Melkoinen sensuuri Etelä-Saimaalla estareissa - olen huomannut. Muutamia hieman raflaavampia viestejä sinne laitellut ja hyvin on nuo raakattu ulos julkaisusta, kummaa toimintaa. Eivätkä ole olleet asiattomia viestejä mitenkään.
Onko muilla kokemusta?
Tämä sivustohan on ihan mielenkiintoinen paikka ruotia paikkakunnan menoa. Menisiköhän estareissa läpi jos tätä keskustelupalstaa siellä yrittäisi mainostaa? Mieleni tekisi kokeilla... ja saada lisää keskustelujoita tännekin, eli tunnettavuutta lisää tälle sivustolle.
E-S:n estareista
12
274
Vastaukset
- Niinpä niin
On senverran että jos aihe läheltäkään liippaa lehteä itseään, sensuuri astuu peliin. Sama juttu myös venäläisiä koskevat tekstarit, niitä tosin ei kaikkia sensuroida.
- UUTISv
Olen muutaman kerran kommentoinut ihan asiallisesti toimittajien kirjoituksia. mutta eipä ole julkaistu. Esimerkiksi Saarelaisen "hienoja" kulttuuri juttuja.
Mitäänsanomattomia hölmöyksiä kyllä julkaistaan!
- lprrantalainen
Eräs lehden toimittaja sanoi, että estarit ovat ihmisten henkisiä pieruja. Pierut julkaistaan mutta paskaa ei.
- sensuuri iski taas
Kumma sensuuri. Tähdillä merkityssä kohdassa lukee siis ulosteen kansankielinen nimi _p_a_s_k_a_.
- Kiiinnostaa
Annapa yksi esimerkki tekstaristasi, niin katsotaan oliko sen sensurointi aiheellista vai ei...
- åpå
Tatjana ei hyväksy kaikkea venäläisvastaista viestintää!
- gggttyy445ddaaa
Onhan tuo nähty! Mikä liippaa läheltä kaupungin päättäjien töppäilyjä tai muuten astut isokenkäisten varpaille, niin jää julkaisematta! Hyvä-veli meininki täälläkin!
- Sensuroitu myös
Saman olen huomannut täälläkin. Pitäisi vissiin laittaa negatiivista ruikutusta, kun näyttää sellaset viestit sensuurin läpäisevän, mitäs sitä turhan posiitiviseks heittäytymää? ;) Ruikuttaa vaa aina ja kaikesta.... Ni kyllä varmasti on painettu lehteen!
- miun jutut julkaista
Oletteko ajatelleet, että estareita tarjotaan niin paljon, että vain pieni osa mahtuu lehteen. Ja lehti ei taatustu sensuroi isokenkäisten töppäilyjä; sehän on ansiokkaasta kaivanut esiin kaikenlaisia isokenkäisten kähmintöjä, joiden ansiosta Hultin joutui jopa jättämään paikkansa. Miettikääpä vaikka Fly Lappeenrannan uutisointia jne.
Tarjolle lähetetyn estarin julkaisematta jättäminen johtuu taatusti siitä, että kysessä on ollut ala-arvoinen teksti, ts. P_A_S_K_A_A.- Sananvapauttako
Estari on ostettu palvelu. Jos Estarit olisi ilmaista lukijoille, ymmärtäisin kyllä sensuurin, mutta Etelä-Saimaahan rahastaa niillä. On perin outoa, ja onko lain mukaistakaan, että lehti voi jättää julkaisematta estarin, siis täysin asiallisen vain sen takia, että se éi ole ko lehden toimittajien mielipiteen mukainen. Tilanpuute on ontuva selitys karsimiseen. Jos estareita julkaistaan MAKSULLISINA, niin lehden on varattava niille tilaa, vaikka useampi sivu sitten. Eiväthän jätä maksullisia ilmoituksiakaan lehdestä pois vedoten tilanpuutteeseeen.
- Sensuroitu myös
Kirjoitit asiaa.. Ne viestit mitä olen itse laittanut ovat olleet ihan painokelpoisia, mutta valitettavasti on vaan rahat kelvanneet, ei tekstit. Senpä vuoksi en viitsi enää ropojani kylvää ko. lehden "palveluihin", on parempaakin käyttöä rahalle.
- 27
Samoin käynyt minullekin joten yhdyn edellisen mielipiteeseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475475Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612356Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181880Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451771- 171595
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol331543Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5138881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171117Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2231021