Elikkäs otsikon mukaan, saako Jyväskylästä mistään sushia ? Makiko sushi ilmeisesti lopettanut ?
Sushia jyväskylästä?
23
4711
Vastaukset
- hmmm.
Kalaliike Mäkinen, Mestarin Herkku, Prisma (kahdesta jälkimmäisestä valmiita annoksia)
- On sität täällä
Tomio kauppakadun yläpäässä sielläpäin missä kirjasto sekä sitten lopulta sohwi jne. räkältä, siinä Mäkisellä kalakaupassa aitoa sushia tekee.
Olla siellä jossakin sen baarin vieressä, mikä sen nimi oli, en nyt muista. Keltanen kyltti.
Ei ole mun suosikki tämä ruoka mutta hyvää on kun kerran pyydettiin ostaan.
Kysäset samalta paremmista ruokasista.
Nimen kertoi Mäkisen myyjä torilla joskus, en sitten tiedä vieläkö on siellä mutta hyvää oli kumminkin.
- 16+4
Yliopistonkatu 38, AroiThai mainostaa Thai / Sushi buffettia ma-pe 11-15 ja sushia myös iltaisin.
- sushin ystävä
Mestarin herkusta ja kaikista jyväskylän prismoista yms kauppahallista saa parasta sushia.KANNATAN! Ei nuo thaikkulat osaa sushia tehdä kunnolla,aikamoista paskaa tuntuu nääs olevan.Tuo keskimaan pisteistä saatu sushi tuntuu olevan aitoa japanilaista ja on hyvää!!
- suki-suki
Itse kun vääntää sushit niin saa valita mieleisensä raaka-aineet, noin puolitoista vuotta sitten kokeilin sushia eka kerran ja tuli mielestäni ihan jees, ei ole vaikea tehdä.
- sushiasiantuntija
suki-suki kirjoitti:
Itse kun vääntää sushit niin saa valita mieleisensä raaka-aineet, noin puolitoista vuotta sitten kokeilin sushia eka kerran ja tuli mielestäni ihan jees, ei ole vaikea tehdä.
joo mestarinherkku ja prismat on ainakin sellasia mistä saa aitoa sushia (KUMMA HOMMA KU ON TÄYSVERINEN JAPANILAINEN KOKKI YRITTÄJÄNÄ) mut anyway keskimaan pisteissä on parhaat sushit!
- daiko ito
Syökää suolalahnaa. On aitoa suomalaista sapuskaa.
- riisipuuroalohella
joo, riisiä kattilasta lusikalla suuhun ja perään heittä kraavilohta niin vot siinä on sushia suomalaisittain.
- Aatuhipster
riisipuuroalohella kirjoitti:
joo, riisiä kattilasta lusikalla suuhun ja perään heittä kraavilohta niin vot siinä on sushia suomalaisittain.
Kuka vittu haluaa jotain graavilohta ja riisiä kattilasta lusikalla suuhun ei herranjestas menkää trollit poiiis :d suomalaisuus on yliarvostettua ja scheißea
- sushi man
Jyväsjärvestä saa. Ongella, pilkillä ja katiskalla.
- Sushi 4 ever
Niin on asiantuntevia lausuntoja noi loput, sushi ei ole pelkkää raakaa kalaa, kasviksia jne. myös. Syöty ko. herkkuja myös aasiassa!
- kawaii
kukaa testannu sakura kawaa?
- 516512
heinämäenkuja 5
- Sushi mies
Joo Mestarin herkusta Prismoista kauppahallista ja joissain S-marketeissä on kyllä ne suomen parhaat Sushit
- suosittelen
Parasta mennä Tampereelle, ei jkl:stä saa kunnon sushia.
- nanuttelija
Jyväjemmareille ei maistu kun noutopöydän graavilohi.
- Katuhavainto
Sekä voita ylipursuava kolestrolipommi eli paistettu konneweenmuikku.
- muang1
Muang Thai (torikeskuksessa) tarjoo sushi thailounaan hintaan 9,70(?). Sushia tais olla kolmee eri ainakin sillon kun itse kävin ja ihan hyvää oli..Buffet lounas tosiaan ja voin sanoo et valinnan varaa oli :) pelkän sushin takia en sinne menis, mutta onnistunut combo tuo thairuoka sushi..hintansa väärti :)
- anti-mäkkäri
Tosi hyvää thai-ruokaa, tosin eivät ole hullumpia muutkaan Jyväskylän paikat.
Intialainen Shalimar ja nepalilainen (=suunnilleen intialainen) Nagarkot myös hyviä.
http://www.nagarkot.fi/
http://www.ravintolashalimar.fi/ - sushihullu
anti-mäkkäri kirjoitti:
Tosi hyvää thai-ruokaa, tosin eivät ole hullumpia muutkaan Jyväskylän paikat.
Intialainen Shalimar ja nepalilainen (=suunnilleen intialainen) Nagarkot myös hyviä.
http://www.nagarkot.fi/
http://www.ravintolashalimar.fi/Japanilaista sushia saa edelleen Sokos Mestarin Herkusta, Seppälän Prismasta, Palokan Prismasta ja Keljon Prismasta. Myös Jämsän S-marketissa niitä samoja, Toshin-Susheja myytävänä !
- niimpä
sushihullu kirjoitti:
Japanilaista sushia saa edelleen Sokos Mestarin Herkusta, Seppälän Prismasta, Palokan Prismasta ja Keljon Prismasta. Myös Jämsän S-marketissa niitä samoja, Toshin-Susheja myytävänä !
Kyllä, sushia jyväskylästä !! Sieltä juuri
- sukkahikikö
Yäk : bakteeripesäkkeet vellovat .
- sushilovers
IHANAA,AITO ALKUPERÄINEN TANAKAN SUSHI ON TAAS MESTARIN HERKUSSA! AITOA JAPANILAISTA JA NIIN MAUKASTA EIKÄ MITÄÄN THAISUSHIA,TUNTUI NOILLA THAIKKUPAIKOILLA OLEVAN AIKAMOISTA KURAA!!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1097068Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4945221Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1453211Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2152611Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t352297Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431262En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771222Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111159- 1111123
Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä671106