UUtta hyvää ideointia

ketjust poimittu

"Ehkä meidän kansalaisten kannattaisi perustaa liike näiden kroonisesti hyvin huolissaan olevien ihmisten auttamiseksi? Pahimmassa tapauksissahan oireina ovat massiivinen acting out (huostaanotot) jostakin mustelmasta tai epäilystä, että perheessä on jotakin seksuaalisesti vinoutunutta. Ja siis nämä vaikeimmat tapauksethan voivat nähdä insestiä missä tahansa."

Tuo on hyvä idea. Toinen esille tuotava ehdotus oisi että tarkistutettaisiin rouvajärjestöjen käytös- ja tapatieto-oppi!! Se on saanut vain porskuttaa ihan rauhassa suljettujen ovien takana ja olisi hyvin korkea aika päivittää mikä on hyvää käytöstä ja mikä väkivaltaa ja karkeaa brutaaliutta. "Hyvien tapojen" taitajat ovat usein armottoman huonotapaisia, niitä kaikkein häijyimpiä ja laskelmoivimpia ja kylmimpiä ihmisiä mitä voi edes kuvitella ja heidän jälkeläisensä eivät omaa empatian alkeita.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Burn out.

      Tarve olisi tehdä tietopankki, jossa olisi historiatietoa 30-40vuoden ajanjaksolta, erilisista "muotivillityksistä", jotka ovat vaikuttaneet hyvin voimakkaasti päättäjien käsityksiin.

      On ollut Varhaista puuttumista, Huolen vyöhykkeitä, sekä lukuisia muita, jotka ovat olleet suunnannäyttäjinä.

      Tuorein ja ehkä erittäin tärkeä ja merkittävä uusi ilmiö on Myötätuntouupuminen, josta ollaan järjestämässä koulutustilaisuuksia ja luentoja.

      Tämä Myötätuntouupumus artikkeli kertoo siitä, että auttajakin saattaa uupua.

      Selaa myös muita aiheita.

      Myötätuntouupumuksen kahdet kasvot.

      http://www.sana.fi/ihmiset/haastattelut/myotatuntouupumisen_kahdet_kasvot/
      ----

      • Työuupumus.

        Taitaa olla menossa remonttiin, monhat aikaisemmat käsitykset

        Voiko uupunut ja stressaantunut työntekijä yoimia aina oikein?.

        Vaukuttaakko myötätuntouupuminen jatkuvasti henkisen kuormittumisen aloilla?

        Awen luento 23.3.2012

        Henkinen kuormittuminen ammattialoilla joille toistuvasti kohdistetaan inhimillisiä tragedioita.

        http://www.awen.fi/ohjelmat/Myotatuntostressin saately_23.3.2012.pdf
        -----.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1289
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1209
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1143
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1027
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      925
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      59
      795
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      773
    Aihe