Kuntosumppu

Mietteliääks vetää

Mikä mättää? Olen käynyt vuoden verran Kuntosumpussa ja muutama asia askaruttaa.
Miksei parkkipaikkaa pidetä kunnossa..jos kelit on tälläiset kuin nyt, niin tuleehan niitä kuoppia hiekkaan mutta kunnossapito on todella surkeaa. Auton pohja alkaa jo pian ottamaan kiinni ja iskarit on koetuksella vaikka ajaisi alle kävelyvauhdin.
Toinen asia on aukioloajat. Esimerkiksi tänään loppiaisena koko pulju on suljettu, vaikka ihmiset maksavat kuukausikorttejaan kuitenkin. Siinä lähtee yksi päivä miinukselle, eikä loppiainen nyt ole mikään ihmeellinen pyhäpäivä. Ja keväällä, lakkiaispäivänä paikka oli myöskin suljettuna eikä silloin oltu edes asiasta tiedotettu etukäteen missään..tullut vaan mieleen laittaa lappu luukulle edellisenä iltana kun lähdetty töistä?
Jos joku laite on mennyt hajalle niin korjaus kestää todella kauan. Sisäsoutulaitteet on harva se päivä pimeänä, kuntopyörästä heiluu sarvet, polkimet rikki, taljasta vaijeri poikki.
Ja vielä loppuun, välillä raskaampien painojen huoneessa pidetään kilpailuja vaikka asiasta ei ole tiedotettu muille kävijöille sanallakaan. Epämiellyttävää mennä treenaamaan, jos on tarkoituksena tehdä ko. huoneessa jotain ja se onkin täynnä korstoja.

25

4621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuntoilija

      Siks en ikinä käykkään kuntosumpussa. surkee mesta

    • Ojentaja

      lahjattomat harjoitelee

    • Matti Kukkarosta

      Onhan se ränsistynyt ja rempallaan mutta remontit maksaa ja se raha on pois yrittäjän taskusta.

      • Minä

        Niin, mutta viihtyisänä se toisi lisää asiakkaita. Ja eikös yrittäjän pitäisi ajatella asiakkaitaan! Totta on, että remppausta ja kohennusta tuo mesta tarvitsisi!


    • Sikaniska35

      Gymppikunto on Rauman paras sali,älkää menkö sinne et saa rauhassa treenata.

    • vittuuntunut

      Jahhaa.. Onko reilua jättää urheilevat ihmiset oven taakse kaiken maailman kissanristiäisten takia? Mielestäni salin EI kuulu olla kiinni kevään valmistujaisjuhlien takia, taikka juhannus-alkaa-kohta takia, saatikaan mustanpitsin takia (sali kuudelta kiinni?!) Kulkukortit olisi kova sana, kun heinäkuussa ei kiinnosta pitää salia lauantaisin auki. Kivoja ylläreitä omien treenien ja ajankäytön kannalta kun kuukausikortti on maksettu..

    • mies kohta kunnossa

      Mä alan käymään gymppikunnossa. Kuntosumppu on todella huomo mesta.

    • €€€

      Olen aloittajan kanssa jokseenkin samaa mieltä Kuntosumpusta...

      Tälläkin hetkellä useita laitteita on epäkunnossa, esim. soutulaite, crosstrainer, useat käsipainot "muljuvat" ja tuo ns. miestenpuoli salista on kyllä muutenkin epäsiisti...tietenkin osa kävijöistä ei osaa viedä tavaroita oikeille paikoilleen käytön jälkeen! Lukkojakin saa välillä metsästää ikuisuuden...

      Ymmärrän, että tämä kaikki on pois yrittäjän taskusta mutta kieltämättä kuluttajana kun maksaa tuon reilut 50 euroa kuukaudesta niin toivoisi saavansa rahalle vastinetta...

      Lisäksi tuo parkkipaikka alkaa olemaan taas hirveässä kunnossa...

      Kyseinen sali on muuten kyllä erittäin hyvä!

    • murmur :(

      Jep
      Ikinä ei tiedä, mikä osa laitteesta jää kirjaimellisesti käteen. Olen nähnyt kun asiakkaat itse yrittävät korjata/teippailla laitteita kuosiin, kun ne eivät kuukausienkaan aikana itsestään korjaannu.

      Aerobisen jos ajatteli vetää niin kannattaa myös ottaa omat patterit ja pikaliima mukaan..

      Epäsiistiä on, miesten puolella penkkipellejen alueella hiki haisee ja valaistus puuttuu... Toivottavaa olisi, että tiskin takana työskentelevät kävisivät itsekin salin puolella, kuten Kaitsu Gympissä, niin tietäisivät mitä sieltä pitäisi korjailla tai siivoa, esim. juomapullot jotka lojuavat kuukauden pyörien eri paikoissa löytämättä tietään roskikseen..

    • kuntoilija.

      Mä käyn gymppikunnos. On auki aina jos on avain kortti ja muutenkin hyvä mesta

    • tellu4

      Hotellin puolesta voi sanoa ihan samaa.kosteusvaurioita seinässä,kalusteita riki.aamupala ihan surkea,hinta ja laatu suhde kyllä ihan pielessä.ei kannata sinne yöpymään mennä.vähän lisää niin saa kunnon hotelli uioneen jostain muualta.

    • treenaaja.

      gymppikunto paras. Siel on vehkeet kunnos.

    • VammanenSiili

      Mitä varten itkette jostain sumpun pihasta, ostakaa sellainen auto ettei tarvitse öljypohja maassa ajella.

      Itkette myös taljasta suurin osa teistä reppenoista ei edes osaa käyttää sitäkään yksinkertaista laitetta... Jääkää kotiin syömään mäkkiä.. Lahjattomat reenaa

    • Kuntosumppu-yrittäjä

      Kiitos hyvistä palautteista! Näiden avulla on hyvä kehittää Kuntosumpun palveluja. :)

      1) Parkkipaikka on hiekkapohjainen ja siksi kohtalaisen herkkä kulumaan sään ja runsaan kulutuksen takia. Nyt kuitenkin tehty sopimus kaupungin kunnossapidon kanssa ja sen johdosta pääsääntöisesti paremmassa kunnossa.

      2) Soutulaitteiden näytöistä voi olla akku/paristo tyhjä, mutta näyttö kyllä herää kun vetäisee muutaman kerran rauhallisesti vetokahvasta. Tiskille voi sanoa jos akku on tyhjä, niin pyritään mahd. nopeasti hoitamaan asia.

      3) On totta että jotkin laitteet voivat olla epäkunnossa. Mutta onneksi meillä Kuntosumpussa on laitteita niin monipuolisesti, että jos joku laite sattuuu olemaan rikki niin varmasti kannatta kokeilla jotain toistakin laitetta, samalla saa harjoitteluaan monipuolistettua. Salilaitteita pyritään huoltamaan jatkuvasti.

      4) Pyhien suljetut päivät voi aina pyytää takaisin Sumpun palvelutiskiltä. Silloin et menetä yhtään treenipäivää kuukausikortistasi. Yritämme parantaa tiedotusta pyhien aukioloajoista.

      5) Hotellihuoneisiin on juuri tehtu kuntotarkastus jossa ei ilmennyt yhtään kosteusvauriota. Kylpyhuoneiden tummuneet silikonit on hiljattain uusittu. Aamupala suomalainen perusaamiainen. Paahtoleipä, ruisleipä, sämpylä, murot, myslit, puuro, leikkeleet, vihannekset, kananmuna, kahvi, tee... Majoituksen hintaan nähden sopivan monipuolinen. Rauman edullisin aamupalallinen hotelli.

      Kiitos vielä kerran palautteesta.

    • Ex kävijä

      Entäs ne aukioloajat siellä?Melko herkästi jää kortti uusimatta jos ei sali ole auki kun sinne on menossa.Eikö sinne saa mitään lukijaa tms.oveen?

      • Samppunen

        Oli siinä ovella ainakin viime viikolla lukija. En tiedä oliko joku ohikulkija vaan. Jari Tervon kirjaa näytti lukevan. Kannattaisko siihen ovelle ihan palkata muutama kirjaston käyttäjä lukemaan. Ex-kävijä olisi varmaan tyytyväinen silloin.


    • mies.

      Olen käynyt gymppikunnos ja sinne pääsee kortin kanssa 05.30-23.00 aikana. Hyvä sali se on.

    • Pimeenä

      Onko liikunnanohjaaja harmaassa töissä siellä

      • Kuntosumppu

        Eikö siellä ole jo mustanmatin ajoista lähtien ollut harmaata työväkeä


      • 2001

        Kyllä matti kukkarosta käytti pimeää työvoimaa aina


    • ToinenYrittäjä

      Tsemppiä Yrittäjälle. Muista että kateus täytyy ansaita! ;-)

    • KuukausiKorttiin

      Salill jossa ite käyn niin pyhäpäivät hyvitetään. Lasketaan ne ja heitetään muutama plussa pöivä :)

    • TyytyväinenAsiakas

      Kävimme hotelli Kuntosumpussa yöpymässä Raumalla. Olin yllättynyt positiivisesti kun saavuimme paikalle. Respan asiakaspalvelu oli miellyttävä ja siitä jäi hyvä mieli. Hotelli oli täysi, joten saimme jäljellä olevan saunallisen huoneen vaikka jouduimme maksamaan vain tavallisesta huoneen hinnan. Huoneemme oli tilava ja vaikka sängyt olivat pienet, ne olivat oikein siististi laitettu ja niillä oli miellyttävä nukkua. Wc:n lattialämmityskin oli tosi ihana! Parasta oli kuitenkin oma sauna. : )

    • Fer

      Kuntosumppu oli kiva paikka. Kuntosumpussa aika meni salilla mukavasti, pääsi jo aamulla 7 aikaan treenaamaan. Kiitos yrittäjille!

    • hyväpaikkakäydä

      Yllätys että Raumalla saa näin hyvää palvelua.
      Hyvin sanottu: kateus pitää ansaita :)
      Ei tule mieleen mitään muuta kuin juttuja.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      117
      8063
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      135
      5353
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      32
      3641
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      124
      3574
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2604
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1896
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      357
      1544
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      97
      1540
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      70
      1406
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1376
    Aihe