Kuriton chihuahua

sandon

Heips. Mulla on 8 kk:n ikäinen chihunarttu joka on todella kuriton luonteeltaan, ollut ensimmäisestä päivästä lähtien. Alkuperäisessä kodissaan lapset olivat totuttaneet siihen että saa purra ihmisiä, pitäneet sitä hassuna. Joten koira purikin sitten, hyökkäsi muristen ja tosissaan ja yritti purra aina naamaan. Sain tämän tavan siltä pois.

Mutta kuitenkin lukuisia pahoja tapoja on jäänyt, tai on, se ei anna kissojen syödä vaan komentaa ne pois, ei anna kissojen tulla mun lähellekään, hyökkää niiden kimppuun. Haukkuu ja räksyttää vieraille ihmisille, on todella mahdoton. Jos vapaana, seuraa ihmisiä ja juoksee ja räksyttää ja pomppii lahkeissa vaikka kuinka kauan.

Lenkkeilytän ja yritän pitää kuria, koira ei vain tunnu uskovan mua, lainkaan. On se tietenkin myös omalla tavallaan ihana koira, nukkuu vieressä jne mutta on myös todella rasittava. En mielestäni ole missään nimessä lellinyt koiraa, chihu on mulle koira siinä kuin mikä tahansa muukin rotu. Kuulin sitten jälkeenpäin että pentuni isä on myös samanlainen, pahempi jopa. Liekö sitten periytynyt luonne.

Joka tapauksessa, kuinka saisin koirani tottelevaisemmaksi?

4

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oooooooooooooooooooo

      Kannattaisi mennä pentu/koiran käytöskoulutukseen, sieltä(kin) saa varmasti hyviä neuvoja.

      Jos koirasi koittaa ajaa kissat pois läheltäsi, kiellä sitä (toistoa, toistoa ja toistoa, mikään ei muutu yhdessä yössä) napakka kielto ääni pätee ainakin jokaiselle koiralle, jota olen kieltänyt tekemästä jotain ja valtava ylenpalttinen kehuminen kun tämä tottelee (korosta mahdollisesti vielä makupalalla), oli se sitten vahingossa taikka ei.

      8kk on kuitenkin vielä pentu, joten se pitää myös ottaa huomioon. Lahkeessa roikkumisen olen itse saanut loppumaan, kun kiellän ja pysähdyn paikoilleni, vaikeassa tapauksessa jotkut ovat käyttäneet kukkasuihkua tehosteena, mutta itse en katso sitä niin pahaksi jos silloin tällöin innostuu riekkumaan lahkeessani, kun kuitenkin lopettaa kun kiellän.

      Muista myös leikkiä pennun kanssa ja aivojen aktivoimista, aktivointipallojen sekä pelien myötä. Opeta tottelevaisuutta, käskyjä ja ihan sen aktivoinnin vuoksi, opeta pysymään paikalla, istumaan, maassa oloa, tänne-käskyä, makupalan kanssa.

      Vapaana koiria ei saisikaan pitää yleisillä alueilla, joten se jääköön kommentoimatta... Muista kuitenkin, että vapaana ollessaan pentu saattaa altistua agressiivisen koiran hyökkäykseen ja se on sitten menoa se...

    • sandon

      kiitos vastauksesta! selvennän vielä että olen pitänyt koissua vapaana metsässä josta se lähtenyt pihalla kulkevien ihmisten perään, vaikkakin aika syvällä metäs ollaan oltu.. enpä sitä siis enää pidä näinkään vapaana.

    • oooooooooooooooooooo

      Kannattaa ensin opettaa pentu tulemaan luo, ihan vaikka pitkän hihnan kanssa siellä metsässä ja makupalat mukaan. Opeta pentu aluksi tietoon, että namia saa sinulta :) (jos motivoituu makupaloista).

      Itse olen käynyt jokaisen chihuni kanssa pentukurssin, vaikka pystyisinkin itse opettamaan pentua kotona, on kuitenkin eri käydä hallissa muiden koirien läsnäollessa ja täten pentukin oppii toisiin koiriin sekä ihmisiin.

      Iloista koulutusta teille ja uskon, että kärsivällisyydellä sekä toistolla saat pennustasi mallikelpoisen chihun!

    • .-.-.-.-.-.-.-.-.-.

      Just niinkuin meidän rekku. Meni hevosen turvan viereen, kun oli laiduntamassa laittamaan pollea järjestykseen. Ei onnistunut - valtava pettymys - ei enää kiinnostunut hevosista.
      Chihuahuan ego on koiramailman suurimpia ja se mikä näiden pikkuriiviöiden kohdalla usein unohtuu, on sosiaalistaminen. Eli se pikku rääpäleen pitäisi pentuiässä saada tutustua ja tottua mahdollisimman monenlaisiin tilanteisiin, ihmisiin, eläimiin ja asioihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2053
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1957
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1811
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1479
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1395
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      532
      1113
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      927
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      349
      899
    Aihe