Empiretyylinen tuoli 1890

Aloitteleva entisöij

Löysin kotitaloni vintiltä tuolin. Tein siihen uuden jalan, yksi oli katkennut... Huomasin selkänojassa reiät sekä ylhäällä ja alhaalla. Ilmeisesti siinä on ollut linkin tapainen koriste. Tietääkö kukaan millä tekniikalla kannattaa tehdä uusi ja löytyykö linkkiä tai kirjaa, jossa olisi ohjeet ko koristeeseen. Olen aika aloittelija puutöissä ja olisi kiva saada ohjeet. Ja kuten huomaatte, myös tietotekniikkataidot ovat puuttelliset.
Yritän liittää kuvan, ellei onnistu- liitän linkin....http://www.ouka.fi/ppm/verkkonayttelyt/tuoli_kautta_vuosisatojen.htm

ja tuolta tuli empire, eli keisarityyli

2

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • propuu1000

      Tuon ajan tuoleja ei tehty vielä missään suurissa tehtaissa, vaan olivat muutaman kappaleen sarjoissa ja niitä tekivät pienet puusepän verstaat.
      Eli ohjeita ei ole, joten sulla on aika vapaat kädet tehdä selkänojasta sellainen kuin haluat, niinkuin ne vanhat puusepätkin tekivät, katsoivat muualta maailmasta aatelisille kartanoihin tulleita huonekaluja ja matkivat niitä, siitä nimitys talonpoikaishuonekalu.
      Mene museoon ja piirtele siellä malleja, tai lainaa tyylisuunnista kertovaa kirjallisuutta, siletä saat vinkkejä.
      Työn iloa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe