Naisen hoivavietti

*tahtoo*

Mitenkäs nyt, kun ei enää voi saada lapsia eikä toki jaksaisikaan hoitaa, mutta hoivavietti olisi silti tallella...

Ratkaisuhan on luonnollisesti Mies. Mies jaksaa väliajat toimia itsenäisesti, mutta on muutoin oiva valinta naiselle hellyyskohtauksen purkamiseksi. Hyväksyttekö miehet, että teille lässytetään ja leperrellään kuin vauvalle? Myöskin passataan kaikki valmiiksi sinne sohvan perukoille.

49

426

    Vastaukset 49

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei enää beibejä

      Miehet ovat suuttuneet, kun heidät unohdettiin kunkin lapsen syntymän jälkeen 18:ksi vuodeksi?

      • kyllä lähtee!

        Sähän voit keskittää hoivaviettis
        vaikka tuheroos.
        Rajaat, nypit ja pidät hyvää huolta.


    • Pakkohan niille on lässyttää, muuten ne taantuu ja murisevat, ja tulee korkeintaan tuollaisia kaksisanaisia lauseita, kuten "Muija. Kaljaa." tai " Mullon nälkä"

      Ja jos joku Mies nyt on tästä eri mieltä, niin se on vain siksi, että hän tietää ettei aivokapasiteetti riitä käsittelemään pitkiä lauseita, joten on luonnollista että hän vastustelee.

      Ja kaikki poikkeukset vain vahvistaa säännön. Hähä.

      • *tahtoo*

        Nyt löytyi syy naisten lihomiseen. Miehet ovat netissä ja naiset joutuvat istumaan netin ääressä syömässä itse kaikki ne herkut, jotka ovat mielikuvissaan miehelle valmistaneet...


    • Ich bin...

      Hoivavietti säilyy läpi elämän. Kun lapset kasvavat, perheeseen otetaankin usein koira...

      Luulisin, että tuo hellittelylässytys on rakastumisprosessissa ihan normaalia niin miehelle kuin naisellekin. Se on vähän niin kuin kahden keskistä hellää lepertelyä, mikä ei ole tarkoitettu ulkopuolisten korville.

      Jos on elänyt pitkässä parisuhteessa ja toinen osapuoli alkaa yht'äkkiä lässyttää ja helliä ja hoivata, niin kyllä minä ainakin säikähtäisin ja tuumaisin, että onko toinen seonnut. Mikäs sitä nyt vaivaa.

      Itse en lässytä vauvoille, en pikkulapsille. On olemassa kaksi urosta, joille lässytän. Toinen on koira, mamman pikku mussukka.

      • *tahtoo*

        Mitä? Eikö kukaan mies halua olla julkisesti mamman pikku mussukka!?


    • ------

      Mikä ihmeen hoivavietti? Minulla ei ole koskaan sellaista ollutkaan.

      Täyttä yleistystä ja kuvitelmaa.
      Hoidettava tuonee vietit tullessaan.

    • Kun mulla oli nuorempana vauvakuume niin menin päiväkotiin töihin.
      Jospa se sullakin helpottais sillä, toi hoivavietti :))

      • ------

        Minulla ei todellakaan ole koskaan ollut mitään vauvakuumetta.
        Aikoinaan kävimme lapsettomuustutkimuksissa, eikä meistä kummastakaan löydetty sen aikaisin menetelmin vikaa.
        Nyt tuntuu, että senkin tein vain tavan vuoksi, kun kaikilla muillakin on.

        Kumpikin olemme ainokaisia, ihan hyvä lopputulos, pakko myöntää, kaksin on ihan hyvä olla.


      • k/k

        Pakko kysyä et jos nuoruuren hoivavietti lähti kun meni päiväkotiin niin entäs nyt?
        lähteekö hoivavietti jos meet ukkokotiin ?


    • Kiitos kysymästä. Jotakin muuta...

      • *tahtoo*

        Yhm... minulla olisi paljon työtä tarjota miehelle. Tietokoneen asennusta, autoremonttia, rakennustöitä jne. Kiinnostaako?


      • *tahtoo* kirjoitti:

        Yhm... minulla olisi paljon työtä tarjota miehelle. Tietokoneen asennusta, autoremonttia, rakennustöitä jne. Kiinnostaako?

        Puhelinluettelon keltaiset sivut auttavat. Hoivavietti puuttuu minultakin...


      • *tahtoo*


      • *tahtoo*
        yohuuhkaja kirjoitti:

        Jaaaha, kumpikos sinä nyt sitten noista sanot olevasi? Sitäpaitsi tämä kaksikko näyttäisi jo pelastetulta...

        Olen tuo nuupahtaneempi yksilö. Oletko kuullut sellaisesta asiasta kuin jälkihuolto? Se tarkoittaa, että yksi hoitokerta ei riitä!


      • halooooooooooooooooo
        *tahtoo* kirjoitti:

        Olen tuo nuupahtaneempi yksilö. Oletko kuullut sellaisesta asiasta kuin jälkihuolto? Se tarkoittaa, että yksi hoitokerta ei riitä!

        Nyt on TAAS yöpöllöllä ihailija.
        Kuinka paljon pitää puskailla että olis haluttava palstan naisille
        Mies kehumassa itseään on aika säälittävä
        kaikki tämän palstan miehet, halooo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • halooooooooooooooooo kirjoitti:

        Nyt on TAAS yöpöllöllä ihailija.
        Kuinka paljon pitää puskailla että olis haluttava palstan naisille
        Mies kehumassa itseään on aika säälittävä
        kaikki tämän palstan miehet, halooo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Usko huvikses, en minä näitä ole kysynyt enkä kaivannut, epäilykseni on näiden vedätysten suunnasta mutta antaa olla, en viitsi selvittää...


      • *tahtoo*
        yohuuhkaja kirjoitti:

        Usko huvikses, en minä näitä ole kysynyt enkä kaivannut, epäilykseni on näiden vedätysten suunnasta mutta antaa olla, en viitsi selvittää...

        Vastaapas nyt minullekin...
        Olen tuo nuupahtaneempi yksilö. Oletko kuullut sellaisesta asiasta kuin jälkihuolto? Se tarkoittaa, että yksi hoitokerta ei riitä!

        *odottaa*


      • Hoijjaa, älkää viittikö.

        Jotakin muuta palsta nyt kaipaa...


      • ....

        ryömi spede kantosi alle


      • .

        Sinussa ei ole ainakaan. Narsissi.


      • *tahtoo*
        yohuuhkaja kirjoitti:

        Hoijjaa, älkää viittikö.

        Jotakin muuta palsta nyt kaipaa...

        Ollaanpas nyt individualisteja eikä ajatella niin yhteisöllisesti.


      • Kysyn vaan

        Hei ,mitä ?
        Luulet nyt ehkä minua joksikin toiseksi ?
        Ketä miehiä ? ;Missä ?
        Raivokohtaus ?


      • .

        Moi spede.


      • .
        Kysyn vaan kirjoitti:

        Hei ,mitä ?
        Luulet nyt ehkä minua joksikin toiseksi ?
        Ketä miehiä ? ;Missä ?
        Raivokohtaus ?

        Spede se siinä taas.


      • .

        Olet spede the mitätön.


      • kysyn vaan
        . kirjoitti:

        Spede se siinä taas.

        Katselemalla palstan asioita,
        En ole Spede varmaan joku muu on ?


      • .
        kysyn vaan kirjoitti:

        Katselemalla palstan asioita,
        En ole Spede varmaan joku muu on ?

        Lopeta spedeilysi. Spede


    • susi vedeltä

      Naisen hoivavietti usein tapahtuu kännissä. Itselläni oli nainen joka hipelöi, siveli ja suukotteli kun oli kännissä tai pahassa krapulassa...tarvitsi minua siis. Karmeinta oli kun se jatkuvasti toisti " P...i minä oikeasti rakastan sinua, rakastatko sinä minua"?? Jouduin vastaamaan että: "Joojoo....kerron sitten jos asiassa tapahtuu oleellinen muutos" :/
      Ja silti se nainen jätti minut

      Selvinpäin hoivaviettinsä oli kuin palkankorotus..ei näkynyt eikä kuulunut.

      Petri

      • *tahtoo*

        Olen pahoillani ketkun naisesi puolesta.


    • Ei ne hyväksy. Karkuun juoksevat, jos oikein alkaa hoivauttamaan.

    • x-x

      Ja paaaaskat. MInen tommoisiin hoitovietteihin uso. Suomiaiset ei tarvii miestä kuin remonttihommiin ja krapulapanoihin. Muuten ne hoitelee ihan muita hommia.

      • *tahtoo*

        Voi ei. Onko noin huono käsitys jäänyt?


      • kysyn vaan
        *tahtoo* kirjoitti:

        Voi ei. Onko noin huono käsitys jäänyt?

        Surkea vedätys
        eikö sinua hävetä ?
        Alatyyli


    • Hoivaviettii suunnataan tietysti kanavoiden kaikenlaiseen rauhantyöhön ja hyväntekeväisyyteen ja erityisen hyvänä kohteena ovat nämä koteutettavat uudet suomalaiseen elämään alkavat. Leperrellä ja lässyttää nyt ei kannata kenellekkään, koska serllainen on toisen ihmisen aliarvioimista, suorastaan pilkkaamista, Hellyys ja kaniit pehmeät ilmaisut ovat jo aidon hellyyden purkamista, kunhan nyt muistaa ihmisten omat rajat ja niiden kunnioituksen.

    • Hei kun keikuskelen

      Minä en ole koskaan tykännyt semmosesta lapsellisesta lässytyksestä, vauvan kielellä puhumista. Ja tuo "hoivavietti"-sanakin tuntuu vähän erikoiselta, jos sen liittää Mieheen.
      En pitäisi semmosesta miehestä, joka tahtoisi, että hännelle lässytettäisiin.

      Onhan niitä muitakin tapoja osoittaa, että toinen ihminen on Tärkeä.
      On totta, että tykkään hemmotella toista. Välillä ja sopivin välein:) Mutta tietysti siten, että se toinenkin sitten puolestaan tahtoo välillä osoitella hellyyden osoituksia.

      Lapsillekaan en koskaan lepertele ja lässytä. Lapsi voisi helposti alkaa miettimään, että en ottaisi häntä Tosissaan, jos suuni pulputtais lässynlässyä.
      Hyvin aikuismaista keskustelua oon aikanani omienkin lasten kanssa toimittanut. Myös lastenlasten kanssa. Hyvin on toiminut ainakin meidän perheessä.


      Jos nyt joskus tekis mieli Lässyttää, niin kaapasen jommankumman kissin syliin ja kehun, miteen Tavattoman Ihana kissa Hän on, koko maaaaailmankaikkeuden onnistunuin kissi.. Koirat tykkää kans lässähdyksistä:) Pojan koira on innoissaan, kun alan sille juttelemaan.

      Miehen kanssa tykkään (ja arvelen suuresti, että mun tuntemat miehet myös) keskustella ihan järkevästi ja aikuismaisesti. Oli kyse miehestä tai naisesta, niin aijjjjjjeeee, että on kiva, kun voi pitkään parannella yhdessä maailmaa.:)

      Välillä oon passaillut kovinkin. Mut on sekin kivaa, kun kiepsahtaa soffalle tai sänkyyn, ketarat oikoosena ja kaapasee kirjan kouraan, niin mies tulee jalkoja hieromaan tai keittää kunnon kaffeet ja huikkaa keittiöstä, että teenkö sinullekin leivän.
      Tai että mies sanoo: "Mee sinä mamma vaikka lukemaan, kun oot touhunnut niin paljon, minä voin jatkaa tästä eteenpäin." (ja kaapasee vaikka imurin kaapista).

    • Ei mua kukaan ole pahemmin hoivannut ikinä. Meillä on hommat tehty aina tasapuolisesti siten, että jos toinen on halunnut hoitaa pyykit, niin toinen on sitten ollut imurina ja tiskirättinä jne........mikä mua joskus on ottanut pattiin on se, että ei haluta sekuntikelloa käyttöön, mutta väitetään silti sitkeästi, että itse tehdään enemmän. Olen piruuttani ehdottanut kirjanpitoa siitä kuinka monta minuuttia kukin tekee kotihommia, mutta se on torpattu määrätietoisesti. Ei käy!

      • *tahtoo*

        Minä uskon sinua.


      • *tahtoo* kirjoitti:

        Minä uskon sinua.

        Joku sentään uskoo.:-)


      • *tahtoo*
        Teotwawki kirjoitti:

        Joku sentään uskoo.:-)

        Ei minulla ole mitään syytä olla uskomatta...


    • Hoivavietti on aika pitkälle myytti. En ole koskaan edes kuullut, että miehille leperreltäisiin kuin vauvalle. Aika outo maailmankuva sinulla. Miehille nyt on yleisesti tiedossa parempaakin käyttöä kuin sohvan perälle paapominen.

      • petonkimies

        Aidoilla oikeilla naisilla on hoivavietti, nuoremmat ei vaan siitä tidä mitään, eikä
        uranaiset, eikä moottoripyöräilevät nyrkkeilijänaiset, jotka metsästää hirviä..
        " tahtoolle" terveisiä,, vaikken niin lepertelyistä välitäkään,,,


    • Kaupunkilainen

      Jaa-a, kun minulla ei ikinä ole ollut minkäänlaista hoivaviettiä. Päinvastoin, kaikkinainen avuttomuus sekä itsessä että muissa on pikemminkin pelottavaa. En todellakaan haluaisi, että kukaan olisi minusta ja minun hoidostani riippuvainen. Siksi toivonkin, ettei kumpikaan meistä, mieheni tai minä, sairastu pysyvästi niin, ettei pysty itse itseään hoitamaan.

      Aika monet naiset kohtelevat miestä kuin lasta, kuunnelkaapa vaikka jossakin kaupassa, kuinka naiset ojentavat: "Eihän me nyt tuollaista oteta, meillähän on aina ollut tällaiset....". Minusta tuollainen kohtelu olisi alentavaa, ja siksi yritän aina puhua miehelleni kuin tasavertaiselle aikuiselle ihmiselle.

      • Jo sana hoivavietti nostaa karvat pystyyn. Työssäni hoiva/ hoito alalla lässytys ja paapominen on se mitä on vaikea sietää. Se ei tarkoita inhimillisyyden ja asiallisuuden puuttumista. Sairas ihminen saa tarvitsemansa hoidon ja huolen pidon unohtamatta ihmisarvoa. Siviili elämässäkään en harrasta lässytystä lasten enkä muidenkaan kohdalla. Tuikkapipoisuutta en kuitenkaan tarkoita:)))


      • tiukkapipoisuutta siis oli tarkoitus laittaa:)))


    • ei yksinäinen

      Onneksi ei ole miestä jota tarvitsisi hoivata. Nyt kypsässä keski-iässä on tullut jotenkin laiskaksi ja itsekkääksi. Ei tarvitse huolehtia kun itsestä.
      Jo se että huushollissni asuisi toinen veisi liian paljon energiaa. Olin parisuhteessa 30 vuotta ja varmaan kiintiöni tuli täyteen yhdessä asumisesta.

    • .........

      Onneks on muitakin samoin ajattelevia, ja olin myös 30 v parisuhteessa, ehkäpä se sai aikaan sen, että viihdyn nyt yksin ja hyvin!

      • Tai sitten on ihmistyyppi kysymys. Itse ainakin tarvitsen oman tilan ja yksin olo on on luonnollinen olotila. Parisuhteessa ollessani on tullut joskus tilanteita jossa yksin olemisen tarvettani ei ole kunnioitettu tai ymmärretty. Syyllistämättä sen hetkisiä kumppaneitani.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      51
      991
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      837
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      792
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      39
      693
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      22
      626
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      581
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      114
      514
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      8
      495
    Aihe