Tänään lunta ja huomenna pyhä. Onneksi on neliveto sillä taitaa jäädä kadut auraamatta taas pyhien ajaksi. Lauantaina taas raapataan teistä pinta irti aamutuimaan kuten kävi tapaninpäivänä.
!!! Lunta viikonlopuksi
7
76
Vastaukset
- huonot jalat
Ei oo auroja tällä kylällä näkyny,ei!
- joulu jokapaiväinen
Kyllä kelpaa aamulla lähtee tuliterällä maasturilla storalle töihin 200 % vaikka olis enemmänkin lunta. Lauantaina mennään hakemaan saunalisät kotiin ja sunnuntaina taas rosentit paukkuu! Kyllä meitin vasta kelpaa!
- vielä taipuu psklle
Ei käy katteeks.
Toisessa iltapäivälehdistä oli juttua kateudesta. Haastateltiin muutamaa suomalaista ökyrikasta bisnismiestä ja naista. Heitä kuulemma kadehditaan heidän rikkauksistaan ja hyvistä tuloistaan.
Haastatelluista parikin oli sellaisia, joilla voipi olla myös velkaa, ehkäpä enemmänkin kuin on katetta tilillä ja velalla hankittua omaisuutta.
Pitäiskö näitä sitten kadehtia? Ei tarvitse, mielluummin sääliä.
Meitä on moneen lähtöön, kuten nuo hyvätuloisina paperimiehinä esiintyvät kehuskelijat tälläkin palstalla. Kuka heitä uskoo, ei kukaan.
- hyvät tulot kunniaan
Mutku mie oo hyvätulone papermies, iha totta! Et sie uso HÄH! Tuunko vääntämää nenästä perkele
- Mielikuvitusta lisää
Mitä sitten! :-) Ole ihan rauhassa vaikka vähätuloinen puliukko.
Ihan totta, usko nyt. Ketään ei kiinnosta! - puunaamat
Kuuleha sie, täs kaupunkis vast kiinnostaakii. Missää en oo nähnt nii uteliait ja katteellissii immeisii ko tääl. Jos siul o vaik vuotta uuvempi lumilapio ko naapuril ni siitä saat ikkuise vihamiehe itelles. Ja jos siul vaik sattus olemaa jonkunlaine kynttilä, nii polta hyvä ihmine sitä vaka al, äläkä anna sen valon näkkyy ulos päin. Muute kato nää valonarat luolamiehejälkeläiset sattas koittaa sammuttaa sen vaik mite.
- Mielikuvitusta lisää
Asun varmaan väärällä kadulla, koska omat naapurini ovat aivan loistavaa väkeä, enkä ole koskaan tähän astisessa imatralaisessa elämässäni siihen paljon puhuttuun kateuteen törmännyt. Tai ehkä olen tarkoituksella kulkenut elämäni tämän asian suhteen suhteen laput silmillä, koska mielestäni aikaa ei vain kannata kuluttaa sen miettimiseen, mitä joku toinen päissään mietiskelee. Olenko menettänyt jotain tärkeää?
No en usko. Päinvastoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751461
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411039Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38735- 14660
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21650- 36643
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28642Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577