Eli, olen tosi aloittelija dw:n käytössä, mutta sillä pitäisi nyt kuitenkin saada pienimuotoiset nettisivut kyhätyksi yhtä tehtävää varten. Ongelmaksi muodostui nyt tuo fixed background ja sen koodaus. Eli siis täytyisi saada sivun taustakuva pysymään paikallaan, vaikka tekstit ym. muu sivulle tuleva sälä rullaa alaspäin scrollatessa ihan normaalisti. Tiedän tämän olevan täysin mahdollista eikä varmaan edes kovin vaikeaa, mutta itelle tosiaan tuo ohjelma on ihan uusi tuttavuus eikä koodaus ole niin hyvin hanskassa, että saisin tuota itsekseni taiottua.
Ja kyllä, olen mm. googlettanut tämän ongelman, mutta jokainen vastaus koostuu lähinnä pelkästä koodista (nekin näyttää aina olevan keskenään ihan erilaisia), mutta koska tällainen keltanokka kuin minä ei näköjään osaa sitä koodia laittaa edes oikeaan paikkaan, niin voisiko joku kiltti neuvoa virtuaalisesti kädestä pitäen? :)
Lyhyesti siis vielä, kyseessä on alaspäin scrollattava nettisivu, jossa tausta täytyy saada pysymään paikallaan (enkuksi nimitys fixed background). Jos joltain löytyy asiasta tietoa niin olisin enemmän, kuin kiitollinen!! :)
ADOBE DREAMWEAVER ONGELMA! Joku ohjelman tunteva auttaa
dw urpo
1
79
Vastaukset
- urpo taas
Tarpeeksi selkeä vastaus löytyikin lopulta, jos joku nyt sattuu eksymään saman ongelman kanssa niin kehotan noudattamaan ohjeita tässä videossa:
http://www.dreamweavertutorial.co.uk/dreamweaver/video/scrolling-page-dreamweaver.htm
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1221945Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1261852Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101789Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561458Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341390Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5041060Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50970Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115914Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347875