Olen 41 v. äiti ja olen tehnyt elämässäni tyhmän päätöksen eli sterilisaation :( onko minulla vielä toivoa saada lapsi. Minulla on useampi terve normaalisti alkanut ja sujunut raskaus takana nyt vaan iski kauhea vauvakuume. Mitä pitäisi tehdä ?
Toivoa vielä
4
181
Vastaukset
- Puksa!
ET tartte enää lapsia.
- Pallero
Puksa ! et sinä voi tietää mitä toiset haluaa/tarvitsee. Mene muualle kritisoimaan.
- Puksa!
Pallero kirjoitti:
Puksa ! et sinä voi tietää mitä toiset haluaa/tarvitsee. Mene muualle kritisoimaan.
ET ET ET tarvitse ja halua lapsia...Kyllä niitä on jo riittämiin maanpäällä...ongelmaksi asti.
Hei,
Kysyt mahdollisuudesta saada lapsi vielä sterilisaation jälkeen. Nykyisin ensimmäinen vaihtoehto on koeputkihedelmöityshoito eli IVF, koska se on tuloksellisempi kuin sterilisaation purku. Sinun kannattaa kysyä terveyskeskuslääkäriltäsi tai gynekologiltasi tehdäänkö IVF-hoitoja sterilisaation jälkeen tai sterilisaation purkuja omassa keskussairaalassasi. Tässä on vähän vaihtelua eri paikkakunnilla.
Yksityisesti tehtynä joudut maksamaan koko IVF-hoidon lääkityksineen itse. Kela ei myönnä tässä tilanteessa sv-korvausta.
Ystävällisin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614438KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1533303Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?562583Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1112326
- 241903
- 241691
- 301626
- 1691550
- 361275