Päällimmäiseksi paremmat!

"...niin eli ikänsä kaiken,
ei iloiten eikä surren,
pannen päivät päälletyksin
niin tulevat kuin menevät,
niin paremmat kuin pahemmat;
päällimmäiseksi paremmat."

Niinpä. Kiitos Leinon Einolle taas kerran. Ankeaan aamuun sain voimaa ja järjestystä.
6234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hyvin päättyi tuo runo Tummasta, Optimisti sittenkin kun laittoi päällimmäiseksi paremmat: Sillä lailla.

Niinhän mekin muistoissa seulomme, sen minkä opimme vaikeista ajoista, jää pysyvimmin mieleen.

Äänestä
  • Niinpä. Mutta melkoisesti on heitä, jotka kipujaan ja pettymyksiään mukanaan kantaa rakastavat. Masokisteja? Vain kipujensa kautta tuntevat olevansa elossa?

    Äänestä

Elämä kehittää monenmuotoista selviämistä, riippuen kyvyistä ja luonteesta.

Äänestä

Minusta tuntuu, että Tumma sai syntymälahjaksi tai - riesaksi hyvin voimakkaan tunne-elämän. Ei kovin vanha ole empatia-termi, mutta siis kyvyn kokea voimakkaasti toistenkin tunnetiloja. Se oli hänelle liian raskasta eikä hän kestänyt maailman kovuutta.
Jonkin vahvan opetuksen hän koki: "Itse seulot itseäsi ikävässä ainaisessa, haikeassa, vaikeassa." Hän pystyi elämän kovuuksia koettuaan vihdoin ymmärtämään itseään ja sen koettuaan hyväksymään itsensä sellaisena kuin oli..." Tuo oli tumma maammon marja syntymässä säikähtänyt..."

"Poika Tuonelta palasi,
tuli miesnä hiljaisena,
astui tuttuhun tupahan:
kohenti takassa tulta,
talon töitä toimitteli,
hymysuin hyreksi joskus
sinipiioista saloilla,
vellamoista veen vesillä...."

Mutta surullisen arkipäiväiseksi, tavalliseksi, muuttui hänen elämänsä...ei ole hyvä olla liian tunteva...."niin eli ikänsä kaiken, ei iloiten eikä surren."
Tulee myös mieleeni runon säe "En ma iloitse, en sure huokaa, mutta metsän tummuus mulle tuokaa, tuoksut Vanamon ja varjot veen, niistä elämäni laulun teen." - Ei yltiöpäisyyttä, vaan tyytymistä vähään. Ehkä sopivan sisällön löytämistä elämälleen.
Samoin Juice runoilee "En surusta itke, en ilosta itke, jos itken, niin itken muuten vaan...."

No voi minnuuki, tällaista piti tänä aamuna. Kun olen luonteeltani alati muuttuva, voi sanoa: Joka aamu on mulle päivä uus = erilaisena, erilaisessa mielentilassa herään joka aamu, ja nyt oli tällainen aamu.

lopuksi vielä....ei tunteita voi säädellä, ei esimerkiksi empatia noin vain napista painamalla häviä. Mutta jos niin on käytävä, ihminen kieltää oman itsensä, ehkä jopa estääkseen itsensä romahtamasta henkisesti. Onko kovetuttava nykyisen maailmamenon mukaisesti, se onkin surullinen juttu.

Yhä enemmän ihminen etsii helppoa elämää, jopa kiertää vaikeat paikat, nähdäkseen vain kauneutta kaikkialla. Onko sellainen täyttä elämää.

No, jopa monimutkaisiin ajatuksiin johdatteli minut Leinon Tumma.

Äänestä

Tuossa Leino kuitenkin ilmaisee jotakin, joka antaa aavistaa sisäisen mielikuvitusmaailman olemassaolon: tuo

hymysuin hyreksi joskus
sinipiioista saloilla,
vellamoista veen vesillä,..

hymysuin antaa ymmärtää onnellisesta sisäisestä maailmasta, askareiden lomassa.

Se antaa lohtua lukijallekin Tumman kohtalosta,...liekö Leino kokenut itseäänkin siinä,. niin voimakkaien tunteiden ilmaisija?

PS. En usko, että empaattinen ihminen pystyy kovettamaan itseään täysin, mieluimmin padot virratkoon joskus, kuin paatua kovaksi.

Äänestä

eiköön ne kaikki runoilijat omia tunteitaan tuo esiin ja eiköön sitä empaattisuutta löydy joka ihmisestä, kaikki ei vaan sitä täällä niin mainosta. Eiköön runoja osata lukea ilman tuota ainaista opastusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rööslain kirjoitti:

"...niin eli ikänsä kaiken,
ei iloiten eikä surren,
pannen päivät päälletyksin
niin tulevat kuin menevät,
niin paremmat kuin pahemmat;
päällimmäiseksi paremmat."

Niinpä. Kiitos Leinon Einolle taas kerran. Ankeaan aamuun sain voimaa ja järjestystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu