Avaruusoliot ja Jumala

kummin päin?

Kun monet kiihkouskovaiset kiivaasti tyrmäävät(?) avaruusolioiden olemassaolon monen muun asian ohella, mutta hyväksyvät kritiikittä Jumalan, enkelit ja Saa.tanan apureineen, herää tietenkin kysymys, missä kyseiset olennot mahtavat asustella.

Perinteisesti Saa.tana apureineen on sijoitettu kuumaan paikkaan, ehkä Maan kuoren alapuolelle, ja Jumala joukkoineen "taivaaseen", mistä tietenkin väistämättä tulee mieleen avaruuden laajat tähtitarhat.

Siis Jumala on avaruusolio? Ja enkelit kanssa?

Ja uskovaiset siis kiistävät avaruusolioiden olemassaolon, mutta eivät kiistäkään tiettyjen avaruusolioiden olemassaoloa?

Vai miten tämä menee?

23

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 99,naintinain

      Enää ei onnistus, mut enne alieeneja pidettii jumalina, ja iha ymmärrettävist syist.

    • K .R

      Enkelit ovat ilman muuta alunperin maapallon ulkopuolelta peräisin olevia korkeamman ulottuvuuden olentoja, mutta monet heistä ovat asuneet tällä planeetalla hyvin pitkään, joten eivät he varsinaisesti ole maanulkopuolisia olentojakaan. Enkelit toimivat laajoissa Taivaallisissa Hierarkioissa, jotka luonnollisesti ulottuvat tämän planeetan ulkopuolellekin. Uskoisin, että
      suuri osa uskovista ymmärtää ja hyväksyy tuon asian jollakin tavalla..

      • kummin päin?

        Ja Jumala on siis humisten päällikkö, tai presidentti?


      • maldeckian
        kummin päin? kirjoitti:

        Ja Jumala on siis humisten päällikkö, tai presidentti?

        No tän planeetan Jumala on Humis, mutta planeettamme Jumalan opettaja ei ole Humis eikä ihminen. Soon pelkkä kosminen läsnäolo.


      • maldeckian
        kummin päin? kirjoitti:

        Ja Jumala on siis humisten päällikkö, tai presidentti?

        Eli synteesin avataaraa tarkoitan, joka kehoja on aurinkomme. Tuohon avataaraan ihmisellä ei ole suoraa yhteyttä, vaan jumalallinen yhteys muodostuu planeettamme Jumalaan. Kandee muistaa et synteesin avataara on asteella 20, kun absoluuttisesti Jumala on suurinpiirteiden asteella 100 000.

        Nää on niin suuria juttuja et valaistunutkin ihminen käsittää vain suurinpiirteiden asteet 0-7.


    • K. R

      >>Ja Jumala on siis humisten päällikkö, tai presidentti?>>

      Korkeimmat olennot ovat henkimaailman olentoja (korkeimpien ulottuvuuksien ja hienoimpien aineellisuuden maailmojen olentoja). He muodostavat Taivaalliset Hierarkiat. Suurimmista henkiolennoista on vaikea tietää oikeastaan paljoakaan, mutta Jumala on korkein ja alkuperäinen luoja. Humanoideilla ymmärretään
      ja tarkoitetaan aivan muuta asiaa, vaikka monet sivilisaatiot ovatkin korkeasti kehttyneitä. Itseasiassa korkeasti kehttyneet Valoa edustavat sivilisaatiot ovat luoneet Valon Galaktisen Liiton ja he tekevät läheistä yhteistytötä Taivaallisen Hallinnon kanssa.

      • hfhf.ghg

        Ei kokonaisuutta ja Jumalaa voi mielestäni ymmärtää lainkaan, jos ei hyväksy Taivashallinnon ja taivaallisten palvelutyöntekijöiden olemassaoloa. Kosminen kokonaisuus on niin suuri pelkästään tässä galaksissa, että on välttämättä oltava jonkinlainen Urantia-kirjan esittelemän universaalin hallintojärjestelmän kaltainen kosminen jumalallinen hallinto...jos tässä kokonaisuudessa nimittäin mitään mieltä pohjimmiltaan on...ja kyllähän siinä on...ja se on uskontojenkin keskeinen sanoma.


      • hgf.hfgh
        hfhf.ghg kirjoitti:

        Ei kokonaisuutta ja Jumalaa voi mielestäni ymmärtää lainkaan, jos ei hyväksy Taivashallinnon ja taivaallisten palvelutyöntekijöiden olemassaoloa. Kosminen kokonaisuus on niin suuri pelkästään tässä galaksissa, että on välttämättä oltava jonkinlainen Urantia-kirjan esittelemän universaalin hallintojärjestelmän kaltainen kosminen jumalallinen hallinto...jos tässä kokonaisuudessa nimittäin mitään mieltä pohjimmiltaan on...ja kyllähän siinä on...ja se on uskontojenkin keskeinen sanoma.

        Hengellisen evoluution seuraava askel tällä planeetalla lienee juuri tuo kosminen ulottuvuus. Ja onhan katolisen kirkonkin taholta jo vuosia julkisesti viitattu - tai vihjattu - maanulkopuoliseen elämään ja todettu, että samaa luomakuntaa ovat.


      • h_orisontti
        hgf.hfgh kirjoitti:

        Hengellisen evoluution seuraava askel tällä planeetalla lienee juuri tuo kosminen ulottuvuus. Ja onhan katolisen kirkonkin taholta jo vuosia julkisesti viitattu - tai vihjattu - maanulkopuoliseen elämään ja todettu, että samaa luomakuntaa ovat.

        Eiköhän kyseessä ole paremminkin joku parodiahorisontin ylittävä koominen ulottuvuus.


    • K. R

      Monet näkevät mielellään asian siten, että JOKO avaruusolennot (humanoidit) tai Jumala/Taivaallinen Hallinto, mutta eivät molemmat. Ilmestysten tekijöiksikin jotkut tarjoavat mieluummin humanoideja, kuin henkimaailmaa. Jotkut taas selittävät ufot pahoiksi hengiksi. Miksiköhän vieläkin noin kapea-alaisesti ja rajoittuneesti halutaan toisinaan ajatella, vaikka esimerkiksi Fatiman kuuluisasta ilmestyksestä on kulunut jo melkein 100 vuotta. Kyseiseen tapaukseenhan liittyivät "yliluonnolliset" valon olennot. Silminnäkijöitä tapahtumilla oli paljon ja kirkko teki asiasta myöhemmin perusteellisen tutkimuksen.

    • kummin päin?

      Ketjun keskustelun tämänhetkinen vaihe osoittaa jo selvästi todeksi sen mitä arvelinkin, eli että:

      UFOUSKOVAINEN = USKOVAINEN

    • 1+1=3

      jos joku olento väittää olevansa jumala niin se valehtelee,jumala on meissä

      • svdfsvefvev

        "Minä olen" on siis valhe, kun väittää olevansa jumala?


    • saattaa ollakin

      No ainakin raamatun kertomukset olisivat selitettävissä jonkun kehittyneemmän sivilisaation vierailuilla. "Taivaalla lentävät vaunut", Jeesuksen ihmeteot jne. Jeesus itse on voinut olla hybridi. Eihän kukaan oikeasti sikiä "pyhästä hengestä". Samaten katoaminen haudasta mystisesti "nousi kolmantena päivänä kuolleesta" eli ruumis käytiin hakemassa tarkoituksellisesti pois, jottei sitä tutkittaisi liian tarkasti ja huomattaisi mahdollisia eroavaisuuksia. Muutenhan esim. nykyisillä DNA testeillä luista voisi selvitä yhtä sun toista...

      Kukaan ei tietysti tiedä varmaksi, mutta miettikääpä mitä siitä syntyisi jos nykyihminen lähetettäisiin ajassa taaksepäin raamatun tapahtumien aikaan. Uusi uskontohan siitä tulisi: "taivaalla lentäviä vaunuja" yms. selityksiä nykypäivän arkisille asioille, joista ei tuohon aikaan ymmärretty tuon taivaallista.

      Eikä tämän kehittyneemmän sivilisaation tarvitse välttämättä edes olla muualta kuin maasta peräisin! Maan olemassaolon aikanahan on sattunut useita isoja katastrofeja, jotka ovat voineet hävittää silloisen, jo kenties paljon kehittyneemmän sivilisaation minimiin. Jonkinlainen siirtokunta on siirretty johonkin turvaan katastrofilta ja sen jälkeen viimeisenä tehtävänä on käydä istuttamassa uudet siemenet eli "aatami ja eeva" josta sitten syntyisi uusi sivilisaatio. Geeneistähän on jo tutkittu, että me kaikki periydymme samasta kantaäidistä. Tämä havainto ei oikein tue luontaista evoluutiota, kuten ei myöskään se, että ihmisen ja apinan välillä on ihan liian iso ero.

      Joten meidät on istutettu tänne, mutta olemmeko tulleet muualta vai olemmeko vanhan, tuhoutuneen sivilisaation istutettu jäänne, ei kukaan voi varmuudella sanoa..

      • kummin päin?

        >>Jeesus itse on voinut olla hybridi.>Geeneistähän on jo tutkittu, että me kaikki periydymme samasta kantaäidistä. Tämä havainto ei oikein tue luontaista evoluutiota, kuten ei myöskään se, että ihmisen ja apinan välillä on ihan liian iso ero.


      • Historiaa

        *** Jeesus itse on voinut olla hybridi. ***

        Hyvinkin. Meidän DNA-kierteisiimme on lisäilty materiaalia aikojen saatossa. Lisäännymme monien avaruuslaisten kanssa koska me olemme heidän risteytymiään.

        Alunperinkin ihmisen DNA tuotiin maapallolle tähteläisten toimesta.

        *** Geeneistähän on jo tutkittu, että me kaikki periydymme samasta kantaäidistä. Tämä havainto ei oikein tue luontaista evoluutiota, kuten ei myöskään se, että ihmisen ja apinan välillä on ihan liian iso ero ***

        Luontainen evoluutio on käytännössä sitä että me olemme risteytyneet aikojen saatossa useasti tähteläisten kanssa. Evoluutiota tapahtuu myös luonnostaan, mutta olisimme lähes Neandertalilaisen tasoisia ilman tuotua kehitysboostausta.

        Neandertalilaiset olivat niitä, jotka eivät saaneet geeneihinsa lisäystä joten eivät pärjänneet meidänkaltaisillemme. Neandertalilaiset kuolivat sukupuuttoon osittain nykyihmisen ansiosta.


      • Thorin vasara

        The Lost Thomb of Jesus. Kannattaa katsoa. Tullut Suomenkin tveestä muutama vuosi sitten. Kyllä se Jeesus kuoli. Suku ja seuraajat hakivat vain ruumiin pois kalliohaudasta ja siirsivät toiseen. Samaan hautaan laitettiin myös Jeesuksen äiti, Maria, tämän veli. Jeesuksen kaksi veljeä. Jacob ja Judah. Vaimo Miriam (Maria) Ja poika Judah. Hauta on sinetöity ja sen on Israelin omaisuutta. Mutta ei tutkita, koska tämä Jesus-legenda tuo niin paljon rahaa kirkolle ja turismin kautta rahaa virtaa myös Israelille.


      • Thorin vasara
        kummin päin? kirjoitti:

        >>Jeesus itse on voinut olla hybridi.>Geeneistähän on jo tutkittu, että me kaikki periydymme samasta kantaäidistä. Tämä havainto ei oikein tue luontaista evoluutiota, kuten ei myöskään se, että ihmisen ja apinan välillä on ihan liian iso ero.

        Tuo kantaäititeoria. (Lucy.) On jo aikoja sitten todistettu virheelliseksi.


      • luft5u7diy7d5
        Thorin vasara kirjoitti:

        Tuo kantaäititeoria. (Lucy.) On jo aikoja sitten todistettu virheelliseksi.

        Lucy tuskin on koskaan ollut "kantaäitinä" hyväksytty.
        Sen sijaan evoluutioteoria senkun vahvistuu. Sitä ei kreationismi horjuta.


      • Hölöpöti höö
        Historiaa kirjoitti:

        *** Jeesus itse on voinut olla hybridi. ***

        Hyvinkin. Meidän DNA-kierteisiimme on lisäilty materiaalia aikojen saatossa. Lisäännymme monien avaruuslaisten kanssa koska me olemme heidän risteytymiään.

        Alunperinkin ihmisen DNA tuotiin maapallolle tähteläisten toimesta.

        *** Geeneistähän on jo tutkittu, että me kaikki periydymme samasta kantaäidistä. Tämä havainto ei oikein tue luontaista evoluutiota, kuten ei myöskään se, että ihmisen ja apinan välillä on ihan liian iso ero ***

        Luontainen evoluutio on käytännössä sitä että me olemme risteytyneet aikojen saatossa useasti tähteläisten kanssa. Evoluutiota tapahtuu myös luonnostaan, mutta olisimme lähes Neandertalilaisen tasoisia ilman tuotua kehitysboostausta.

        Neandertalilaiset olivat niitä, jotka eivät saaneet geeneihinsa lisäystä joten eivät pärjänneet meidänkaltaisillemme. Neandertalilaiset kuolivat sukupuuttoon osittain nykyihmisen ansiosta.

        Bilogit eivät ole sellaisia lisäyksiä löytäneet. Ihmeellistä?
        Tähteläiset voit unohtaa ihan suosiolla. Kaikki maapallon eliölajit ovat selvästi sukua toisilleen. Mikään muualla kehittynyt laji ei olisi geenien osalta yhteensopiva maapallon elämän kanssa.
        "Lähes Neaderdahlilaisten tasoa?? Mitäköhän tasoa he olivat? Antropologien mukaan hyvin lähellä samaa tasoa kuin me.

        "kuten ei myöskään se, että ihmisen ja apinan välillä on ihan liian iso ero"

        Onko pari prosenttia liian iso? Se on juuri se ero, jonka molekyylibiologia ennustaa syntyvän 5 - 6 miljoonassa vuodessa.

        Lukekaa edes vähän biologiaa noiden tyhjäpäisten Kanava Keijojen sijaan.


    • mylläri-YoH

      Pope ja Lara Croft.

      ... jos oo mitää tekemistä, ni jauha paskaa *thumbs up :D*

    • rtrtrtrtrtttttr

      Evidenssiä ei ole avaruusölliäisistä eikä yliluonnollisista agenteistakaan kuten jumalista.

      • Päteeyhä

        Kummin päin?

        Vertaus Ufouskovainen=Uskovainen,pätee edelleenkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1461
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1039
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      660
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    Aihe