No, minua ketuttaa se että ala-asteella, ja jollakin tasolla ylä-asteella pakkosyötetään kristinuskuoa edes kysymättä oppilaan mielipidettä. Älkääkä antako minulle "Jos vanhemmat kuuluu kirkkoon..:" paskaa. Se on lapsen oma valinta mihin uskoo. Näin sanoo YK. Ala-asteillakin opetetaan muista uskonnoista vasta 6-luokalla. Ennen sitä vaaain Jeesusta ja Jumalaa. Koulun pakkosyöttö sai minut uskomaan vahvasti jumalaan 3-5 luokalla kunnes käännyin evoluutioteoriaan
ja vaikka kuinka jankkasin että haluan elämänkatsomustietoon opettajat sanoi: "Jos vanhempasi kuuluu kirkkoon sinä opiskelet kristinuskoa"
Ja tämä on ihan perijaatteessa uutta tietoa. olen 13vuotias poika ja lisäsin tämä artikkelin "Lapsi Koulussa" tänne sivustolla koska ei siellä nuorten palstalla ketään ottaisi vakavasti.
ja vaikka kuinka jankkasin että haluan elämänkatsomustietoon opettajat sanoi: "Jos vanhempasi kuuluu kirkkoon sinä opiskelet kristinuskoa"
Ja tämä on ihan perijaatteessa uutta tietoa. olen 13vuotias poika ja lisäsin tämä artikkelin "Lapsi Koulussa" tänne sivustolla koska ei siellä nuorten palstalla ketään ottaisi vakavasti.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomessa koulun uskonnon opetus on tunnustuksellista, eli keskustele vanhempiesi kanssa jos haluat vaihtaa elämänkatsomustietoon. He kyllä pystyvät halutessaan hoitaa asian. Jos he eivät sitä halua vaihtaa, et voi syyttää siitä koulua.
Suomessa uskonnon opetus ei ole tunnustuksellista.
Kyllä varmasti on tunnustuksellista. Jos uskonnon opetuksen tarkoitus kerran on vahvistaa lapsen arvoja jne., on sen oltava tunnustuksellista. Jos lapselle uskotellaan, että jeesus on oikeasti tehnyt sitä ja tätä ja on jumalan poika, on opetus taatusti tunnuksellista !
Mutta ei se uskonnon opetus yksistään silti kenestäkään uskovaista tee. Kyllä opit lähtee kotoa ja muusta elinympäristöstä.
Miksi tämä maamme on niin uskontovastainen? Amerikassakin melkein kaikki kuuluvat johonkin uskontokuntaan.
Tuon huolehtimisen sijaan sun kannattaisi keskittyä oikienkirjoituksen harjoittamiseen ja äidinkieleen. Tekstisi on poika hirveää luettavaa....... yläaste väliviivalla, jumala pienellä, perijaateessa jiillä, 3-5 luokalla ilman väliviivaa jne. jne. Ikäisesi pojan pitää osata paremmin kirjoittaa. Noloa.
Huomioiden kuitenkin, että kirjoitan tämänkin tietokoneella. Joten grammaariset virheet ovat ymmärrettäviä.
kusipää.
Kielioppivirheet eivät riipu kirjoitustavasta vaan siitä, osaako kirjoittaja kielioppinsa vai ei. Sen sijaan näppäilyvirheet tietokoneella kirjoitettaessa ovat ymmärrettäviä.
ai ite laitoit et oikienkirjoituksen eli et osaa itekkään kirjotaa. haittaakse?
Pakkoruotsi uskontona:
Ainoa koko maassa virallinen kieli on ruotsi. Suomi virallisesti vasta toinen kieli, kun ainoa valtakieli on ruotsi. Ahvenamaalla on suomen kieli monessa paikassa kielletty, mm. sairaaloissa.
Ruotsia saa puhua kaikkialla, suomea taas ei saa puhua ruotsinkielisessä tilassa. Näihin tiloihin kuuluvat ruotsinkieliset koulut, ruotsinkieliset siirtolapuutarhat, Ahvenanmaa, ruotsinkieliset nuorisotalot.
Ruotsinkielinen saa mennä suomen kieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsin kieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä.
Suomenkielisten asema kotimaassaan, mm. Ahvenanmaalla on syrjitty. Lastentarhassa Ahvenanmaalla oli laulettu säännöllisesti puoli tuntia viikossa suomalaisia lastenlauluja, koska osa lapsista oli suomenkielisiä. Paikallinen Landsting (paikallinen kansanedustuslaitos) nimenomaisesti teki päätöksen jolla se kiellettiin. Siten lasten identiteettiin kajottiin koska kiellettiin suomenkielisten laulujen laulaminen. Ahvenanmaalle ei voi perustaa edes yksityistä suomenkielistä koulua puhumattakaan että annettaisiin äidinkielen opetusta suomenkielellä. Sairaanhoitajat Maarianhaminan sairaalassa ei saa puhua suomea edes kahvipöytäkeskusteluissa kahvitunnilla. Mitä jos ei osaa ruotsia? Pitääkö olla mykkänä? Millä kielellä saavat muun maalaiset esim. englantilaiset tai somalialaiset työntekijät puhua jos eivät osaa ruotsia?