Teenkä väärin tässä syöttöasiassa.
Saa siis aamulla herätessään peruna-porkkanavelliä n. 100ml plus vähän hedelmäsosetta. Sitten kun käy nukkumaan noin 2h päästä niin saa pelkkää maitoa. Sitten aina kun herää unilta (3-4 päikkärit) niin annan sosetta jonkun verran ja sit tarjoon maitoa mut ei hirveesti juo. Mutta aina unille käydessä saa pelkkää maitoa. Paitsi yöunille kun käy niin laitan maidon sekaan vähän maissivelliä, saa silloin n. 180ml maitoa josta on ehkä 60ml velliä. Maitohan on kuitenkin se pääravinto joten mietin et teenkö jotain väärin. Eli pitääkö antaa aina maitoa täysi satsi ja sitten soseita sen verra ku menee?
4kk, soseet ja vellit
2
115
Vastaukset
- qwerty
No en mä tiedä miten pitäis tehdä mut meillä tehtiin näin:
Soseet aloitettiin 4kk iässä kun joi maitoa 1,5h välein, joskus tiuhemminkin ja käyrät meni miinusluonteisesti.
Ensin otin mukaan lounasruokailun (aloitin bataattisoseella) ja sitten melko nopeasti lisäsin mukaan myös välipalan (marja/hedelmäsose). Enne ruokailua imetin, jotta massu olisi tullut ensin täyteen maidosta ja sitten annoin sosetta niin paljon kuin meni. Muutoin jatkoin lapsentahtista imettämistä.
Seuraavaksi 5kk vanhana mukaan tuli iltapuuro 6kk vanhana aamupuuro ja sitten päivällinen. Vellejä en ole antanut ollenkaan. - 999999999
Esikoisen kanssa tein samoin ku edellinen vastaaja, paitsi että annoin soseen aina ensin ja sitten maitoa päälle. Eli aloitin lounaalla kasvissoseella (bataatilla), aluksi annoin ihan pieniä määriä, ja imetin sitten vielä ennen päiväunia. Eli sosetta ei mahaa täyteen. Tän toisen vauvan kanssa aloitellaan samalla tavalla. Nyt ollaan ensin maistettu luumua, koska tyttö kakkaa tosi harvoin. Parin viikon päästä alotetaan bataatin maistelu. Tyttö nyt vähän yli 4 kk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171869Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101768Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1141766Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561439Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341383Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861016Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50962Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115908Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237902Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347864