Oisko se paha käytöstapa häiriö mennä vaihtaan carina diesel fabia sdi.hin?? Tulis rauhalliseen ruuhka/työmatka ajoon rouvan käyttöön! Kait se kestäs 10 vuotta ja 3-400000 km aivan heittämällä.Mitenkä tarkeneekohan sodasa -40 pakkasilla??
Fabia combi sdi
Masa
41002
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sanoisin, että kohtuullisen hyvä valinta. Turvallinen auto ja erittäin hyvä ajaa. SDI ei mikään tykki, mutta pärjää todella hyvin liikenteessä hyvän alakierrosten vääntönsä ansiosta. Kuluttaa vähän.
Onko toiminu muuten. Sähköt ym.,onko tarvinnu paljon takuukorjauksia tehdä?? Paljonko kuluttaa matka ajossa? Kestääkö maalipinta kiveniskuja?
Itsellä Fabia vasta kuukauden. Lapin reissu 3000 km. Autosta pelkästään hyvää sanottavaa. Edellinen kärry oli Felicia Combi Diesel. Ajoin sillä hieman yli 100 tuhatta ja viisi vuotta. Kohtuullisen ongelmaton pirssi.
Mutta kaippa se sen kestää. Kulutus paras asia, 4,5-5,0 keskikulutukset perusajossa, kokonaan kolmoskehän eteläpuolella. Ja kun kuskina on 25-äijä, niin ei sitä ihan liikkeelle lähdöt niin hitaitakaan ole. Maantie-ennätys tähän mennessä 4.0 l/100km.
No viime talvi oli aika lämmin, mutta eipä ihmeemmin ollut ongelmia.
Kun ostin tän käytettynä alle vuosi sitten, niin kilsoja 100tkm ja myyjän takuuseen piti vaihtaa yksi montuissa kolahtelua esittänyt vakaajatanko etupäästä, sitten on levyjarrut tarvinnut huollattaa tavallisen huollon yhteydessä... mut ei sen ihmeempiä.
En tunne toyotaa sen paremmin jotta voisin avautua. Mutta mielestäni on erittäin hyvä peli fabia ko. käyttötarkoitukseen.