Uskaltaako somaleista tehdä rikosilmoituksen?

Poski turvoksissa

Onko vaarana, että koko loppuelämä menee pelätessä heimon kostoa? Itse en muutaman kympin takia viitsisi.

Kokemuksia kuinka on käynyt?

11

603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mietteitä sulle

      Heip, mulla ei ole kokemusta ku oman menneen miehen väkivaltaisuudesta. En tiedä somaleista oikeestaan mittään. Mutta ajattelin laittaa tässä sulle muutaman ajatuksen!

      Kuinka pahasti poski on turvoksissa! Miten pahasti sua on runneltu? Oliko vain yksi lyönti ja kuinka kova se lyönti oli? Oliko mahdollisuus, että sulle olis aiheutunut vakavaa vauriota esim leukaluiden liikkumista paikaltaan? Jos tuo oli vain yksi lyönti ja selviät siitä, voit miettiä että jaksatko vaivautua rikosjuttuun? Mutta jos asia oli yhtään vakavampi tai jos sinulla on uhka joutua vielä edelleen saman tyypin lyömäksi, kehottaisin tekemään rikosilmoituksen.

      Onko sinua pahoinpidelty aiemmin? Poliisi suhtautuu vakavasti ja ottaa tosissan sun jutun. Vaikka olet mies, ei ole mikään häpeä puolustaa oikeuttaan. Jos tää tyyppi joka on sua motassut, ei saa tuomiota, hän jatkaa edelleen toimintaansa, ja jossain vaiheessa hän saattaa vahingoittaa jotain vielä pahemmin.

      Oli somali tai ei, tee rikosilmoitus, ja korvauksia saat sen mukaan miten sua on vahingoitettu.

      Muista aina mennä heti lääkäriin jos näet, että voisit tehdä rikosilmoituksen. Ja valokuvaa hyvässä valossa mustelmat todisteeksi oikeuteen. Myös lääkärin todistuksella on merkitystä. Lääkärillä käynti ei maksa maltaita ja saat lopulta kaikki korvaukset itsellesi.

      Minä sain 200e korvausta kun mies läpsäisi poskelleni eikä siihen edes tullut mustelmaa, mutta leukanivel oli 2 viikkoa vähän pois paikaltaan, vaikea kuvailla.

      Jos olet edelleen epävarma, käy juttelemassa poliisille. Ja jos poskesi on edelleen turvoksissa, sut otetaan sitäkin enemmän tosissaan. Eihän sun ole pakko rikosilmoitusta tehdä.

      Suomessa ei ole sallittua heimon kostot, siitäkin seuraa isot rikosrangaistukset. Voit luottaa viranomaisiin. Suomessa niihin voi luottaa varsin hyvin.

      Oliko kuvioissa jotain päihteitä vai mistä riita sai alkunsa. Huumeita?

      jne.

      en osaa sanoa enempiä, mutta ainakin minulla, kun oikeusistunto oli päättynyt, oli mahtava olo, kun olin saanut itsearvoni takaisin ja nyrkittäjä sai tuomion ja kunnon nöyryytyksen. Älä sinä nöyrry vaan näytä, että sinua ei nöyryytetä.

    • ...................

      Odotas kun ne kaivaa sun osoitteen rikosilmoituksesta, niin sitten alkaa asunnon tyhjentäminen ja kollaaminen sitten kun jaksetaan 12 aikaan herätä murtautumaan asuntoon.

      • ..................

        Silloin, kun olet duunissa tai asioilla.


      • Anonyymi

        Taskussa on hälylaite kyllä somali juoksee kovaa kun vetäisen hälyn päälle


    • kannibali vai ei?

      Tiedätkö tarkalleen mistä heimosta nyt on kyse? Se voi riippua siitä.

    • laitappa nimiä

      tänne hoidamme asian

    • asdasdasdasdassdassd

      nyrkkirauta tai pesismaila mukaan jos päälle uhkaavat käydä väkivalta lopettaa vittuilun

    • Anonyymi

      Somalit pöllii toisilta mamuilta kalliit tavarat jotka on ostettu sossun rahoilla että näin somali toimii

    • Anonyymi

      Kyllä somaleista uskaltaa tehdä ilmoituksen. Täysiä paskoja. Nyt on tehty elokuva somaleista jossa tuodaan ilmi että ovat normaaleja ihmisiä. Mutta täysiä paskoja ja loisijoita kukaan ei arvosta somaleita. Ei ole edes ihmisten tapoja. Aina kun ryöstö tapahtuu nii ahmed tai muhamed on asialla. Paskaväestö lisääntyy. Ei elokuvan teko paranna somaleiden mainetta

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Kyllä lakiorganisaatio aina rikolliset heimot tutkii ja " kengittää".


    • Anonyymi

      Kyllä uskaltaa. Turbohuulet joutaa vankilaan ja sitten karkotetaan. Kuka nyt somalia säälisi elukkaakin pahempi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3583
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3342
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2046
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1972
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      43
      1790
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1686
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1645
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe