Tunturi Supersport

däddändää

Eikös supersportti kulje vakiona 40 km/h?
Ja siinä ei tietääkseni ole kuristuksia vai onko näin?

5

2177

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äädnäddäd

      Jaa no se huippunopeus riippuu olosuhteista, kuskin painosta, polttoaineen, erityisesti 2t öljyn laadusta, säädöistä vakionakin.

      Ei siitä oikein löydy muita kuristuksia kuin pienempi kaasutin jos vertailukohteeksi otetaan vastaava Puch mopo, pakoputki on samaa kokoa 22mm.

      Olisko se ollut TM lehti kun testasivat mopoja joskus kauan sitten: Sanoivat että supersportista puuttu mopoille ominainen tukkoisuus, niin kai se sitten on kuristamaton, muta pienitehoisempi kuin keski ja eteteläeuroopassa vastaat ajopelit.

    • Anonyymi

      Mulla vuoden 78 malli ja kulkee 45:ttä

    • Anonyymi

      78 malli kulkee 40.

    • Anonyymi

      Ostin tuossa talvella 2019 hyvin pidetyn supikka. Vuosimalli on 78.uudet fenkasröt, ketjut ja rattaat, ilmanputsari, tulppa, etujarrupalat ja matkamittarivaijeri. Ajanut 600 km kuukauden aikana. Toimii kuin unelma. 99 bensiinin sekaan 3% seos mobil extra 2t öljyä. Vaihteistoöljyn mtx castrol.

    • Anonyymi

      Vielä supikasta. Renkaan paineet duro renkaille 2.20. Uusi ketju venyy ja pitää kiristää 100 km ajon jälkeen. Välys 1,5 cm. Kulkee 45 km /h. Pakkasella kannattaa käyttää ryyppyä. On lähtenyt käyntiin ilmankin. Sorateillä mainio mopo. Olen ollut todella tyytyväinen. Fiilistelypeli. Kulutti kun ajoin 110 km urku auki 3, 8 litraa. Normaalisti vie 2,5. Mopon kannattaa lämmittää ja varsinkin kun ollut yöpskkasta. Kokeilen aina sylinteri, että lämmin kun lähtee ajamaan. Teen työmatkat ja ajoin Sievissä pikkuradan läpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      59
      3166
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2964
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      51
      2862
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2668
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2548
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2530
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2301
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2188
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2082
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2078
    Aihe