poistetaan lomakorvaukset ja lomarahat ym korvaukset lomalla tekemättömästä työstä.Montakohan kymmentä miljardia tämäkin systeemi maksaa yhteiskunnalle.Palkankorotuksista voitaisiin myös luopua.Ei Brasiliassakaan orjatyövoimalle makseta vuotuisia korotuksia eikä Kiinassa tunneta länsimaisia loma-aikoja.Luullaan ettei suomalaiset pärjää kiinalaisten palkkatasolla mutta tosi on että työ alkaa maistumaan entistä paremmalta kun siirrytään Kiinan systeemiin.
Tuet voidaan poistaa kun palkaansaajiltakin
29
189
Vastaukset
- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- ---
---
- nhnhnh2
--- kirjoitti:
---
Suomen maatalouden saamat tuet ylittävät lähes miljardilla eurolla julkisuudessa esillä olleet luvut, kun mukaan lasketaan maanviljelijöiden eläketuki ja luopumistuet. Professori Esko Niemi vaatii tukijärjestelmän romuttamista.
Jaa Facebookiin
Jaa Twitteriin
Jaa LinkedIniin
Lisää suosikkeihin
Kommentoi
Lähetä
Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)
Matti Niemi
3.8.2010 06:01
475
Suomalaiset maanviljelijät saavat erilaisina verotukina lähes kolme miljardia euroa, laskee Aalto-yliopiston tuotantotalouden professori Esko Niemi.
Kolmen miljardin euron summasta vain 1,9 miljardia on suoria viljelytukia. Loppu miljardi koostuu erilaisista eläke- ja luopumistuista, joita ei yleensä haluta laskea maatalouden tukipaketin hintaa kerrottaessa.
Pitkään Suomen aluepolitiikkaa arvostellut Niemi kutsuu kahdesta miljardista puhumista harhaanjohtamiseksi.
– Maa- ja metsätalousministeriö, maanviljelijät ja heitä lähellä olevat henkilöt, MTK:laiset, hän listaa mielellään pienemmästä tukisummasta puhuvia tahoja.
Erityisesti Niemeä kismittää maatilojen kurjuuteen vetoaminen. MTK:n ja valtiovarainministeriön laskujen mukaan maatilallisen työansio tuntia kohden on vain 2,2 euroa.
– En tiedä miten ne kehtaavat? Jokainenhan tajuaa, että se on silkkaa roskaa. Miten niitä [työtunteja] kysellään, eihän se voi todellakaan pitää paikkansa, Niemi ihmettelee.
"Kaukana duunarin
ansioista"
Professori Niemi vaatii, että maataloustukijärjestelmästä aletaan pikkuhiljaa luopua. Kannattamatonta toimintaa on turha tukea, vaikka hän hyväksyykin tavoitteen omavaraisesta elintarviketuotannosta.
– Mutta eihän sekään voi tarkoittaa yli sadan prosentin omavaraisuutta joissain tuotteissa. Emmehän me ole banaaneissakaan milloinkaan omavaraisia, hän sanoo.
Niemi huomauttaa, että tuettu elinkeino on nostanut maanviljelijät tulonjakotilastojen paremmalle puolelle.
Tilastokeskuksen mukaan maanviljelijöiden käytettävissä olevat tulot olivat vuonna 2008 jopa 49 prosenttia korkeammat kuin keskivertokotitalouden. Henkeä kohti laskettuna tulot olivat 17 prosenttia korkeammat. Erot ovat kasvaneet 1990-luvulta.
– Tavalliseen duunariin verrattuna käytettävissä olevat tuet on korkeat. Tukemalla pitäisi saavuttaa korkeintaan kohtuullinen tulotaso, hän sanoo.
∇ MAINOS, ARTIKKELI JATKUU ALEMPANA ∇
∇ ARTIKKELI JATKUU ∇
Lisää selvitettävää riittää. Niemi viittaa maataloushallinnon suureen byrokratiaan ja toivoo asiantuntijoilta ratkaisuja. Laskematta on esimerkiksi, mitä maataloustuotteiden hintatuki maksaa kuluttajille.
– Joku bloggari on pistänyt sen miljardiin euroon. Siis Suomen osalta, Niemi sanoo.
Tarkempi luku
3,01 miljardia
Valtiovarainministeriön tuoreen budjettiesityksen mukaan ensi vuonna viljelyä tuetaan suoraan 1,9 miljardilla eurolla. Summasta Suomen osuus on 1,1 miljardia, eli 59,5 prosenttia ja EU:n osuus 766 miljoonaa, eli 40,5 prosenttia.
Suomen tuki koostuu maa- ja puutarhatalouden kansallisesta tuesta (555 miljoonaa), maatalouden ympäristötuesta (265 miljoonaa) ja luonnonhaittakorvauksesta (304 miljoonaa).
Lisäksi Suomi maksaa esimerkiksi luopumis- ja muina tukina noin 260 miljoonaa euroa. Maatalouden kehittämiseen on varattu 116 miljoonaa euroa.
EU maksaa omaa yleistukeaan 541 miljoonaa sekä ympäristötuesta 107 miljoonaa ja luonnonhaittakorvauksesta 118 miljoonaa.
Näiden summien päälle tulevat kuitenkin vielä maanviljelijöiden sosiaalituet. Sosiaali- ja terveysministeriön budjetista maksettavat osuudet maatalousyrittäjien eläkkeistä (531 miljoonaa) ja lomitustoiminnasta, eli sijaisten palkkaamisesta maanviljelijöiden ja turkistuottajien hengähdystauoille (219 miljoonaa).
Yhteensä maataloudelle jaetaan valtion ja unionin budjeteista 3,01 miljardia euroa. - ---
--- kirjoitti:
---
---
- ....................
........................
- -
-
- -
- kirjoitti:
-
-
- ---
- kirjoitti:
-
---
- -
-
- sittenkun
lopettaa wc-paperin käytön silloin syntyy säästöä etusormella pyyhkii ja nuolaisee.
- 24/7?
Mitenkäs me yrittäjät? Meille ei maksa kukaan lomakorvauksia, ei lomittajia, ei tekemättömästä työstä makseta mitään.
Teillä viljelijöillä on se 24/7 työaika, johon lasketaan normaali kotona oleskelu, nukkuminen, saunanlämmitys, kaupassakäynti, lastenhoito, pihan haravointi, kotiremontti jne. jne.- työaikaa
Tuostahan ne aina puhuvat 24/7 työajasta ja laskevat sen mukaan tuntipalkan.
Pitää meidän muittenkin sitten laskea työajaksi; netissäroikkuminen, saunominen, nukkuminen, ruoanlaitto, lastenhoito, siivous, kylässäkäynti, kukkapenkinhoito... - itiootti
miten niin työaika??
Myykö Neste oyj polttoaineet halvemmalla jos kynnän peltoja 24/7 läpi vuoden ???
No ei todellakaan idiootti vaan tukion hehtaariperusteinen - vai kuinka
aika harvaan yritykseen pääsee asioimaan lauantaina tai sunnuntaina tai juhlapyhinä????
liekö näitä n. 110 vuodessa.
missä lie yrittäjät ovat ?
- Yrittäjä..
Palkansaajien ja yrittäjien lomaa ja lomittajia eivät kustanna Suomessa veronmaksajat, toisin kuin maanviljelijöitten.
- Kuka maksaa,
poliisien, hoitajien, opettajien jne lomat ja millä miksei maanviljelijät oli lomaan yhtälailla oikeutettuja kuin muutkin ?
- ootko ihan p
NO KERRO KUKA EI MAKSAIS NÄITÄ KULUJA suomalaisten TUOTTEIDEN JA PALVELUIDEN HINNOISSA ????
julkisella sektorilla ne maksetaan verovaroin .
Nimimerkki 'Viljelijä..' tulee tahattomasti
paljastaneensa luonteensaa perusvireen eli
kateuden. Se ei sinällään ole näitä
kompetenssivajeisia arvioitaessa mikään
yllätys. Nimimerkki 'Viljelijä' uskon on
oikeasti vailla oivallusta, kun ei ymmärrä megalomaanisten
maataloustukien tulevan veronmaksajien
rahoista. Kun taas duunarin lomakorvaukset ja
muut ovat vastikkeellista palkkiota hänen
raadannastaan työnantajalleen. Toivottavasti
loishyysääminen eli maataloustuet saadaan
lopetetuksi.- Jopan kompetensi
ei riitä tajuamaan että ruoka maksaa ja se ei ole viljelijöiden syy, viljelijjät toimivat yhteiskunnan asettamissa raameissa ja on aivan laillinen ammatti..
- Yhteiskunnan
Jopan kompetensi kirjoitti:
ei riitä tajuamaan että ruoka maksaa ja se ei ole viljelijöiden syy, viljelijjät toimivat yhteiskunnan asettamissa raameissa ja on aivan laillinen ammatti..
torppareita ovat!
- .,.,.,.,.,.,.,..
Yhteiskunnan kirjoitti:
torppareita ovat!
Sinun elättäjiäsi !
- Kunkkuja !
Yhteiskunnan kirjoitti:
torppareita ovat!
Olen maanviljelijä, ja pirun ylpeä siitä, että osaan olla luonnon kanssa sinut, ja mm. kriisin aikanakin tuottaa särvintä pöytään!
- emennistö
Suuri enemmistö on päättänyt.
Onkohan heillä kompetenssivaje ??? - kareko1
Siinä onkin oikea mies puhumaan MEGALOMAANISESTA kateudesta heh heh
- vapa join
Kyllä ne palkansaajien lomarahat ovat ihan yhtä eriskummallinen ilmiö kuin maataloustuet. Itsekin palkansaajana ihmettelin, että millä perusteella minulle maksetaan lomallaolosta palkkaa, tai sairauden ajalta. Reilu peli olisi, että palkka maksetaan vain tehdystä työstä, ja maataloustulo vain myydyistä tuotteista, ja sekä palkka että tuottajahinnat pitäisi olla sitä tasoa että kumpikin on mahdollista. Vastikkeellinen palkka pitäisi maksaa niin duunarille kuin muillekin tehdystä työstä, mutta ei lomailusta tai sairastelusta, tai lastenhoidosta, ne itsekunkin olisi syytä kustantaa itse tai sitten yhteiskunnan maksaa jos asianomaisen talous on niin kuralla ettei omillaan pärjää.
- Jussi särvintä, höh
Kunkkuja ! kirjoitti:
Olen maanviljelijä, ja pirun ylpeä siitä, että osaan olla luonnon kanssa sinut, ja mm. kriisin aikanakin tuottaa särvintä pöytään!
kriisin aikaan tukijussi o peräkammarissa verhot ikkunoissa, hö särvintä pöytään on käppänällä puheet ku rahattomalla lehmänostajalla, jos ruokapula tulisi kalastus nousisi sotaajan arvon tasolle ellei yli.
- ptss mitä
Jussi särvintä, höh kirjoitti:
kriisin aikaan tukijussi o peräkammarissa verhot ikkunoissa, hö särvintä pöytään on käppänällä puheet ku rahattomalla lehmänostajalla, jos ruokapula tulisi kalastus nousisi sotaajan arvon tasolle ellei yli.
saisi olla, kinkkua, perunaa, munia, ruisleipää, maitoa, lihaa, kaikkea löytyy mutta maksaa pitää..
- Eppäillä soppii
ptss mitä kirjoitti:
saisi olla, kinkkua, perunaa, munia, ruisleipää, maitoa, lihaa, kaikkea löytyy mutta maksaa pitää..
kriisin aikaan myös vai?
- kyllä vastustaa
Maataloustukien poistoa vasusti kaksi ihmistä eduskuntatalon edessä, mielenosoituksessa!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061