Uusi viisumin vanhan perään??

mja81

Mahtaako kenelläkään olla tietoa, voiko uutta viisumia saada vaikka edellisen umpeutumisesta olisi alle 1kk?
Edellisestä reissusta on kyllä jo yli sen kaksi kuukautta, mutta näin jossakin maininnan että uutta viisumia ei saa mikäli edellisen umpeutumisesta on alle 1kk aikaa..
Onko tosiaan näin, vai onko MITÄÄN mahdollisuutta saada uutta viisumia heti vanhan perään.. kun niin paljon polttelis lähteä taas Intian auringon alle! :)
Tarkotus kyllä soittaa lähetystöön ja kysellä, mutta ajattelinpa kokeilla onneani josko täälläkin joku sattuisi tietämään asiasta jotakin.. :)

5

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallis viisumi

      Kyllä ne pitävät tuosta säännöstä kiinni. Aika ihmeellinen sääntö sinänsä ja koko viisumin vaatiminen on pelkkää rahastusta. Ihan kuin turisteja ei haluttaisi ollenkaan. Jospa rahat menisivätkin johonkin hyödylliseen, vaikka jätteiden keruuseen, niin sen jotenkin ymmärtäisi.

    • ......

      Ei tuollaista sanota missään, että uutta viisumia ei saisi heti toisen perään....??
      Vaan tämä on ohjeissa "Turistiviisumin haltijan tulee odottaa vähintään kaksi kuukautta maasta poistumisen jälkeen ennen kuin voi palata Intiaan."
      Kerrohan mitä tietoa sait?

      • mja81

        Soitin IGCS:ään ja tiedustelin asiaa.. Kuulemma saa viisumin suoraan edellisen perään, että ei tarvii mitään odotusaikaa viisumien välissä. Ja on myös mahdollista hakea uutta viisumia, vaikka edellinen olisi vielä voimassa, siinä tapauksessa ne vaan mitätöi sen edellisen viisumin. Mutta tosiaan edellisesta reissusta täytyy olla kulunu se väh. 2kk ennen ku voi mennä uudestaan.
        Näin sanoivat sieltä, mutta tiiä sitten ku paperit lähettää, ni se on jotenki aina vähä arpapeliä että kuka siellä sattuu olemaan ja millä tuulella että onko se sittenkään niin.. nähtäväksi jää. Täytyyhän se jotaki jännitystä olla! :)
        Mutta on se tosiaan ihme, että pitää tehä tuommonen mahoton säätö että saa matkustaa ko. maahan. Ku olis niin mukava ku sinne vois vaan mennä sillon ku itestä siltä tuntuu.. :D


      • huhtikuussa
        mja81 kirjoitti:

        Soitin IGCS:ään ja tiedustelin asiaa.. Kuulemma saa viisumin suoraan edellisen perään, että ei tarvii mitään odotusaikaa viisumien välissä. Ja on myös mahdollista hakea uutta viisumia, vaikka edellinen olisi vielä voimassa, siinä tapauksessa ne vaan mitätöi sen edellisen viisumin. Mutta tosiaan edellisesta reissusta täytyy olla kulunu se väh. 2kk ennen ku voi mennä uudestaan.
        Näin sanoivat sieltä, mutta tiiä sitten ku paperit lähettää, ni se on jotenki aina vähä arpapeliä että kuka siellä sattuu olemaan ja millä tuulella että onko se sittenkään niin.. nähtäväksi jää. Täytyyhän se jotaki jännitystä olla! :)
        Mutta on se tosiaan ihme, että pitää tehä tuommonen mahoton säätö että saa matkustaa ko. maahan. Ku olis niin mukava ku sinne vois vaan mennä sillon ku itestä siltä tuntuu.. :D

        Sama käsitys tääälläkin. Matkamessuilla viimeksi kyselin Intia-Keskuksen väeltä, koska omani umpeutuu maaliskuussa ja huhtikuussa olen taas menossa. Eli uuden viisumin saa kyllä vaikka vanha olisi voimassa. Mut tuo 2kk karenssia on kyllä noudatettava, pari kertaa kaudessa käyvänä tsekkaavat kyllä päivämäärät tarkasti aine IG kentällä :)
        Oli aika hassua, että Intian lähetystö oli laittanut messustandilleen hollantilaisen naisen, jolla ei ollut mitään hajua suomalaisille myönnettävistä viisumeista, vaan ihan pokkana kertoi faktana asioita jotka eivät pidä paikkansa Suomessa, esim että viisumin saa vain 3 kk:ksi... höpöhöpö! Kyselin muutaman jutun ja jouduin kyllä saman tien korjaamaan häntä :)
        Itsellä tekisi mieli kokeilla on arrival-viisumia, mutta siitä taitaisi tulla liikaa jännistystä ja harmaita hiuksia...


    • ......

      ok. Kiva kun selvitit asiaa. Tällainen käsitys minullakin oli. Ja uskoisin, että se pitää vielä sittenkin kun on hakemassa uutta viisumia. Minä luulen, että se liittyy jotenkin turvallisuus ja terroripelkojuttuihin, että on rajoitusta. En tiedä.
      Itselläni on nykyään sellainen status, että tuota rajoitusta ei ole, ja kyllähän se helpottaa elämää, kun tietää, että ainakin periaatteessa voi mennä ilman rajoitusta - vaikka ei siellä tulisi milloinkaan käytyä noin tiheään :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe