Punto vm. -01, 5d, hävisivät sähköt kahdesti kesken ajon ja moottori pysähtyi. Kello ja trippimittari nollautuivat. Ajonopeus oli hidas ja molemmilla kerroilla olin vaihtamassa vaihdetta (1-->2 ja 2--> 3). Käynnistyi ihan normaalisti heti perään. Virrat säilyneet parkissa.
Aikaisemmin oli viikon parkissa ja akku purkautui tyhjiin, käynnistettiin akkubuusterilla ja testattiin akun kunto. Akku oli kunnossa ja latautuu ok. Ajettiin moottoritiellä akkuun virrat (60 km) ja sen jälkeen virrat pysyneet normaalisti viikon, jonka jälkeen tulivat nämä sammumiset.
Mistähän tämä voisi johtua?
Puntosta -01 hävisivät sähköt kesken ajon -missä vika?
4
106
Vastaukset
- Puntonainen
Niin ja ajettu n. 180 000, huollettu normaalisti ja öljyt, tulpat ja suodatin vaihdettu huhtikuussa 2011.
- huoltoon..
saattaisi olla jokin maakontakti-vika moottoritilassa. Sähkömittarilla voi tarkastaa niitä akusta eri paikkoihin...
- 9090L
vie paaliin ja vaihda merkkiä (mut älä ranskikseen vaihda on yhtä huono) fiatista jos korjaa yhden paikan niin huomenna hajoaa jotain isompaa(3n fiatin kokemuksella tiedän pysyä erossa)
- Punto 98
Edellisen korimallin Puntossa oli (sähkökaappi) oikean sisälokasuojan päällä johon meni monijohtoinen töpseli, se oli mulla löystynyt tai hapettunut (CRC- hemputtelu)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858