Hei!
Ajattelin kirjoittaa tänne kun tuntuu etten jaksa enää painia asian kanssa yksin... Kaulassani on esiintynyt ajoittaista turvotusta jo vuodesta 2009 lähtien, alussa harvemmin ja nyt jopa parin viikon välein säännöllisesti. Kilpirauhaset yms tutkittu mutta mitään ei löytynyt. Allergiatesteissä selvisi että olen allerginen kissoille, koirille ja timoteille lievästi sekä pölylle reilusti. Olen koko elämäni asunut maatilalla joten hieman epäilen testiä.. Kurkun turvotessa ensimmäisen kerran mikään kyseisistä allergian aiheuttajista ei ollut läsnä ja nytkin saattaa kaula turvota kesken työpäivän (peruskoulussa olen avustajana). Voiko tämä turpoaminen olla hormonaalista (esim muutamien viikkojen välein säännöllistä?) vai onko se allergian oire? Henkeä ei ahdista mutta kaulasta näkee että se turpoaa ja siihen muodostuuu ns rengas ja joskus etualalle pieni patti. Ultrassakin kävin eikä löytynyt mitään... Onko kenelläkään kokemusta samasta? Olen 22 vuotias normaalipainoinen ja terveydentilani on hyvä. Missä siis syy?? Lääkäri ei oikein sanonut juuta eikä jaata asiasta...
Kaula turpoaa!
turvonnutkaula
1
207
Vastaukset
Kuvauksesi vastaa angioödeemaa, joka on harvoin allergiaa. Yhdeksällä kymmenestä turvotuksen syytä ei sada selville. Hormonit eivät ole siihen syyllisiä. Tarvittaessa tehdään allergiatestejä ym yleisiä kokeita. Turpoilijoilla olisi hyvä olla mukana kortisonitabletteja ja mahdollisesti myös esitäytetty adrenaliiniruisku. Lääkäri kirjoittaa lääkemääräyksen; reseptittä niitä ei saa.
Angioödeemasta löytyy lisätietoa mm Terveyskirjastosta (www.terveyskirjasto.fi).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4295001Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1262043- 1461700
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751385Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151326Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔801231Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise181229Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään701138- 701118
- 381060