Canon eos 550d ei anna siirtää kuvia koneelle??

jaapaonei

Kun oon kytkeny (uuden kamerani mukana tulleen) usb-johdon tietokoneeseen ja kameraan, niin tietokoneen näytölle ilmestyy valitus: "usb ei ole kelvollinen" ym..
En tajua mikä voi olla ongelma, koska kamera on aivan uusi, ja oon ladannut ne kaikki siinä mukana tulleen solution-diskin kuvankäsittely- ja kuvansiirto-ohjelmat tietokoneelleni täysin onnistuneesti, ja ne kaikki löytyy tosta mun työpöydältä. Ja sitten kun kamera oli tosiaan kytkettynä koneeseen, ja tuli toi usb-valitus, niin aattelin silti avata sen EOS utility-ohjelman, ja kyllähän se aukeskin, mutta ku siinä sen valikossa on ne 4 eriä valintamahollisuutta (tyyliin siirrä kuvat, skannaa yms.), niin vain se "skannaa" vaihtoehto oli painettavissa! Mitä helvettiä, ärsyttää kauheesti kun ois ollu kiva päästä muokkaan uuella kameralla otettuja kuvia koneelle vihdoin.

Ois kiva jos joku fiksu vaivautuisi auttamaan.

6

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2+19

      Minulla oli sama ongelma IXUSessa, se katosi kun ostin uuden muistikortin. Kortin formatointi olisi varmaan myös auttanut.

    • klwlgk

      Siirrä kuvat.
      Joissakin kameroissa pitää myös valita siirtoprotokolla kamerasta, muuten ei ohjelmat sitä ymmärrä. En tiedä pitääkö tuossa kamerassa.
      Mutta parempi olisi käyttää kortinlukijaa ja välttyä moisilta harmeilta.

    • szxw345

      Jos et olisi asentanu niitä kaikkia mahdollisia ohjelmia koneeseesi, kaikki toimisi.

    • Terppo

      Osta Nikon, ei ainakaan tarvi ladata mitään kuviensiirto ohjelmia.

      • lkowejtglw

        Ei niitä tarvita millään muullakaan.


    • Miksi et siirrä korttia tietokoneen lukijaan niin jää yksi vikamahdollisuus vähemmäksi eikä joku ohjelma sano minne kuvasi siirrät vaan saat itse valita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe