Toyota ja Lexus Euroopan vähäpäästöisimmät

Kiala Viulu

Eipä mikään yllätys varmaan arvo auton omistajille

www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=201200133

6

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todellakin

      Kun pappojen autot seisoo tallissa, ei niistä tule päästöjä ollenkaan. Ilmoitetuilla ja mitatuilla Tojojen päästöillä ei mitään tekemistä toistensa kanssa.

      • åsmå

        Mikä mahtaa olla polkuautosi kulutus vai kulkeeko se aurinko paneelien voimalla.

        Eipä ne muutkaan autot kuluta tallissa ollessa, ellei sitä jätä käyntiin varotoimena että pääsee citikalla töihin -5 pakkasen vuoksi aamusella


    • Think Tank

      Tehtaan ilmoittamat laboratoriomittaukset eivät vastaa käytännön olosuhteita, joten aivan huoletta voi laskea 15 - 35 prosenttia lisää.

      Ero vuoden kestäneessä testissä, 40000 km oli suurin dieselkäyttöisessä Ford C-Maxissa, joka alkoi jo selkeästi ruostua takaluukun tienoilta.

      Lähde Vibilägare nro 18/2011. Vibilägare nimenomaan kuluttajien etuja ajava ruotsalainen autolehti, joka painetaan Tampereella Forssa Printissä.

      • Kiala Viulu

        Asiahan on aivan sama muilla autoilla, joihin pitää aina lisätä saman verran kulutusta todelliseksi vastaavaksi. Kaikki automerkit vain käy samat laboratorio kokeet läpi ja Lexus/Toyoja on läpäissyt pienimmällä mahdollisella tuloksella, jolla voitto irtosi.

        Se on kyllä tosi asia että Ford suostuu tosi herkästi. Ei ole saaneet parannusta aikaan sitten 20 v


    • maksaa pitää

      Nämä päästöt ja niiden maksut autojen suhteen ovat tavallisen kansalaisen täyttä huijaamista.Ei mitään muuta.
      Autojen päästöt ovat n. 0.03% maailman kaikista haitallisista päästöistä,mutta niitä vain halutaan maksattaa autoilijoilla.
      97% kaikista maailman päästöistä tulee luonnonperäisistä lähteistä.
      Ja mehän silti maksetaan,minkäs sille voi.

      • Think Tank

        Voi vain kysyä, mitä oikeastaan luet haitallisiksi päästöiksi, kun Euroopassa tieliikenteen osuus hiilidioksiidista on vähintään 20 %. Teollisuus on tietenkin suurin päästäjä asumisen lisäksi.

        Hiilidioksidin päästöt ovat haittapäästöjä ehdottomasti, mitä erikoisesti suomalaiset autoilijat eivät halua myöntää. Eurooppalaiset tutkimukset myös todistavat suomalaisten nurjan suhtautumisen näiden kasvihuonekaasujen päästöön.

        Liikenne on tietenkin yksi yhteiskunnan verokohteista eikä kukaan kai luule näiden verotulojen menevän pelkästään tieliikenteen hyväksi. Ne ovat yksi osa fiskaaliveroista eli yleisistä veroista, joilla rahoitetaan sosiaaliturvaa, sairaanhoitoa, koululaitosta, puolustuslaitosta ja niin edelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      1740
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1730
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1650
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1418
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1376
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      477
      951
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      941
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      898
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      877
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      826
    Aihe