Haluan keittiöön kunnon valaistuksen. Asumme vuokralla joten en investoi mitään kallista Ajattelin että kunnon vanhanajan loisteputkivalaistus olisi hyvä. Eikä hintakaan ole paha. Mutta minkälaiset putket antaisivat hyvän valon? Kirkkaat tai kellertävät ja minkä tehoiset? Keittiö on noin 10 neliöö.
keittiönvalaistus
5
124
Vastaukset
- 5trrr4442ew
Hommaa työskentelyalueen leveydelle vakio valkoista valoa antava loisteputki tai useampi, parilla pistorasialla ja virtakytkimellä varustettuna.
- Apusetä
Kattovalaisimeksi se vanhanajan lp-valaisin teho 2x36W, yleisvalaistukseksi tulee silloin noin 200lx, jos seinä- ja kaappien pinnat ovat vaaleita. Asennuksen kattoon vioi tehdä itse, jos tietää mitä tekee. Lisäksi työpisteiden seinävalaisimiksi asennustilan pituuden mukaan määräytyvä loistevalaisimet. Työpistevalaisimien asentajaksi suosittelen ammattilaista. Valon väri on makuasia, suosittelen lämmintä nro 83 tai valkosta nro 84. Molempien valoteho on noin 3200 lumenia, Esim. Philipsin tyypit TL36/83 tai TL36/84.
- Sähkömasentaja^tm
Apusedän lamppukirja taitaa olla 80-luvulta, tommoset 2-numeroiset väriä ja sen toistoa ilmaisevat koodit kun on korvattu kolmenumeroisilla jo kauan sitte.
elikkä 827 on se hehkulamppupervertikoille sopiva virtsan värinen.
830 aika lähellä tota edellämainittua, kyseisellä sävyllä varustetun lampun alta voi kuitenkin kulkea oksentamatta.
840 käyttökelpoisen valkoinen, joskin kaukana päivänvalosta tms muista äärimmäisen hienoista mainostermeistä.
Isompia numeroita ostavat useimmiten tietääkin tuotteesta jotain, enkä voi niitä varauksetta asiaan vihkiytymättömille suositellakkaan. Pienempiä numeroita tulee onneks vastaan vain keikkaillessa ja niistä on aika jättänyt ja pääseevät keräyslaatikkoon lajitovereiden kanssa odottamaan uutta elämää vaikkapa eristeteollisuuden palveluksessa.
- kesääkohtimennään
Kiitos Apusetä. Tuota just mietin että 2x18w ei ole riittävä. Tuo 2x36w on varmaan hyvä. Eiköhän tuolla valolla mieskin näe leipoa:)
- ll,,
E27 kantaan menevä 11w energialamppu on minusta riittävän kirkas yleisvaloksi kattoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826