Kukaan ei tätä kerro..

Voisiko joku viisas esittää, miten ruokahuoltomme järjestetään,kun maataloustukien maksaminen lopetetaan?
13109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Suomalaisen alkutuotannon osuus suomalaisten
syömästä ruuasta kuluttajahinnoin on enää 16,5 %
ja laskusuunnassa.

Kysymys on siis aiheeton.

Äänestä
  • prosentit sitten muutetaan ruuaksi ?

    Äänestä

  • -

    Äänestä

näinhän se menee S-mafia on hoitanut homman kotiin, paljonkos sen kotimaisista raaka-aineista tuotetun tavaran arvo on kun loppukäyttäjä ostaa sen S-marketista se ei todellakaan ole 16,5 %, laitappa linkkiä kehiin jos olen väärässä.

Äänestä

"Suomalaisen alkutuotannon osuus suomalaisten
"syömästä ruuasta kuluttajahinnoin on enää 16,5 %", Jo vain

"Suomalainen elintarviketeollisuus on siis onnistunut pitämään kotimarkkinat poikkeuksellisen hyvin. Suomessa kotimaisten elintarvikkeiden markkinaosuus on yli 80 %".PTT-katsaus
http://www.pellervo.fi/otlehti/ot3_07/kilpailukykya.htm

Äänestä
  • "Kotimaisen elintarviketeollisuuden markkinaosuus Suomessa myydystä ruoasta on yli 80 prosenttia. Teollisuudenalan toimenkuvaan kuuluu myös kotimaisten maataloustuotteiden ja tuontiraaka-aineiden jalostus. Käytetyistä raaka-aineista 85 prosenttia on kotimaista alkuperää".
    http://www.teollisuusopas.com/yleistietoa/elintarviketeollisuus/

    "Suomalaisen alkutuotannon osuus suomalaisten syömästä ruuasta kuluttajahinnoin on enää 16,5 %". Laitapa Jo Vain linkki kun kerran vaadit sitä muiltakin.

    Äänestä

  • Jegyl. kirjoitti:

    "Kotimaisen elintarviketeollisuuden markkinaosuus Suomessa myydystä ruoasta on yli 80 prosenttia. Teollisuudenalan toimenkuvaan kuuluu myös kotimaisten maataloustuotteiden ja tuontiraaka-aineiden jalostus. Käytetyistä raaka-aineista 85 prosenttia on kotimaista alkuperää".
    http://www.teollisuusopas.com/yleistietoa/elintarviketeollisuus/

    "Suomalaisen alkutuotannon osuus suomalaisten syömästä ruuasta kuluttajahinnoin on enää 16,5 %". Laitapa Jo Vain linkki kun kerran vaadit sitä muiltakin.

    Paljonko sitten on ulkolaisen alkutuotannon osuus suomalaisen syömästä ruuasta kuluttajahinnoin? Otetaan vaikka Skottilainen viski joka luetaan elintarvikkeisiin.
    Puolenlitran pulloon menee varmaan 100g ohraa jonka hinta on 2c.
    Jos tuo puolenlitran pullo maksaa vaikkapa 50€, on alkutuotannon osuus siitä 0.05%.
    Tuo oli kärjistetty esimerkki mutta mitä pitemmälle jalostettuja elintarvikkeita ulkoa tuodaan, sitä pienempi on alkutuotannon osuus. Jo Vian on aivan oikeassa kun kirjoittaa "Suomalaisen alkutuotannon osuus suomalaisten syömästä ruuasta kuluttajahinnoin on enää 16,5 % ja laskusuunnassa". Mitä enemmän kauppa ja jalostajat ottavat, sitä pienempi on alkutuotannon osuus ruoan hinnasta kaupassa.

    "Totuus ruuan hinnasta: raha valuu kauppaketjuille".
    http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010072723&ext=rss

    .

    Äänestä

Joo, se menee näin.
Maataloustuet lopetetaan.
95% viljelijöistä lopettaa. Koska tappiolla ja talkoilla ei kukaan työtä tee.
Nykyisestä 300 000 tuhannesta suomalaisesta jotka saavat tällä hetkellä elantonsa maataloussektorin erilaisista työpaikoista, alkutuotannosta, kuljetuksesta, jalostuksesta, kaupasta, konepaja ja metallialan töistä ym. paikallisesta tieverkon ylläpidosta lähtien jää vaille työtä n. 250 000.
Ja elintarvikkeet tai raaka-aineet tuodaan sen jälkeen ulkomailta. Tietynlaisen huoltovarmuuden takaamiseksi niitten jotka sen jälkeen vielä ovat töissä on verotuksen kiristämisen muodossa elätettävä koko työttömäksi jäänyt sakki.

Äänestä

Ruokahuolto järjestetään sillä tavalla, että tuodaan eineet ulkoo ja maksetaan nse ottamalla lisää valtionvelkaa. Tai sitten vähennätään muuta ulkomaantuontia jos velkaa ei haluta lisätä.

Äänestä
  • Jos yksityinen henkilö tai talous ottaa niin sanottua syömävelkaa eli velkaa elämistä varten...konkurssi edessä alta aikayksikön..........ihmetyttää miten Urpilainen ja Katainen asian junailee.
    Kehuvat kuitenkin tekevänsä vastuullista politiikkaa

    Äänestä

Vastaapa jo-vain, paljonko on ulkomaisen alkutuotannon osuus ruuan hinnasta ?

Äänestä

Asiahan on sillälailla jotta jos maatilalta saisi myidä suoraa esim. lihaa kuluttajalle liha olisi halvempaa kuin kaupassa ja kuluttaja ainakin tietäsi mitä ostaa ja missä tuotettua. Mutta tämäkin kaupan muoto on hienosti osattu kieltää päättäjien toimesta. Uskallan väittää että moni maatilallinen olisi valmis myymään lihaa yms. samalla hintaa ja jopa halvemmalla kuin kaupassa jos ei saisi tukia yhtään. Todellinen ongelma ruuan tuotannossa on päättäjien syytä, ja väitteeni perustuu siihen että tuottajalle jää vähemmän myydystä tuotteesta kuin kaupalle. Missä siis todellinen ongelma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paljon puhetta.. kirjoitti:

Voisiko joku viisas esittää, miten ruokahuoltomme järjestetään,kun maataloustukien maksaminen lopetetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu