himot voittaa tarpeen saada korkea koulutus.
Pikkuherruudesta - onpas aika ihmeelliset luulot. Kyllä suuri osa koulutetuista tekee ihan rehellistä työtä ilman herruuden halua. En ole missään nähnyt niin suurta herruuden ihannointia ja halua päästä herruuteen kuin vl-uskovaisten parissa. Vl-papiksi valmistuva uskova on koko suvun ihannoima, jalustalle asetettu, eikä kenenkään toisten panos tai koulutusala tule koskaan saamaan samaa asemaa vl-uskovaisten silmissä.