Maalipurkki auki?

Master of Paint

H*lvetti sentään, että menee hermot näiden ohutpeltikantisten 2.7 litran päniköiden kanssa - niitä ei meinaa saada mitenkään auki! Mitä h*lvettiä?! Tikkurilalla on vielä joissakin purkeissa perinteiset peltiset taittokielet (paras), joillakin on muovikannet (ok), mutta miten nämä ohuet peltikannet avataan, joissa ei ole mitään avauskohtaa - ei ymmärrä. Ruuvimeisselillä nitkuttamalla tuhat kertaa ympäri kantta se aukeaa lopulta mutta ei kai tämä voi olla näin? P*rkele!

Kiitos!

8

7749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tee itte kaikki

      Poraa iso reikä pohjaan tai kanteen ja ime pillillä.

      Se on osaamise tai välineiden puutetta jos ei iso tai pieni purkki aukea.

      Iselläni aukeaa nätisti 20 litranen purkki siinä missä se pieni 3 litrainenkin.

    • AMMATTILAINEN-

      sähköhommat tekee AMMATTIsähkömies,
      putkihommat tekee AMMATTIputkimies,
      maalaushommat tekee AMMATTImaalari.

      Amatöörit katsokoot vierestä kun AMMATTILAISET tekee hommia, eikä yritä itse kun siitä ei kuitenkaan MITÄÄN tule.
      Keittele vaikka kahvia AMMATTILAISELLE ja pysy poissa jaloista.

    • määmy

      Leveä ruuvari tai tylsä taltta tai muu sopiva siihen aukkoon, missä se pari senttiä pitkä hahlo on, katso et purkin kansi on ylempänä mitä taltan kahva ja sitten napautus jollain taltan päähän.

      Aloita kevyellä napautuksella. Liian luja napautus lennättää purkin kannen jonnekkin ei toivottuun paikkaan.

    • keat

      Kyllä näillä palstoilla on aina suunsoittajia ja vitsiniekkoja mutta harvoin saa asiallisia neuvoja. Maalipurkin kansi hommat on todellakin mennyt valmistajilla aina vaan alaspäin. Esimerkiksi Teknoksen 3 litran painokannet on tehty niin ohuesta pellistä että kun ruuvarilla vaikka varoenkin nitkuttaa niin reunat nousee pystyyn. Kyllähän kannen auki saa mutta jos ei tarvi koko purkkia kerralla pyyhkiä seinään tai lattiaan niin maali on nopeasti hyytelönä kun ei kansi enää tiiviisti purkkia suljekkaan. Kyllä tätä kehitystä on tullut seurattua kun on muutaman tuhat purkkia maaleja pintoihin tullut pyyhittyä. Kyllä minä purkkini auki saan mutta ymmärrän hyvin henkilöitä jotka ei niitä työkseen availe. Teknoksen tuotteet on hyviä vaikka takapakkia tuleekin pakkauksissa :-(

      • Anonyymi

        Maalipurkinavaaja, halpa ja hyvä


    • värittäjä

      Ilmainen vinkki painokansiin. Napauta voimakkaasti esim. ulkomaali siveltimellä purkin reunaan sankan kohdalle. Yleensä kansi ponnahtaa auki. Tämän oppinut kantapään kautta. Aina kun purkki kaatunut on kansi poksahtanut auki.

    • peltipurkkia

      Kyl se vain voi olla, kun idiootti-insinööri on niin katsonut parhaimmaksi.

      Tarkoitus ei ole helppous vaan "perinteiden" kunnioitus kun ei parempaakaa ole keksitty ja näin kaikki vieläkin kaikki vääntävät skruuvalilla pelti-kanistereita auki.

      Syytä maali-tehtaiden ingenjöörejä, joilta koulutus on mennyt hukkaan vaikka he eivätkä sitä jummarra vaikka rautalangasta vääntäisi.

    • epänööri

      Kyllä ovat todella syvältä nämä Teknoksen 2,7 litran maalipurkkien nykyiset kannet. Jos ne saa jotenkin tapeltua auki, ei tiivis sulkeminen onnistu mitenkään. Maalit kuivuvat pönttöihin ja tämä lienee tarkoituskin, että saadaan kaupaksi enemmän maaleja.
      Kaukana ekologisuudesta on tämä politiikka ja siis auttamattoman vanhanaikaista. Onko tietoa, onko kukaan valittanut kuluttaja-asiamiehelle tästä asiasta? Aihetta olisi.
      Itselläni on kokemusta remonttihommista vuodesta 1977 lähtien ja purkit ovat sekä auenneet että sulkeutuneet sujuvasti. Ei näissä hommissa ammattilaista välttämättä tarvita, mutta on mennyt mailma kummaksi, kun kuussa on käyty 50 vuotta sitten, mutta maalipukkia ei enää osata suunnitella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      218
      9302
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      6118
    3. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      104
      4986
    4. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      61
      4878
    5. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      86
      3980
    6. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3520
    7. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      58
      3457
    8. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      59
      2951
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2936
    10. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2721
    Aihe