TV-RIKOSTOIMITTAJAKSI

kiitollinenrikos

Missä voi opiskella rikostoimittajaksi tv-kanavalle esim Mtv3:lle?Kauanko opiskelut kestävät? Mitä kannattaa opiskella jotta on hyvät mahikset rikostoimittajaks tv kanavalle? Vastatkaa näihin kysymyksiin jos tiedätte vastauksen ja kertokaa muutakin yleistietoa!

PS: kiitos, jo etukäteen vastauksistanne!

3

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+8

      Toimittaja on maisteri, yleensä valtiotieteellisen käynyt. Eli yliopistossa viisi vuotta, sitten harjoittelua ja neulansilmän läpi päässeet voivat, suurella varauksella, päästä. Miksi haluat rikostoimittajaksi? Miten se eroaa aamutv:n juontajasta?
      Nelonen ja muut subit voivat ottaa jonkun läpihöylätyn blondin palkkalistoilleen, mutta mitään uraa ei sen varaa kannata laskea.

    • an englishman

      Ei rikosaiheisten tv-ohjelmien toimittajaksi ole mitään suoraa reittiä. Eli vastaus kysymykseesi "missä voi opiskella rikostoimittajaksi tv-kanavalle": ei missään.

      TV:ssä toimittajina työskentelevät - ohjelmasta riippumatta - omaavat yleensä yliopistotaustan. Ei kuitenkaan aina välttämättä näin, mutta pääsääntöisesti kyllä. Heillä voi olla toimittajakoulutus tai viestinnän opintoja tai sitten jonkin muun (usein yhteiskunnallisen) alan opintoja. Noin yleisesti ottaen toimittajaksi voi päätyä hyvin monella tavalla. Koulutuksen ohella tärkeää - kenties jopa tärkeämpää - on työkokemus. Toimittajaksi haluavan on hankittava työkokemusta hyvässä määrin jo opiskeluaikana.

      Tyystin eri asia on sitten se, miten voi päätyä juuri jonkin rikosaiheisen ohjelman toimittajaksi ja mukaan ohjelman tuotantoryhmään. Ei kai oikein muuten kuin sattuman kautta. Tai toki voi esim. opiskeluaikana hakeutua vaikkapa kesätöihin jollekin tv-kanavalle ja tuoda sitten siellä esiin kiinnostuksensa. Tai voihan sitä tehdä esim. gradunsa rikosuutisoinnista ja toivoa sen avaavan ovia.

    • 9+5

      "Missä voi opiskella rikostoimittajaksi tv-kanavalle"
      Miksi olet päätynyt johonkin noin spesifiseen vaihtoehtoon?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1189
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      334
      668
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      576
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe