Vaalimainonta laimeaa Varkaudessa?

Jytky tulossa taas

Vain Perus Pekan joukkojen Timo Soini oli aamulla telineissä, nyt on demaritkin jo heränneet.
Onko niin, että kokoomus luottaa galluppeihin Niinistön kohdalla ;) ja muut ovat alistuneet tappioonsa.

17

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häpeeeeäää

      ha ha "Perus-Pekan Timo Soini"..he hheee
      Varmalta taholta kuultuna Soini joskus VArkaudessa käydessään oli jutellu häpeillen porukoistaan niin VArkaudesssa kuin muuallakin !

      Ha ha

      • no jut juu no niin

      • kateellisuus paistaa

        On se vaan jännää, että Soini joka aikoinaan asetti Perus Pekan itse Varkauden kuntavaaliehdokkaaksi suoraan puolueen toimesta nyt häpeäisi ehdokastaan jolle teki vuosi sitten Taulumäen torin R-kioskillakin Toto rivinkin. Istuin itse vieressä kuunnellen miesten leppoisaa keskustelua :)


      • nooohhoohhh
        kateellisuus paistaa kirjoitti:

        On se vaan jännää, että Soini joka aikoinaan asetti Perus Pekan itse Varkauden kuntavaaliehdokkaaksi suoraan puolueen toimesta nyt häpeäisi ehdokastaan jolle teki vuosi sitten Taulumäen torin R-kioskillakin Toto rivinkin. Istuin itse vieressä kuunnellen miesten leppoisaa keskustelua :)

        iha män totakin tekeen ?
        on luottamusta on..

        Voi prkl näitä Persuittia.. !


    • tämä suosii persuja
      • oikeasuuntainen

        Juha Nissilän ( kesk.) erinomaiseksi kehuma talousarvio.

        Kyse nimenomaan on talousarviosta, ei sen toteutumisesta. Nollatulos on kunnianhimoinen, kun budjetti ei huomioi Stora Enson antamaa myrskyvaroitusta Varkauden tehtaiden mahdollisesta lopettamisesta kokonaan 2010 loppuun mennessä. Jos uhka toteutuu, ilmoitus annetaan ensimmäisen kvartaalin jälkeen maaliskuun lopussa, ja silloin tämä budjetti joudutaan repimään varmasti auki ja talousarvion erinomaisuus mitataan uudestaan. Meidän perussuomalaisten mielestä talousarvion erinomaisuus voidaan todeta vasta sitten, kun nähdään toteutuma tulojen ja menojen kohdalla, sekä lakisääteisten palveluiden toteutuma. Valtio osoitti rahaa valtionosuuksina yleiset 800 000 euroa, sosiaali- ja terveys 34 400 000 euroa, koulutukseen ja kulttuuriin 200 000 euroa, joka ei aiheuttanut minkäänlaista keskustelua valtuustossa jossa päätökset tehdään, muut lautakunnat, kaupunginhallitus ja virkamiehethän toimivat vain esittelijöinä. Valtuusto siis hyväksyi valtansa siirron kyseisille instansseille 14.12 niitä, ei enää valtuustoon tuoda muuten, kuin budjetin mahdollisessa purkamisessa huhtikuussa ja missä silloin on tämä 35 400 000 euron valtionosuudet onkin sitten toinen juttu.

        Perussuomalaisten valtuustoryhmä pj Pekka Keto

        Muutosesitys kaupunginhallituksen käyttövaroihin

        Hallituksen käyttövaraksi on esitetty 300 000; Myönnetään 90 000 euroa. Ylimenevä osa, sekä yli 20 000 euroa oleva kertahankinta haetaan kaupunginvaltuustolta. 210 000 euroa käytetään seuraavasti: 110 000 euroa aikuis- ja vammaispalveluihin. Varkauden seudun työttömät ry:n toiminta(tila) -avustukseen 50 000 euroa (entinen talouskoulu, Laivalinnankatu 11, jonka tiloihin mahtuisi myös Vammel, työttömät, asunnottomat, omaishoitajien tukipaikka, nuorten ja vanhuksien tapaamispaikka, ja vuokratiloja yhdistyksille. Lisäksi omaishoitajille 50 000 euroa jo myönnettyjen 100 000 euron jatkeeksi. Kari Kärkkäinen vaati rahoja omaishoitajien tilaisuudessa Warkaus-salissa, mutta ei kuitenkaan kannattanut asiaa valtuustossa, jossa niistä päätetään.

        Kaupunginhallituksen esityksessä entinen talouskoulu puretaan ja siihen varataan 120 000 euroa. Vartalot, joka rakentaisi tontille vanhemmalle varakkaalle väelle senioritalon, olisi saanut valtiolta puolet purkukustannuksista.

        Toinen esitys joka ei saanut kannatusta valtuustossa: talouskoulun purkamisesta säästyneet 120 000 euroa olisivat tulleet Mika Hentusen mainitsemaan käyttötalouteen (70 000 euroa) ja Tehtaankoulun kunnostamiseen ruotsinkielisen koulun tarpeisiin (50 000 euroa). Että näin. Hallintojohtaja Markku Sirén säilyttää kokouspöytäkirjoja, joissa asia on mainittu esitysten mukaan En siis repinyt budjettia auki, vaan siirtelin esityksissä rahoja sen sisällä ennen kuin se vahvistettiin lopullisesti. Hyväksytyksi tuli kaupunginhallituksen käyttövarat 300 000 euroa 11 jäsenen käyttöön, jota valtuutettujen on vaikea enää seurata. Esimerkkinä viime kesäinen Kaksi Ruusua-ravintolan terassihanke: 80 000 euroa kyseisistä vuoden 2009 käyttövaroista oli lähellä mennä yhteisistä verovaroistamme Oliko tarkoituksena maksaa Kauppalehden trattalistalla olevan ravintolan taustahenkilön liki 60 000 euron verovelat? Taitaa vaalirahoittajien kahvikassa olla kyseessä; muut puolueet kuuluvat hallitukseen ja tähän kestitykseen, vain perussuomalaiset eivät syö kuormasta. Valtuusto olisi saatava nettiin. Silloin kansa saisi oikeaa tietoa heti.

        Totuus on kova juttu. Ikärasismistakaan ei saa ääneen puhua, vaikka sitä olisikin olemassa.

        Perussuomalaisten valtuustoryhmän pj Pekka Keto


      • kyllähän se sattuu

    • postikortit loppui
    • pois muuttanut

      Ei ole Niinistönkään jauhot puhtaat.

      Seuraavat asiat koskettavat myöskin falskeja turkulaisia vapaamuurareita.

      Kirja: Salainen asiakirja No 1 - Temppeliritarikunta ( osa 1 )

      Sisällys:
      Alkusanat lukijalle
      Temppeliritarikunta osa 1
      Illuminatia osa 2
      Vapaamuurarit osa 3
      Kabbalaoppi osa 4

      http://www.verkkomedia.org

    • varokaa tätä miestä
      • Mafioso on Soini

        Niin, ja Soini on inhotuin populisti joka ei koskaan pysty kantamaan vastuuta.


    • Ei ikinä persua

      Meidän palkansaaja perheemme päätti äänestää Haavistoa.

      • sinä päätät kuka ?

        otan osaa palkansaajaperheenne puolesta työttömyys koittaa määräenemmistö leikkaa lapsilisat kotihoidontuet ym. etuudet niitähän ei ole muuallakaan Euroopan maissa :)


    • Pötyläisiä ja Paanoj

      Soini hakenut paikkansa. Inhotuin.

      • Paananen ja Keto yes

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1984
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1804
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1470
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1394
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      523
      1091
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      978
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      920
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      889
    Aihe