tuossa edellisessä ketjussa tuli puheeksi bussilla väli singapore kuala lumpur.
mutta äkkiä kun katselin aerolinen sivuja niin kyselisin bussia käyttäneiltä, että siis kun varaan niin saanko sieltä heti jo tulostettua lipun ja sillä selvä? kun siellä puhuttiin jotain että pitää 2h ennen lunastaa paikat ettei ne vapaudu uudellen. katsoin siis nopasti jos joku ihmettelee tyhmyyttä :) ajattelin kysyä nopeasti ennen kuin ehdin taas tutkia tarkemmin tuota sivua, joka tapauksessa se selviä kun rekisteröidyn ja alan tekemään varausta mutta näin ennakkooon olisi kiva tietää hieman.
ja muitakin kokemuksia bussimatkasta saa kertoa.
singapore-kuala lumpur
4
504
Vastaukset 4
- juuri palannut
Hei! Oltiin juuri Singaporessa 3, Balilla 4 ja Kuala Lumpurissa 4 päivää. Singapore oli kallis ja siisti paikka, ja parasta oli yömaisema pilvenpiiirtäjiin joen rannalta kuvattuna ja ehkäpä Night Safari. Taksilla ajaminen oli halpaa.
KL yllätti siisteydellään ja moderniudellaan. Dubai Mall ja Burj Khalifa on selvästi muotoiltu Petronas Twin towersin ja sen aukion mukaan. Ostareita oli niin paljon ja niin suuria, että yhdessäkin olisi saanut koko päivän kulumaan. Voit itse valita, menetkö kalliille merkkiliikeostarille vaiko kansan suosimalle halvalle tai jollekin siltä väliltä. Ruoka ja taksilla ajaminen oli halpaa KL:ssä.
Menisin kumpaankin uudelleen milloin vain, mutta ostoksille varaisin enemmän aikaa Kuala Lumpurissa. Seuraavaan matkaan voisin yhdistää rantalomaa Malesiassa ja Thaimaassa sekä shoppailua KL:ssä.- juuri palannut
höh, ensin kaikki pamahti bittivaruuteen ja nyt meni vastaus väärään kysymykseen
:(, sorry.
- Joulukuu 2011
Singaporessa käytiin varaamassa ja maksamassa bussiliput pari päivää aikaisemmin Golden Mile Complexissa (kymmeniä kioskeja, jotka myyvät eri bussifirmojen lippuja). Check-in oli tuntia ennen bussin lähtöä. Oltiin hyvissä ajoin paikalla ja saatiin vaihdettua bussiliput tuntia aikaisempaan bussiin. 5 tuntia mukavassa bussissa meni nopeasti, pysähdyksiä oli raja-asemalla ja yksi "pissatauko" jossain matkanvarren levikkeellä.
Bussi vei Kuala Lumpurin keskustaan, josta otettiin taksi ja jatkettiin omaan hotelliin. On myös hieman kalliimpia busseja, jotka vievät suoraan määrättyihin hotelleihin.
Meitin matka maksoi n. 30 euroa/nenä. - gaijini
Moro.
Kannattaa ehdottomasti mennä tuo väli junalla woodlandsista kuala lumpuriin. First class maksaa 43€ ja 2nd class seater 21.90€.
www.seat61.com/malaysia
Hyvää matkaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t861023Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää228830Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️72806- 51679
On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien62627Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞35581Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh28538- 47529
Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä30525- 37520