Kyselisin painon vaikutuksesta raskautumiseen skaalan toisessa päässä. Elikkä kun on selkeästi alipainonen, onko selvästi vaikeaa tulla raskaaksi?
Oma biologinen normaalipainoni hakeutuu aina alle 50 kiloon, painoindeksi näyttää 17,2. Kadulla kuitenkin näkee hoikkia äitejä.... Mistä vastaus?
Kuukautiskierto on säännöllinen ja terveyskeskuksen alustavissa testeissä ei ilmennyt mitään vikaa... Kolme vuotta olen jo yrittänyt.
Liian laiha äidiksi?
1
206
Vastaukset
Hei ja kiitokset kysymyksestä.
Vaikka painoindeksiä (BMI) 18 pidetään normaalipainon alarajana, ei se tarkoita, että sitä alhaisempi BMI tarkoittaisi hedelmättömyyttä. Jos alipainooon liittyy syömishäiriö, on hormonitoiminnan häiriön mahdollisuus suurempi. Kerrot, että alustavissa tutkimuksissa ei ilmennyt mitään poikkeavaa, kuuluiko tutkimuksiin myös hormoniverikokeita?
Mutta jos olette yrittäneet ja jo kolme vuotta ja olet alle 35 vuotias, niin todennäköisesti jokin tai jotkin asiat kiikastavat. Se voi olla muutakin kuin alipainosi, joka on ehkä vain lisätekijä. Suosittelen, että hakeudutte perusteellisempiin jatkotutkimuksiin. Terveyskeskuslääkärisi voi kirjoittaa lähetteen keskussairaalasi hormoni/lapsettomuuspoliklinikalle. Tämä ei vielä tarkoita, että teidän pitää lähteä lapsettomuushoitoihin, mutta teillä on mahdollisuus saada vastauksia kysymyksiinne.
Kaikkea hyvää jatkossa toivottaen
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463959Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363462Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162863Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342709En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102114IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121206Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006