Tunturi Supersport

däddändää

Eikös supersportti kulje vakiona 40 km/h?
Ja siinä ei tietääkseni ole kuristuksia vai onko näin?

5

2409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äädnäddäd

      Jaa no se huippunopeus riippuu olosuhteista, kuskin painosta, polttoaineen, erityisesti 2t öljyn laadusta, säädöistä vakionakin.

      Ei siitä oikein löydy muita kuristuksia kuin pienempi kaasutin jos vertailukohteeksi otetaan vastaava Puch mopo, pakoputki on samaa kokoa 22mm.

      Olisko se ollut TM lehti kun testasivat mopoja joskus kauan sitten: Sanoivat että supersportista puuttu mopoille ominainen tukkoisuus, niin kai se sitten on kuristamaton, muta pienitehoisempi kuin keski ja eteteläeuroopassa vastaat ajopelit.

    • Anonyymi

      Mulla vuoden 78 malli ja kulkee 45:ttä

    • Anonyymi

      78 malli kulkee 40.

    • Anonyymi

      Ostin tuossa talvella 2019 hyvin pidetyn supikka. Vuosimalli on 78.uudet fenkasröt, ketjut ja rattaat, ilmanputsari, tulppa, etujarrupalat ja matkamittarivaijeri. Ajanut 600 km kuukauden aikana. Toimii kuin unelma. 99 bensiinin sekaan 3% seos mobil extra 2t öljyä. Vaihteistoöljyn mtx castrol.

    • Anonyymi

      Vielä supikasta. Renkaan paineet duro renkaille 2.20. Uusi ketju venyy ja pitää kiristää 100 km ajon jälkeen. Välys 1,5 cm. Kulkee 45 km /h. Pakkasella kannattaa käyttää ryyppyä. On lähtenyt käyntiin ilmankin. Sorateillä mainio mopo. Olen ollut todella tyytyväinen. Fiilistelypeli. Kulutti kun ajoin 110 km urku auki 3, 8 litraa. Normaalisti vie 2,5. Mopon kannattaa lämmittää ja varsinkin kun ollut yöpskkasta. Kokeilen aina sylinteri, että lämmin kun lähtee ajamaan. Teen työmatkat ja ajoin Sievissä pikkuradan läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3118
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2911
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      53
      2614
    4. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2116
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1789
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      44
      1645
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1592
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1389
    Aihe