Uskaltaako somaleista tehdä rikosilmoituksen?

Poski turvoksissa

Onko vaarana, että koko loppuelämä menee pelätessä heimon kostoa? Itse en muutaman kympin takia viitsisi.

Kokemuksia kuinka on käynyt?

11

600

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietteitä sulle

      Heip, mulla ei ole kokemusta ku oman menneen miehen väkivaltaisuudesta. En tiedä somaleista oikeestaan mittään. Mutta ajattelin laittaa tässä sulle muutaman ajatuksen!

      Kuinka pahasti poski on turvoksissa! Miten pahasti sua on runneltu? Oliko vain yksi lyönti ja kuinka kova se lyönti oli? Oliko mahdollisuus, että sulle olis aiheutunut vakavaa vauriota esim leukaluiden liikkumista paikaltaan? Jos tuo oli vain yksi lyönti ja selviät siitä, voit miettiä että jaksatko vaivautua rikosjuttuun? Mutta jos asia oli yhtään vakavampi tai jos sinulla on uhka joutua vielä edelleen saman tyypin lyömäksi, kehottaisin tekemään rikosilmoituksen.

      Onko sinua pahoinpidelty aiemmin? Poliisi suhtautuu vakavasti ja ottaa tosissan sun jutun. Vaikka olet mies, ei ole mikään häpeä puolustaa oikeuttaan. Jos tää tyyppi joka on sua motassut, ei saa tuomiota, hän jatkaa edelleen toimintaansa, ja jossain vaiheessa hän saattaa vahingoittaa jotain vielä pahemmin.

      Oli somali tai ei, tee rikosilmoitus, ja korvauksia saat sen mukaan miten sua on vahingoitettu.

      Muista aina mennä heti lääkäriin jos näet, että voisit tehdä rikosilmoituksen. Ja valokuvaa hyvässä valossa mustelmat todisteeksi oikeuteen. Myös lääkärin todistuksella on merkitystä. Lääkärillä käynti ei maksa maltaita ja saat lopulta kaikki korvaukset itsellesi.

      Minä sain 200e korvausta kun mies läpsäisi poskelleni eikä siihen edes tullut mustelmaa, mutta leukanivel oli 2 viikkoa vähän pois paikaltaan, vaikea kuvailla.

      Jos olet edelleen epävarma, käy juttelemassa poliisille. Ja jos poskesi on edelleen turvoksissa, sut otetaan sitäkin enemmän tosissaan. Eihän sun ole pakko rikosilmoitusta tehdä.

      Suomessa ei ole sallittua heimon kostot, siitäkin seuraa isot rikosrangaistukset. Voit luottaa viranomaisiin. Suomessa niihin voi luottaa varsin hyvin.

      Oliko kuvioissa jotain päihteitä vai mistä riita sai alkunsa. Huumeita?

      jne.

      en osaa sanoa enempiä, mutta ainakin minulla, kun oikeusistunto oli päättynyt, oli mahtava olo, kun olin saanut itsearvoni takaisin ja nyrkittäjä sai tuomion ja kunnon nöyryytyksen. Älä sinä nöyrry vaan näytä, että sinua ei nöyryytetä.

    • ...................

      Odotas kun ne kaivaa sun osoitteen rikosilmoituksesta, niin sitten alkaa asunnon tyhjentäminen ja kollaaminen sitten kun jaksetaan 12 aikaan herätä murtautumaan asuntoon.

      • ..................

        Silloin, kun olet duunissa tai asioilla.


      • Anonyymi

        Taskussa on hälylaite kyllä somali juoksee kovaa kun vetäisen hälyn päälle


    • kannibali vai ei?

      Tiedätkö tarkalleen mistä heimosta nyt on kyse? Se voi riippua siitä.

    • laitappa nimiä

      tänne hoidamme asian

    • asdasdasdasdassdassd

      nyrkkirauta tai pesismaila mukaan jos päälle uhkaavat käydä väkivalta lopettaa vittuilun

    • Anonyymi

      Somalit pöllii toisilta mamuilta kalliit tavarat jotka on ostettu sossun rahoilla että näin somali toimii

    • Anonyymi

      Kyllä somaleista uskaltaa tehdä ilmoituksen. Täysiä paskoja. Nyt on tehty elokuva somaleista jossa tuodaan ilmi että ovat normaaleja ihmisiä. Mutta täysiä paskoja ja loisijoita kukaan ei arvosta somaleita. Ei ole edes ihmisten tapoja. Aina kun ryöstö tapahtuu nii ahmed tai muhamed on asialla. Paskaväestö lisääntyy. Ei elokuvan teko paranna somaleiden mainetta

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Kyllä lakiorganisaatio aina rikolliset heimot tutkii ja " kengittää".


    • Anonyymi

      Kyllä uskaltaa. Turbohuulet joutaa vankilaan ja sitten karkotetaan. Kuka nyt somalia säälisi elukkaakin pahempi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1379
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1269
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1066
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1048
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 64
      734
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      717
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      627
    Aihe