Kuulostaa hullulta, mutta silmälasini kutittaa. Eikä ole mtn pientä kutinaa, vaan raivostuttavan voimakasta, tuntuu, että voisi raapia ihon vereslihalle.
En tiedä tarkalleen mitä materiaalia kehykset ovat, jonkinlaista kovamuovia, Givency-merkkiset ja tehty Italiassa.
Osassa kutinakohdista on selkeästi punoitusta, mutta toisaalla sitten ei mitään näkyvää, vain armoton kutina. Tuo sai jopa itseni miettimään onko kutina jotain psyykkistä ;).
Kortisonivoide auttaa hieman. Minulla on jatkuva allerginen nuha ja ilmeisesti allergialääke hillitsee myös tuota kutinaa jonkin verran.
Muita silmälaseille allergisoituneita?
Silmälasit kutittaa
kumma juttu
3
3826
Vastaukset
- zzxxää
Niin minullakin kutiaa vietävästi,aamulla menen liikkeeseen jasta astin lasit ja sangat...
- Nikkeliallerginen
Itse olen nikkeliallerginen ja silmälasikehykset on siksi titaania. Oireilusi kuulostaa nikkeliallergialta mutta ei muovissa ole nikkeliä tietääkseni.
- Anonyymi
Sama ongelma. Sangat saa tuskin hipoa ja ärsyttävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204418Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221767
- 351760
- 681751