SUOSITELKAA SÄHKÖURAKOITSIJAA

omaan kotiin

Eli siinähän se otsikossa pääasia tulikin. OK-talon sähkötöille pitäisi löytää asiansa osaava, luotettava tekijä!
Saa kertoa myös niistä huonoista ja ylihinnoittelevista! ;)

31

3946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Eiköhän kaikkien urakoitsijoiden pitäis olla asiansa osaavia....
      Miten määrittelet huonon ja ylihinnoittelevan???Jos pimee rane joka virabeli hommina tekee ni on varmasti halvin.
      Joku tmi: on halvempi kuin suuremmat firmat mutta ei luultavasti kukaan tee alle35€/h alv.
      Millaisesta työstä on kyse?

    • Ohmi.

      Kaikki ne hommansa osaa kunhan muistaa ilmestyä paikalle, hinnat on 60-70e/h joku tekee pimeesti 40e/h.

    • käämi

      Ota puhelinluettelo, ja katso sieltä. S-kirjaimella alkaa, ja sieltä loppupäästä löydät sähköliikkeitä, ja -asennusliikkeitä. Soittele niihin ja kysele.
      Älä kysele urakkatarjousta, vaan ota tuntihommiin. Säästät.
      Tuntihommissa laskutetaan käytetty työaika, mutta urakkahommissa lisätään 10 % arvioidun ajan lisäksi. Riskivara.

      • omaan kotiin

        No kyllähän näitä sähköliikkeitä/-asentajia löytyy, mutta ajattelin josko jollakin olisi omakohtaista kokemusta suositella/olla suosittelematta jotakin tiettyä.
        Meille ei tehdä tuntihommina mitään isompaa syystä, että oli jo yksi tyyppi tuntihommissa ja sen kyllä huomasi! Oli töissä milloin oli, työnteko oli monesti kaverin kanssa jutustelua yms. lorvehtimista.
        Kyllähän sen arvasi, että ei täältä tahdo tietoa saada, mutta pitihän sitä kokeilla! :)
        Mukavaa uutta vuotta vaan kaikille asiallisia vastauksia antaneille ja kirjoituksia kirjoittaneille ihan yleisesti koko palstalla! :)


    • Zähgöö, pliis

      Jos on vähänkin isompi homma kuin joku pistorasiakeikka niin ei tod kannata ottaa tuntiliksalla. Jos urakkahommiin lisätään 10% niin tuntihommissa laskutetaan usein jo 1,5 kertaisena. Varsinkin jos on joku omakotitalo tehtävänä niin varmasti ~kaikki pyöristelee melko keveällä kädellä niitä tunteja jos et sitten itse ole siellä koko ajan valvomassa ja laskemassa.

      Kyllä suurin osa asennusfirmoista on ihan asiansa osaavia, joskin joukkoon mahtuu muutama pakettiautofirma joista ei aina niin varma voi olla. Tässäkin kaupungissa on jo vuosikausia toiminut ainakin yksi sellainen firma jonka jälkiä on saanut pariinkiin otteeseen ihmetellä. Keskuksen kun avaa niin voi jo sanoa jos ko. kaveri on ollut asialla.

    • Asiakasomistaja

      Itse tekisin omaan kotiin sähkötyöt itse. Ostaisin tarvikkeet prismasta tai kodin terrasta. En mä mikään sähkömies ole ja voisihan se talokin niiden takia palaa. Mutta tarvikkeiden ostosta saisi bonusta.

    • Asiakasomistaja Nro.

      Totta Bonukset kannattaa aina kerätä kotiin....

    • ???

      Kerroppas "Zähgöö, pliis" mikä sillä asntajalla on mennyt pieleen kun ei sinua miellytä.?Dokumentointi vai????Ja miksi joku pienempi firma on suurta toimijaa huonompi?
      Ja onko itselläsi tapana tunti töissä lorvia ja ketkuilla?

      Ja "Ohmilta" vois kysyä et mikä firma veloittaa 60-70€ tunti?Ja sen voi hyvin myös täällä kertoa koska ne tunti hinnat ei ole mitään salaista tietoa.
      Kyllä se hinta useimmalla pysähtyy n,40€ alv


      "omaan kotiin" nimimerkki kuullostaa valitettavasti juuri niiltä jolle mikään ei saisi maksaa mitään ja kaikki on laiskoja.Ja tietysti tekijä yrittää aina kusettaa.

      Kyllä asiallinen tekijä tekee halvemmalla tuntitöinä kuin urakalla.

      • omaan kotiin

        Omaan kotiin on sellainen, joka maksaa laadusta, palvelusta, ammattitaidosta jne.
        Halvalla ei saa hyvää! ;)


      • Zähgöö, pliis

        Pelkästään keskusen sisällä on aina ihan järjetön kaaos. Yleensä asentajat yrittää edes jotenkin laittaa ne piuhat sen verran siivosti että seuraava luukun avaaja saa siitä tolkun, mutta ko. kaveri runttaa ne sinne niin että hyvä jos kansi kiinni mahtuu..

        Enkä ole sanonut että pikkufirma olisi aina suurta toimijaa huonompi, vaan tarkoitin että joukkoon vain mahtuu pari vähän hutiloivampaa yrittäjää.

        Ja kyllä, tuntihommissa ei käytännössä ikinä tehdä edes lähellekkään sitä vauhtia töitä kuin urakkahommissa. Jos joku muuta väittää, niin valehtelee! :-D
        Tämä tosin ihan palkollisen näkökulmasta, yrittäjistä itsestään en tiedä.


      • ???
        Zähgöö, pliis kirjoitti:

        Pelkästään keskusen sisällä on aina ihan järjetön kaaos. Yleensä asentajat yrittää edes jotenkin laittaa ne piuhat sen verran siivosti että seuraava luukun avaaja saa siitä tolkun, mutta ko. kaveri runttaa ne sinne niin että hyvä jos kansi kiinni mahtuu..

        Enkä ole sanonut että pikkufirma olisi aina suurta toimijaa huonompi, vaan tarkoitin että joukkoon vain mahtuu pari vähän hutiloivampaa yrittäjää.

        Ja kyllä, tuntihommissa ei käytännössä ikinä tehdä edes lähellekkään sitä vauhtia töitä kuin urakkahommissa. Jos joku muuta väittää, niin valehtelee! :-D
        Tämä tosin ihan palkollisen näkökulmasta, yrittäjistä itsestään en tiedä.

        Outo periaate et jos tekee töitä tuntipalkalla ni silloin työ on hidasta???Miten se urakkatyössä sinun kohdalla nopeutuu????
        Itsellä ainakin tapana tehdä töitä ihan yhtä sujuvasti myös tuntitöissä.


      • Zähgöö, pliis
        ??? kirjoitti:

        Outo periaate et jos tekee töitä tuntipalkalla ni silloin työ on hidasta???Miten se urakkatyössä sinun kohdalla nopeutuu????
        Itsellä ainakin tapana tehdä töitä ihan yhtä sujuvasti myös tuntitöissä.

        Tarvitseeko tuota nyt edes kysyä? :-D
        Ei kai sitä nyt ole mitään järkeä painaa ns. sata lasissa tuntihommissa kun palkka on kuitenkin sama, asentaa vaikka tunnin aikana yhden pistorasian tai kymmenen.
        Urakkahommissa se palkka on suoraan verrannollinen tehdyn työn määrään.


      • ???
        Zähgöö, pliis kirjoitti:

        Tarvitseeko tuota nyt edes kysyä? :-D
        Ei kai sitä nyt ole mitään järkeä painaa ns. sata lasissa tuntihommissa kun palkka on kuitenkin sama, asentaa vaikka tunnin aikana yhden pistorasian tai kymmenen.
        Urakkahommissa se palkka on suoraan verrannollinen tehdyn työn määrään.

        No siinä se taas sähkäreiden pisteet nous asiakkaiden silmissä.


      • Zähgöö, pliis
        ??? kirjoitti:

        No siinä se taas sähkäreiden pisteet nous asiakkaiden silmissä.

        Totuus ei ole aina kaunista.. ;-)


    • Remonttireiska

      Varokaa rock-henkistä alkoholisoitunutta sähköasentajaa, meinas polttaa mun talon. Kannattaa pitää palaveri sähköasentaja ehdokkaiden kanssa, niin näkemys työntekemisestä, aikataulusta ja hinnasta on yhtenevä.
      Tärkeää on myös, että työn eri vaiheet dokumentoidaan mahdollisimman tarkasti, helpottaa tulevaisuudessa ja vaikuttaa suoraan talon jälleenmyyntiarvoon.

    • sähkäriä tartteis

      missäs semmonen kaveri on töissä? tietääpähän ainakin välttää sitä firmaa.

    • sähkötyöt

      Voi herran jestas tuota lappeenrantalaisten uskomatonta junttimaisuutta. Ei voi kuin kädet ristissä kiittää sitä että ko. kylästä on pois päässyt.

      Mutta asiaan: jos onnistut saamaan Taipalsaaren Sähkön eli Marttisen Ekon porukoineen omakotitalon sähkötöihin niin sitten voit sinä vuorostasi kiittää kädet ristissä. Hommat hoituu ja palvelu toimii taatusti. Saattaa vaan olla että heillä riittää töitä muutenkin kuin omakotitalojen sähkötöissä.

      Terveisiä Ekolle ja kumppaneille joka tapauksessa vähän eteläisemmiltä mailta...

      • ohmi ja käämi

        Herttinen sentään nyt tuli 80-luku mieleen ja täältäkin Ekolle terveisiä ihan Lappeenrannasta.


    • ,..,.,

      Aikas paljon tullu uusia sähköfirmoja.Miten lie hinnat?

      • 11+-110

        Tuskin se paljon hintoihin vaikuttaa, eiköhän ne ole kilpailtu jo aika lailla loppuun.


    • koovee sähö

      KOOVEE Sähkö on ainakin kokeiltu

    • Itse mie.

      Ai he---tti näitä uusavuttomia, mistä näitä sikiää!!! Kyllähän jokainen aikuinen osaa sen verran piuhoja viritellä että ei siinä mitään "ammattisähkäriä" tarvitse olla rahastamassa.
      Esim joku omakotitalon sähkötyö niin ei se oo mitään rakettitiedettä, urpot.
      Ei muuta kun hommiin vaan. Tosin se on huomioitava että kertynyt ongelmajäte, kuten piuhan pätkät ja muu sälä pitää lajitella asianmukaisesti ja siihen tarvitset ammattiapua.

      • *******************'

        Perustele miksi piuhan pätkät ovat ongelmajätettä.


    • sähömies

      Tuosta nimeltä mainitusta sähköliikkeestä voi olla monenlaisia kokemuksia.
      Kannattaa ainaki kaikki laittaa ylös paperille hintoja myöte, saattaa omistajan muisti pätkiä myöhemmin laskua kirjoitellessa.

    • SähköT

      Voi perse! On teillä jutut. Senkus teette itse sähköhommat uuteen taloon mut voi olla vaikee saada lopputarkastusta läpi kun ei oo sähköistä todistusta.

      Sähkökaapin sotkuisuus taas on vähän niin ja näin. Voihan sitä taiteilla ja pihdeillä väännellä joka johdon 90-asteen kulmaan mut varsinkin nää urakkahommat on sellasia että nopeesti tehdään ja johdot menee sitten siten kuin menee. Ei niitä voi nykykaappeihin käydä asettelee yksitellen. Sitäpaitsi oliko pakko säästää ja ostaa halvin ja pienin kaappi kun laadukkaaseen ja isompaan saa piuhat vedettyä siistimmin.

      Mut ihan sama kusetus se on joka asiassa jossa maksetaan ihmisen työstä; tekijä yrittää saada mahdollisimman hyvää rahaa ja maksaja yrittää selvitä mahdollisimman halvalla.

      • MasentajaX

        Eipä omakotitaloille mitään sen ihmeempiä lopputarkastusta sähköjen osalta edes tehdä. Senkun väärentää vain kaikki dokumentit jonkun firman nimiin ja antaa ne viranomaisille. Vielä jos valvojana on vain joku nimellinen henkilö joka ei siellä edes ikinä käy, niin tuskin sekään osaa kysellä tai varmistaa että kuka siellä on sähköasennukset tehnyt.

        Siinä vaiheessa jos halutaan jälkikäteen jotain tietoa asennuksista, tai lähinnä papereiden osalta, yleensä se ensimmäinen soitto menee siihen firmaan joka on ne asennukset tehnyt (tai tässä tapauksessa muka tehnyt). Silloin kyllä narahtaa ja komeasti.
        Puhumattakaan siitä jos käy jotain vahinkoa..


      • Anonyymi
        MasentajaX kirjoitti:

        Eipä omakotitaloille mitään sen ihmeempiä lopputarkastusta sähköjen osalta edes tehdä. Senkun väärentää vain kaikki dokumentit jonkun firman nimiin ja antaa ne viranomaisille. Vielä jos valvojana on vain joku nimellinen henkilö joka ei siellä edes ikinä käy, niin tuskin sekään osaa kysellä tai varmistaa että kuka siellä on sähköasennukset tehnyt.

        Siinä vaiheessa jos halutaan jälkikäteen jotain tietoa asennuksista, tai lähinnä papereiden osalta, yleensä se ensimmäinen soitto menee siihen firmaan joka on ne asennukset tehnyt (tai tässä tapauksessa muka tehnyt). Silloin kyllä narahtaa ja komeasti.
        Puhumattakaan siitä jos käy jotain vahinkoa..

        Sähkötyöt on luvanvaraista. Pitää tehdä mittauspöytäkirjat ja suorittaa mittaukset. Sinulta ei löydy sellaista mittaria jolla mittaukset pitää suorittaa. Sähkölaitos ei tuo kulutusmittaria eikä kytke jännitettä taloosi. Elikä kynttilän valossa elät. Tulipalon sattuessa vakuutus ei korvaa vahinkoa. Mittarin sähkölaitos tuo mittarin luvan omaavan henkilön kirjallisen tilauksen jälkeen. Onpa pojalla vilkas mielikuvitus. Kokeile tehdä itse sähköasennukset niin tulet huomaamaan olleesi täysi ääliö.m


    • Dekawatti

      Sellanen firma kun AC/DC Lauritsalasta tai jostain, pitää kamalaa meteliä ja on kuulemma aika kalliskin.

    • Anonyymi

      Kierrä kaukaa SÄHKÖ-SYSTEMA….en tiedä mistä ovat saaneet luvat urakointiin kun työnjälki ON AIVAN KARMEAA PASKAA!!!!!!

    • Anonyymi

      No niin tulihan se sieltä tuon firman haukkuminen joka ei pidä paikkaansa.
      Nykyjään on muotia sähköttömyys jota suosittelen sinullekin.
      Puita takkaan ja hellaan niin ei tarvitse miettiä sähkölaskuja.
      Pihan perälle wc ja toimii kuin junan vessa jne

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3716
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2855
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe