Asahia selkävaivaiselle?

Alaselkä kipeä

Onko kellään kokemusta siitä, miten asahi-liikunta vaikuttaa selkävaivoihin? Kyse on siis taijin tapaisesta suomalaisesta "aamuvoimistelusta", jonka sanotaan auttavan mm. selän kiputiloihin. Oma alaselkäni on melkein jatkuvasti kipeä ja en ole huomannut tavallisten selkäjumppien auttavan. Voiko asahi silti tehota? Asahista on tehty kirja ja video, pääseekö niillä hyvin alkuun vai pitäisikö käydä ohjatuilla tunneilla, jotta liikkeet oppisi tekemään oikein?

2

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asahi

      Mulla oli viime talvena selkävaivoja, jotka katosi kun aloin käymään asahitunneilla. Toisaalta rupesin muutenkin kiinnittämään enemmän huomiota asentoihini ym., joten en ole varma siitä mikä oli asahin vaikutusta. Mukavaa rentoutusta ja kehon huoltoa asahi kuitenkin on ja teen edelleen kotona asahiliikkeitä päivittäin.

    • ap

      Kiitos vastauksesta. Taidan sitten mennä kokeilemaan asahia, kun lähellä alkaa pian uusi ryhmä eikä hinta ole kovin paha. Olisi silti mukava kuulla vielä muidenkin kokemuksia ja voin itsekin kertoa niitä myöhemmin, jos aihe kiinnostaa muita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe